.
.
Ούτε σετ δεν...χαρίζει!

Με χαρακτηριστική ευκολία, ενδεικτική της δεδομένης διαφοράς δυναμικότητας που τον χωρίζει από τις υπόλοιπες ομάδες του ελληνικού πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0 σετ (25-8, 25-10, 25-14 ) του Ρεθύμνου στο «Μελίνα Μερκούρη». Η 7η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια ήρθε με τον...γνωστό εύκολο τρόπο για τις ερυθρόλευκες οι οποίες σε ένα ακόμα ματς δεν...χάρισαν ούτε σετ στον αντίπαλό τους. H προσοχή των νταμπλούχων στρέφεται τώρα στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό στο κλειστό της Κυψέλης, εκεί όπου στέφθηκαν πέρσι πρωταθλητές. Από κει και πέρα στο παιχνίδι με το Ρέθυμνο ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε μια ακόμα καλή εμφάνιση και απέδωσε ωραίο βόλεϊ σύμφωνα με τις οδηγίες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς.

Τα σετ: 25-8 (18'), 25-10 (21'), 25-14 (21')

1ο σετ: 8-5, 16-7, 21-8, 25-8

2ο σετ: 8-6, 16-6, 21-10, 25-10

3ο σετ: 8-4, 16-12, 21-12, 25-14

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιώτα 12 (7/11 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κωνσταντίνου 3 (1/10 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 33% υπ.), Λαζάρεβιτς 10 (9/16 επ., 1 μπλοκ), Λαμπρούση 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (1/2 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Τσβετάνοβα 11 (10/19 επ., 1 άσος), Κοκκινάκη (45% υπ.) -λ/ Εμμανουηλίδου 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Μιλεντίγεβιτς 1 (1 άσος)

Ο.Π.Ε. ΡΕΘΥΜΝΟΥ: Σαλούστρου 4 (3/19 επ., 1 μπλοκ), Κλεισιάρη 1 (1/17 επ. 4% υπ.), Γ. Ξαγοραράκη 2 (2/4 επ.), Λαγουδάκη 6 (5/21 επ., 1 μπλοκ, 31% υπ.), Τσελάνη, Β. Ξαγοραράκη 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Παπουτσή -λ (27% υπ.)/  Κογιεράκη, Παπαδάκη, Αλεξίου, Ντεμάϊ

Κοβάτσεβιτς: «Ικανοποιημένος από τα δυο πρώτα σετ»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς: «Είναι δύσκολο να κρατήσεις τη συγκέντρωσή σου και στα τρια σετ κόντρα σε έναν αντίπαλο χαμηλής δυναμικότητας και με κακή απόδοση όπως παρουσιάστηκε σήμερα. Από τα δυο πρώτο σετ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος αλλά από τα τρίτο όχι και τόσο. Τώρα ακολουθεί το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό και θα είμαστε έτοιμοι για το παιχνίδι αυτό αφού και το κίνητρο είναι μεγάλο»

Γιώτα: «Τώρα περιμένουμε το ντέρμπι»

Η κεντρική του Ολυμπιακού Κατερίνα Γιώτα δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Όλα αυτά τα παιχνίδια που παίξαμε μέχρι στιγμής ήταν μια προετοιμασία για μια δύσκολη περίοδο που ξεκινάει από εδώ και στο εξής με τα ευρωπαϊκά κυρίως παιχνίδια. Παίξαμε πολύ καλά σήμερα και τώρα περιμένουμε το ντέρμπι».