.
.
Πέρασε αλώβητος από τη Σαντορίνη

Το απόλυτα νικηφόρο σερί που τρέχει από την έναρξη της σεζόν, διεύρυνε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού που επικράτησε με 3-1 σετ (16-25, 12-25, 25-22, 26-28), του Α.Ο. Θήρας στη Σαντορίνη και πλέον στρέφει την προσοχή της στον επαναληπτικό της φάσης των «16» του Challenge Cup με την C.S.M. Βουκουρεστίου την ερχόμενη Τετάρτη στη Ρουμανία. Από κει και πέρα η αναμέτρηση με  την ομάδα της Σαντορίνης είχε μετά τα δυο πρώτα σετ στα οποία κυριάρχησε  απόλυτα ο Ολυμπιακός, διαφορετικό χαρακτήρα συγκριτικά με τα υπόλοιπα παιχνίδι του ελληνικού πρωταθλήματος.  Οι  νταμπλούχες προηγήθηκαν πολύ άνετα με 2-0 (16-25, 12-25) χωρίς να αφήσουν περιθώρια στον Α.Ο. Θήρας  με κύριο χαρακτηριστικό την πολύ καλή λειτουργία του μπλοκ στο διάστημα αυτό. Στο 3ο σετ οι γηπεδούχες προσπάθησαν να αντιδράσουν και εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός, άφησε το πόδι από το «γκάζι» με αποτέλεσμα να πάρουν  το τρίτο σετ με 25-22 και να μειώσουν σε 2-1.  Ο συναρπαστικός χαρακτήρας της αναμέτρησης συνεχίστηκε και στο 4ο σετ, με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει πίσω στα δυο τεχνικά τάιμ άουτ (8-7, 16-14) και τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ.  O Θρύλος βρέθηκε ξανά πίσω με 23-22 αλλά αντέδρασε και ισοφάρισε (24-24) για να πάρει τελικά το σετ με 26-28 και να φύγει με το καθαρό τρίποντο από την έδρα του Α.Ο. Θήρας.

Τα σετ:  1-3, 16-25 (23’), 12-25 (23’), 25-22 (30’), 26-28 (36’)

Η Διακύμανση:

1ο σετ: 1-8, 6-16, 11-21, 16-25

2ο σετ: 3-8, 6-16, 10-21, 12-25

3ο σετ: 7-8, 16-13, 21-19, 25-22

4ο σετ:  8-7, 16-14, 19-21, 26-28

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ: Γεωργιάδου 6 (3/13 επ., 3 μπλοκ), Μπρίνκμαν 19 (17/42 επ., 2 άσσοι, 51% υπ.-37% αρ.), Οικονομίδου 7 (4/16 επ., 3 μπλοκ), Κιγιάκοβα 13 (9/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 40% υπ.-37% αρ.), Βεργίδου 3 (1/3 επ., 2 άσσοι), Βίντοβιτς 3 (3/15 επ.), Μουντάκη –λ (17% υπ.-17%αρ.)/ Καραφουλίδου 6 (3 άσσοι, 3 μπλοκ), Τσβέτκοβα 1 (1 άσσος), Σκορδίλη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:  Γιώτα 10 (5/15 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 14 (9/32 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 43% υπ.-27% αρ.), Μαλασάϊ 13 (10/24 επ., 3 άσσοι, 47% υπ.-26% αρ.), Λαμπρούση 12 (6/11 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 8 (5/6 επ., 3 μπλοκ), Τσβετάνοβα 16 (15/44 επ., 1 μπλοκ), Κονόμι –λ (53% υπ.-47% αρ.)/ Κωνσταντίνου 1 (1/3 επ.), Τέζα

Κοβάτσεβιτς: «Χαρούμενος που παίξαμε ένα δύσκολο ματς»

Ικανοποιημένος από τη νίκη, την αντίδραση της ομάδας στις στιγμές που χρειάστηκε και από την δυσκολία που συνάντησε ο Ολυμπιακός στην αναμέτρηση, δήλωσε ο  Μπράνκο Κοβάτσεβιτς στο osfp.gr: « Στα δυο πρώτα σετ παίξαμε πολύ καλά αλλά επίσης και η Σαντορίνη έπαιξε καλά.  Ξεκινήσαμε να παίζουμε καλύτερα όταν χαλάρωσαν τα κορίτσια. Είμαι χαρούμενος γιατί μετά από αρκετά εύκολα παιχνίδια παίξαμε ένα πιο δύσκολο ματς. Αυτό είναι πολύ σημαντικό για εμάς. Το τέταρτο σετ ήταν συναρπαστικό ο αντίπαλος είχε ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, αλλά είμαι ικανοποιημένος που ανταπεξήλθαμε στις απαιτήσεις που προέκυψαν».