.
.
Ιστορική πρόκριση στους «8» της Ευρώπης!

Την ιστορική πρόκριση στους «8» του Challenge Cup  πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού που επικράτησε ξανά με 3-2 σετ της Τσανάκαλε σε ένα ματς με συγκλονιστική εξέλιξη που διεξήχθη στο Ρέντη.

Μετά την σπουδαία εκτός έδρας νίκη στην Τουρκία οι «ερυθρόλευκες» έκαμψαν ξανά την αντίσταση της ισχυρής αντιπάλου τους και παρότι βρέθηκαν δυο φορές να κυνηγάνε στα σετ , επέδειξαν τεράστια ψυχικά αποθέματα και με ομαδική δουλειά αλλά και την θερμή συμπαράσταση του κόσμου που έδωσε δυναμικό παρών, έφτασαν στην θρυλική νίκη πρόκριση στο τάι μπρέικ με 3-2! Η αναμέτρηση ήταν συναρπαστική και ο Θρύλος συγκλόνισε με την αυταπάρνηση του φτάνοντας στη θρυλική νίκη στο τάι μπρέικ μετατρέποντας το 12-14 σε 16-14. Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς που μετράει 4 νίκες σε ισάριθμα ματς στην Ευρώπη είναι η βέλγικη Αστερίξ με το 1ο παιχνίδι εκτός έδρας στο διάστημα 21-22-23 Φεβρουαρίου και τον επαναληπτικό στο Ρέντη μεταξύ 7-8-9 Μαρτίου!

Προηγήθηκε η Τσανάκαλε…

Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στην έναρξη του αγώνα με τον Ολυμπιακό να φτάνει με 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Από το 9-9 που ακολούθησε η Τσανάκαλε έτρεξε ένα σερί 4-0 και προηγήθηκε με 9-13. Με τη Χίπε να δίνει λύσεις στην επίθεση οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 13-15 αλλά η Τσανάκαλε ξέφυγε με 15-21. Η προσπάθεια του Ολυμπιακού να διεκδικήσει το σετ (17-21) δεν ολοκληρώθηκε με την Τούρκικη ομάδα να φτάνει στο 19-25 και να προηγείται με 0-1.

Απάντησε ο Θρύλος!

Στο δεύτερο σετ οι  Τσανάκαλε προηγήθηκε με 2-6, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 5-7 αλλά οι φιλοξενούμενες πήγαν με +3 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (5-8). Με ένα σερί 3-0 και καρφί της Χίπε ο Θρύλος ισοφάρισε σε 8-8 . Στο προβάδισμα της Τσανάκαλε απάντησε η Μαλασάι η οποία με δυο σερί πόντους (1 άσο) διαμόρφωσε το 10-9 υπέρ του Ολυμπιακού. Από το 10-10 ο Θρύλος δημιούργησε ένα σερί 4-0 και ξέφυγε με 14-10 ωστόσο η Τσανάκαλε μείωσε στη συνέχεια σε 15-14. Ο Θρύλος δεν πτοήθηκε όμως και διεύρυνε και πάλι το προβάδισμα του φτάνοντας στο 20-15. Με πόντο της Γιώτα (22-17) και άσο της Μαλασάι διαμορφώθηκε το 23-17, η Χίπε κέρδισε το μπλοκ άουτ για το 24-17 και με νέο δικό της πόντο ο Θρύλος έφτασε στο 25-17 για να ισοφαρίσει σε 1-1!

Βρέθηκε πάλι πίσω στο σκορ…

Το τρίτο σετ ξεκίνησε όπως το δεύτερο, με την Τσανάκαλε να οδηγεί στο σκορ και να πηγαίνει με 3-8 μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ακολούθησε ένα 4-0 σερί του Θρύλου με την Χριστοδούλου στο σερβίς με το οποίο πλησίασαν οι «ερυθρόλευκες»  σε 8-9. Από πλασέ και άσσο της Μαλασάι ο Ολυμπιακός μείωσε σε 10-11 αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες αύξησαν το προβάδισμά τους στο +4 μέχρι το δεύτερο τάιμ άουτ (12-16).  Στο 14-18 με το οποίο προηγήθηκε η Τούρκικη ομάδα, ο Θρύλος απάντησε με ένα δικό του σερί 3-0 και μείωσε με την Γιώτα σε 17-18. Όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη αφού η Τσανάκαλε έφτασε στο 18-21 και παρότι η ομάδα μας μείωσε σε 21-23 πήρε το σετ με 21-25.

Παράσταση για έναν ρόλο το 4ο σετ και 2-2!

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο αποφασιστικά στο 4ο σετ και με την Μαλασάι να οδηγεί στην επίθεση και να σημειώνει διαδοχικούς πόντους προηγήθηκε με 8-5 μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Η Κατερίνα Γιώτα διεύρυνε το «ερυθρόλευκο» σερί πετυχαίνοντας το 9-5 και η συνέχεια ήταν ανάλογη με τον Θρύλο να φτάνει στο 13-7 και στο 19-9 πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο σημείο αυτό. Η «ερυθρόλευκη» κυριαρχία στο σετ αυτό επιβεβαιώθηκε με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 25-14 και να στέλνει το ματς στο τάι μπρεϊκ.

O δρόμος προς την δόξα!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο τάι μπρέικ και προηγήθηκε με 5-2 και με 8-5 αλλά η Τσανάκαλε αντέδρασε και αφού ισοφάρισε σε 8-8 πέρασε μπροστά στο σκορ με 8-9 και στη συνέχεια με 9-11. Η Κατερίνα Γιώτα μείωσε σε 10-11 και από άστοχη επίθεση της Κούλαν προήλθε το 11-11 για να δώσει ξανά το προβάδισμα στον Θρύλο η Σάσκια Χίπε που διαμόρφωσε το 12-11! Ακολούθησε νέα ισοπαλία (12-12) και προβάδισμα της Τσανάκαλε (12-13) ενώ μετά από άστοχη επίθεση της Χίπε, προέκυψε το 12-14. Όμως ο Θρύλος δεν τα παράτησε, μετά από σερβίς άουτ της Γετίμογλου και άουτ της Κουλάν ισοφάρισε σε 14-14. Η Τζίνα Λαμπρούση με πρώτο χρόνο έγραψε το 15-14 ξεσηκώνοντας θύελλα πανηγυρισμών στις εξέδρες και η Στέλλα Χριστοδούλου με μπλοκ σφράγισε μέσα σε αποθέωση την ιστορική πρόκριση του Θρύλου στους «8» του Challenge Cup!

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 13-16, 14-21, 19-25
2ο σετ: 5-8, 16-14, 21-16, 25-17
3ο σετ: 3-8, 12-16, 18-21, 21-25
4ο σετ: 8-5, 16-9, 21-11, 25-14
5ο σετ: 5-2, 9-10, 12-11, 16-14

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 11 άσσους, 52 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και της Τσανάκαλε προήλθαν από 6 άσσους, 60 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (19-25, 25-17, 21-25, 25-14, 16-14) σε 117'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 16 (10/12 επ, 6 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 9 (7/32 επ, 2 άσσοι, 65% υπ - 45% άριστες), Μαλασάι 15 (11/23 επ, 4 άσσοι, 38% υπ - 30% άριστες), Λαμπρούση 8 (4/13 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (2/5 επ, 2 άσσοι), Χίππε 21 (18/46 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 25% υπ - 25% άριστες), Βλαχάκη, Τσίμα, Εμμανουηλίδου.

ΤΣΑΝΑΚΑΛΕ (Όζντουρακ): Κούλαν 15 (13/41 επ, 2 μπλοκ, 38% υπ - 27% άριστες), Αρίτσι 13 (8/15 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γέρκοφ 16 (14/42 επ, 2 άσσοι, 55% υπ - 38% άριστες), Τουρκάν 3 (1/3 επ, 2 άσσοι), Νταλ 10 (5/16 επ, 5 μπλοκ), Κέρεν 20 (19/37 επ, 1 μπλοκ) / Καγιατσάν (λ, 33% υπ - 19% άριστες), Μπαρούτ, Ουζούν, Σαχμπάζ, Γετίμογλου 1 (άσσος), Τσινάρ.

ΜΠΡΑΝΚΟ ΚΟΒΑΤΣΕΒΙΤΣ: « Ήταν ένα εξαιρετικό παιχνίδι, μια σπουδαία νίκη απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα. Πρώτα απ’ όλα συγχαρητήρια στα κορίτσια μας, σε όλο το επιτελείο και φυσικά στους φιλάθλους μας που μας βοήθησαν πραγματικά σήμερα. Ειδικά σε κάποιες δύσκολες στιγμές όπου δεν ήμασταν τόσο καλοί και η Τσανάκαλε έπαιξε καλό βόλεϊ. Πραγματικά μας βοήθησαν και είναι επίσης και μια δικιά τους νίκη. Είναι μια πραγματικά μεγάλη νίκη, αλλά δεν θέλουμε να σταματήσουμε εδώ και σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι είχαμε τους δυο πιο δύσκολους αντιπάλους στους δυο πρώτους γύρους. Αυτό δεν σημαίνει ότι ο επόμενος γύρος θα είναι ευκολότερος. Δεν θέλουμε να σταματήσουμε εδώ, θέλουμε να συνεχίσουμε αυτό το ευρωπαϊκό μας ταξίδι».

ΑΡΕΤΑ ΚΟΝΟΜΗ: «Είμαι πολύ χαρούμενη! Πήραμε μια πολύ δύσκολη νίκη μέσα στην έδρα μας, όπως φάνηκε και από το 3-2. Τα δώσαμε όλα στο τέλος, κάναμε λάθη όμως και είχαμε σκαμπανεβάσματα, ωστόσο κρατάμε το θετικό αποτέλεσμα. Έχουμε μια πολύ καλή βάση, δουλεύουμε πάρα πολύ και το θέλουμε πάρα πολύ. Από κει και πέρα κοιτάμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά γιατί από ότι είδαμε και ο αντίπαλός μας παρουσιάστηκε πολύ διαφορετικός σε σχέση με το πρώτο ματς. Πρέπει να είμαστε προσγειωμένοι και να κοιτάμε κάθε ματς ξεχωριστά. Ο κόσμος έδωσε βροντερό παρών σήμερα, τον θέλουμε κοντά μας σε κάθε παιχνίδι, ευρωπαϊκό, ελληνικό. Αφιερώνουμε αυτή τη νίκη στη Θύρα 7 και συνεχίζουμε»

ΣΑΣΚΙΑ ΧΙΠΕ: «Δεν μπορώ να περιγράψω τα αισθήματα μου. Είμαι εξαντλημένη, χαρούμενη αλλά πάνω από όλα περήφανη για την ομάδα. Κάναμε μια πολύ καλή δουλειά σήμερα. Η Τσανάκαλε είναι πραγματικά μια πολύ καλή ομάδα. Το επόμενο παιχνίδι θα είναι κάτι νέο για εμάς. Ξεκινάμε από το μηδέν και προχωράμε έτσι σε κάθε αγώνα. Οι οπαδοί μας είναι υπέροχοι. Αγαπώ ματς σαν το σημερινό, που έρχονται όλοι, φωνάζουν και μας υποστηρίζουν.  Σήμερα μας βοήθησαν πάρα πολύ ειδικά στο τέλος και θέλω να τους ευχαριστήσω από την καρδιά μου και τους περιμένω σε κάθε αγώνα να είναι δίπλα μας».

ΣΤΕΛΛΑ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ: «Ξέραμε ότι είναι ένα πολύ δυνατό παιχνίδι και το είδαμε και στο προηγούμενο ματς στην έδρα τους. Από κει και πέρα, ο Ολυμπιακός πήρε σήμερα μια ιστορική νίκη και είμαστε πάρα πολύ χαρούμενες για αυτό. Καταφέραμε να ανατρέψουμε δυο φορές το σκορ, ενώ ήμασταν με την πλάτη στον τοίχο και αυτό είναι που κρατάμε από το σημερινό παιχνίδι. Η ομάδα έδειξε δύναμη και πάθος. Εκ μέρους όλης της ομάδας θέλω να αφιερώσω αυτή τη νίκη στον κόσμο του Ολυμπιακού που ήταν σήμερα στο πλευρό μας και πολύ περισσότερο στα θύματα της Θύρας 7 που ποτέ δεν ξεχνάμε. Τώρα θα συνεχίσουμε τις υποχρεώσεις μας στο πρωτάθλημα και μόλις έρθουν τα ευρωπαϊκά παιχνίδι θα κοιτάξουμε να πάρουμε μια ακόμα πρόκριση».