.
.
Κέρδισε ξανά τον ΠΑΟΚ, πέρασε στα ημιτελικά!

Την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου πανηγύρισε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού, αφού κέρδισε με 61-60 τον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη, στον νοκ άουτ προημιτελικό. Τα κορίτσια του Θρύλου, δύο εβδομάδες μετά τη νίκη (73-77) επί των «ασπρόμαυρων» στην Πυλαία, για το πρωτάθλημα της Α1, νίκησαν ξανά και εξασφάλισαν το εισιτήριο για την τετράδα του Κυπέλλου! Κόντρα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης, οι «ερυθρόλευκες» έπαιξαν πολύ καλή άμυνα, κυριάρχησαν στα κρίσιμα σημεία και με πρώτη σκόρερ την Σταμολάμπρου (18 π.), έφτασαν στη νίκη-πρόκριση, ξεπερνώντας και την κούραση από το μεγάλο ταξίδι στην Σιβηρία και το ματς με την Ενισέι Κρασνογιάρσκ, για τους «32» του EuroCup. Την Τετάρτη (22/12, 16:45) η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς θα υποδεχθεί τις Ρωσίδες στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, στη ρεβάνς των «32» του ευρωπαϊκού θεσμού, με στόχο την πρόκριση στους «16».

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός είχε προβάδισμα δύο πόντων έως το 10-8, όμως στο 2:53, έφτασε στο +4 (8-12) επί του ΠΑΟΚ, με τζαμπ σουτ της Νικολοπούλου. Με λέι απ της Δίελα στον αιφνιδιασμό (0:53), τα κορίτσια του Θρύλου κράτησαν τη διαφορά του +4 (10-14), αλλά στη συνέχεια, δέχθηκαν τρεις πόντους από τις γηπεδούχες και ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο με 14-13. Οι «ερυθρόλευκες» δεν «μπήκαν» καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο, έχασαν το προβάδισμα από το ξεκίνημα και βρέθηκαν πίσω από τις «ασπρόμαυρες» με 26-22, όμως μείωσαν σε 26-24, με δύο εύστοχες βολές της Σταμολάμπρου (0:26) και έτσι, «έκλεισαν» το ημίχρονο με δύο πόντους πίσω. Η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς δεν είχε την απόδοση που ήθελε στην επίθεση, αφού σε όλο το πρώτο ημίχρονο κόντρα στον ΠΑΟΚ, είχε 0/10 τρίποντα και 10/21 δίποντα…

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα μας ανέβασε… στροφές και προηγήθηκε με 37-36 με την Σταμολάμπρου (2:50), με την οποία έκανε και το 39-38, αλλά και το 41-39 επί των Θεσσαλονικέων. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός βρήκε τη λύση από τη γραμμή των τριπόντων, με την Νικολοπούλου (0:24), φτάνοντας το σκορ επί των γηπεδούχων στο 44-41, με το οποίο τελείωσε την τρίτη περίοδο. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Θρύλος πάτησε «γκάζι» και στο 8:10, έφτασε στο +5 (44-49) επί των «ασπρόμαυρων», με την Πλουφ, με την οποία σκόραρε και για το 56-52 (4:53) στην Πυλαία. Με ντράιβ και λέι απ της Σταμολάμπρου (3:10), οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 58-54 και στο 0:27, με την Τόλφρι, έφτασαν στο 60-56 και λίγα δευτερόλεπτα μετά, στη νίκη επί του ΠΑΟΚ στην Πυλαία…

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 26-24, 41-44, 60-61

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Πλουφ 8, Τόλφρι 7(1), Σταμολάμπρου 18, Σταμάτη 2, Αλεξανδρή, Νικολοπούλου 13(3), Φουράκη, Δίελα 2, Βίτολα 4, Χάμπλιν 7

ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Χολιβάι 9, Στάνλεϊ 14, Χαιριστανίδου 3, Νακιτάλο 7, Παυλοπούλου 16(1), Κατσαμούρη, Κιλαζίδου 2, Κουινόνες 9

Δηλώσεις:

Μάρτινς Ζίμπαρτς: «Πολύ σκληρό ματς και συνθήκες, αφού το γήπεδο είχε επτά βαθμούς! Έτσι, οι δύο ομάδες σούταραν με χαμηλά ποσοστά στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ είχε 0/7 τρίποντα κι εμείς 0/10 τρίποντα. Στο δεύτερο ημίχρονο, χρειάστηκε να κρατήσουμε μικρό ροτέισον και να έχουμε έξι-επτά παίκτες ζεστές. Στο τέλος είχαμε τον έλεγχο, τα κορίτσια έκαναν τη δουλειά τους και κέρδισαν αυτό το ματς για όλη την οικογένεια του Ολυμπιακού. Είμαστε στα ημιτελικά και αυτό μετράει».

Αγγελική Νικολοπούλου: «Καταφέραμε και πήραμε τη νίκη σε ένα γήπεδο με αντίξοες συνθήκες! Δεν παρουσιαστήκαμε συγκεντρωμένες στο γήπεδο και ήμασταν αρκετά νευρικές. Παρόλα αυτά, πήραμε τη νίκη που χρειαζόμασταν, για να περάσουμε στα ημιτελικά του Κυπέλλου».