.
.
Θρύλος και στην Πυλαία, 77-73 τον ΠΑΟΚ!

Την απόλυτα νικηφόρα πορεία της συνέχισε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Τα κορίτσια του Θρύλου κέρδισαν και τον ΠΑΟΚ, με 77-73 στην Πυλαία, για την 6η αγωνιστική της Α1 και έκαναν το «πέντε στα πέντε». Μετά τις σπουδαίες νίκες απέναντι σε Ναντέζντα (EuroCup) και Παναθηναϊκό (Α1) στο ΣΕΦ, οι «ερυθρόλευκες» πανηγύρισαν ακόμη μία, εκτός έδρας κόντρα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης και παρέμειναν στην κορυφή του πρωταθλήματος! Η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς, αν και βρέθηκε σε αρκετά σημεία πίσω στο σκορ, δεν έχασε την ψυχραιμία της και «μίλησε» στα κρίσιμα σημεία, πανηγυρίζοντας τη νίκη επί των «ασπρόμαυρων» και την πέμπτη (5-0) συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Θρύλος, που βρέθηκε να χάνει με 73-69 στα 2:13, με ένα εντυπωσιακό 8-0 σερί στα τελευταία λεπτά, ανέτρεψε την κατάσταση και έφυγε με τη νίκη από την Πυλαία! Στο ματς με τον ΠΑΟΚ, ο Ολυμπιακός είχε πρώτη σκόρερ την Βιτόλα με 14 πόντους, δύο περισσότερους από την Πλουφ (12).

Το επόμενο Σάββατο (11/12, 17:00) ο Θρύλος θα αντιμετωπίσει τα Χανιά στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, για την 7η αγωνιστική της Α1.

Ανατροπή στο φινάλε με 8-0 σερί!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με προβάδισμα +4 (2-6, 6:42) με λέι απ της Σταμολάμπρου, έπειτα έκανε το 9-7 (4:12) με τζαμπ σουτ της Τόλφρι, όμως στη συνέχεια έχασε το προβάδισμα από τον ΠΑΟΚ και «έκλεισε» την πρώτη περίοδο με τρεις πόντους πίσω (20-17). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα κορίτσια του Θρύλου ισοφάρισαν σε 30-30 (4:18) τις γηπεδούχες με χουκ της Χάμπλιν και ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με 41-41 (0:06) με ντράιβ και λέι απ της Νικολοπούλου. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν δυνατά και προσπέρασαν την ομάδα της Θεσσαλονίκης με +6 (49-55, 3:03) με τρίποντο της Σταμολάμπρου, δίποντο της Βιτόλα και μία εύστοχη βολή της Σταμάτη. Η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο με προβάδισμα +3 (58-61, 0:32) επί των «ασπρόμαυρων», σκοράροντας τρίποντο με την Δίελα. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ομάδα μας έχασε για μερικά λεπτά τη συγκέντρωσή της και βρέθηκε πίσω από τον ΠΑΟΚ με 73-69 (2:13), όμως αντέδρασε εντυπωσιακά και απάντησε με ένα 8-0 σερί, με τις Χάμπλιν, Πλουφ και Βιτόλα (4), φτάνοντας στο 77-73 και στη νίκη στην Πυλαία!

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 41-41, 58-61, 73-77

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Πλουφ 12, Τόλφρι 9 (3), Σταμολάμπρου 8 (1), Σταμάτη 4, Αλεξανδρή 2, Σύρρα, Νικολοπούλου 9 (1), Φουράκη 2, Δίελα 8 (1), Βίτολα 14, Χάμπλιν 9.

ΠΑΟΚ (Κωνσταντίνος Κεραμιδάς): Χολιβάι 10, Στάνλεϊ 13 (1), Χαιριστανίδου 8, Μακιτάλο 6 (1), Παυλοπούλου 20 (2), Κατσαμούρη 2, Στεφανάκη Ι., Κιλαζίδου 3, Κουινόνες 11 (3).

Μάρτινς Ζίμπαρτς: «Ο ΠΑΟΚ έπαιξε πολύ καλά στην επίθεση, σούταρε πολύ καλά. Τα τελευταία δύο λεπτά, ωστόσο, βρήκαμε τον τρόπο να κερδίσουμε το ματς, παρότι ήμασταν τέσσερις πόντους πίσω. Αυτό ήταν ένα καθοριστικό σημείο. Εμείς κρατάμε από αυτό τον αγώνα την αντίδραση που δείξαμε».

Μισέλ Πλουφ: «Σήμερα παίξαμε με τον ΠΑΟΚ, που είναι μια καλή ομάδα. Για την ομάδα μου, ήταν ένα αργό ξεκίνημα, αλλά διαχειριστήκαμε πολύ καλά τα τελευταία λεπτά και πήραμε τη νίκη που τόσο θέλαμε. Η άμυνά μας έκανε τη διαφορά στο ματς και είχαμε αρκετές παίκτριες που έκαναν επίσης τη διαφορά, δημιουργήσαμε καλές φάσεις και πήραμε πολλά ριμπάουντ στο δεύτερο ημίχρονο. Ήταν μία σημαντική νίκη για να συνεχίσουμε και τώρα, θα ετοιμαστούμε για τον επόμενο γύρο του EuroCup».