.
.
Toν σταμάτησε η...πανδημία!

Ο Ολυμπιακός που έλαβε μέρος στη διοργάνωση του Κυπέλλου, με αρκετές αλλαγές στο ρόστερ του σε σχέση με αυτό που ξεκίνησε τη χρονιά, αφού παρατάχθηκε χωρίς έξι βασικές αθλήτριες και χωρίς ξένες (τις οποίες δεν του δόθηκε η δυνατότητα να αντικαταστήσει), γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ (25-21, 22-25, 25-22, 25-17), από τον ΑΟ Θήρας στο νοκ άουτ προημιτελικό στη Σαντορίνη. Οι «ερυθρόλευκες» που ακόμα και υπό αυτές τις συνθήκες πάλεψαν για να ξεπεράσουν τα εμπόδια (τρία παιχνίδια με χαρακτήρα τελικού σε μια εβδομάδα, μετά από πολύμηνη αγωνιστική απραξία), ολοκλήρωσαν τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις σε αυτή την περίεργη σεζόν, που σημαδεύτηκε από την πολύμηνη αγωνιστική απραξία.

Ξεκίνησε νωθρά και έμεινε πίσω

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά στην αναμέτρηση δίνοντας την ευκαιρία στις γηπεδούχες να προηγηθούν με 4-0. Από σερβίς άουτ της Τσοπανίδου, προήλθε ο πρώτος «ερυθρόλευκος» πόντος στο 4-1, όμως στη συνέχεια διαμορφώθηκε το 7-1 γεγονός που οδήγησε τον Σπύρο Σαραντίτη στο πρώτο τάιμ άουτ. Στη συνέχεια με 3-0 σερί οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 7-4 αλλά οι γηπεδούχες  απάντησαν με 4-0 για το 11-4. Στην εξέλιξη του σετ, ο ΑΟ Θήρας έφτασε στο 21-12, με τον Ολυμπιακό να εμφανίζει σημάδια αντίδρασης και να μειώνει σε 22-17 και 23-19 με τη Φακοπουλίδου, όμως οι γηπεδούχες πήγαν στο 25-21, χάρη στο οποίο προηγήθηκαν με 1-0.

Αντίδραση και ισοφάριση!

Διαφορετική ήταν η εικόνα στο 2ο σετ, αφού ο Ολυμπιακός αντέδρασε και προηγήθηκε με 3-5. Οι γηπεδούχες με 5-0 σερί έφτασαν στο 8-5, όμως ο Θρύλος απάντησε και με ένα εντυπωσιακό 6-0 σερί και μπλοκ της Νομικού ξέφυγε με τρεις πόντους στο 8-11. Η Μαρία Νομικού με το 3ο μπλοκ στο σετ, σημείωσε το 11-14, με τον Ολυμπιακό να αυξάνει το προβάδισμά του στο +4 για το 15-19. Οι «ερυθρόλευκες» έλεγχαν το σετ, η Τοτσίδου έγραψε το 19-22 και έφτασαν στο 20-23 μετά από σερβίς άουτ των γηπεδούχων. Ακολούθησε το 21-23 και το 22-23, όμως η ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη πήρε το σετ με 22-25 και ισοφάρισε σε 1-1!

Είχε το προβάδισμα μέχρι τα μέσα του σετ, αλλά το απώλεσε

Το 3ο σετ, ήταν πιο κλειστό και ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο στο μεγαλύτερο διάστημα. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-6, ο ΑΟ Θήρας ισοφάρισε στο 7-7,  με τη Φακοπούλιδου να δίνει το +2 με μπλοκ στο 9-11.  Η Αργυρίου κράτησε μπροστά τις «ερυθρόλευκες» με μπλοκ 11-12, αλλά οι γηπεδούχες προσπέρασαν για δεύτερη φορά στο σετ (μετά το 3-2) στο 13-12. Οι δυο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν μαζί στο σκορ με τον ΑΟ Θήρας να φτάνει στο 20-18 με άσσο της Βλαχάκη. Στην εξέλιξη του σετ, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 22-21, όμως οι γηπεδούχες διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα και έφτασαν στο 25-22 για να κάνουν το 2-1 στα σετ.

Δεν ανέτρεψε την κατάσταση

Στην έναρξη του 4ο σετ ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε με 4-1 αλλά μετά το 5-2, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 5-0 και προσπέρασε με 5-7. Οι γηπεδούχες απάντησαν με 3-0 σερί και ανέκτησαν το προβάδισμα στο 8-7.  Ενώ το σκορ ήταν 10-9, η Παναγιώτα Ξανθοπούλου τραυματίστηκε σε μια προσπάθεια να βγάλει την άμυνα με αποτέλεσμα να αποχωρίσει προσωρινά από τον αγώνα. Επηρεασμένες από αυτή την εξέλιξη και μέχρι να επιστρέψει η συμπαίκτριά τους οι «ερυθρόλευκες» έμειναν πίσω στο σκορ με 12-9. Στην εξέλιξη του σετ, ο ΑΟ Θήρας διαχειρίστηκε το υπέρ του προβάδισμα έφτασε στο 21-14 και πήγε στο 25-17 για την τελική επικράτηση με 3-1 σετ και την πρόκριση στα ημιτελικά.

Tα σετ: 3-1 σε 1.58. 25-21 (27’), 22-25 (30’), 25-22 (32’), 25-17 (29’)

1ο σετ: 8-4, 16-9, 21-12, 25-21

2ο σετ: 8-5, 14-16, 19-21, 22-25

3ο σετ: 7-8, 16-15, 21-19, 25-22

4ο σετ: 8-7, 16-11,  21-14, 25-17

*Οι πόντοι του Α.Ο. Θήρας προήλθαν από 4 άσσους, 54 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 35 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης): Νομικού 7 (1/6 επ., 6 μπλοκ), Ζιώγα 7 (7/34 επ.), Φακοπουλίδου 12 (9/32 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 38% υπ. - 25% άριστες), Ξανθοπούλου 2 (2/3 επ.), Αργυρίου 6 (1/13 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τοτσίδου 14 (14/43 επ., 47% υπ. - 37% άριστες) / Κονόμι (λ, 50% υπ. - 50% άριστες), Παπαστεργίου, Συριστατίδη, Μιλεντίγιεβιτς 1 (1/5 επ.), Σακελλαρίου.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Σάντος 4 (2/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντάλκε 17 (17/49 επ., 53% υπ. - 42% άριστες), Βλαχάκη 19 (16/43 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 29% υπ. - 16% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 9 (5/15 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τσομπανίδου 8 (3/7 επ., 5 μπλοκ), Γουάλας 8 (6/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 58% υπ. - 42% άριστες), Παναγιωτίδου, Διώτη 5 (5/19 επ.).

Ο τιμ μάνατζερ του τμήματος Νίκος Κατσιούρας δήλωσε στο olympiacossfp.gr τα εξής:  «Ακόμα και έτσι φοβήθηκαν τον Ολυμπιακό, χωρίς έξι βασικές και χωρίς ξένες αφού μας στέρησαν τη δυνατότητα να τις αντικαταστήσουμε για να είμαστε ανταγωνιστικοί. Με μια κλήρωση απόλυτα στα μέτρα τους η οποία πραγματοποιήθηκε με διαδικασίες καθόλου διαφανείς, μας έβαλαν να παίξουμε σε μια εβδομάδα τρία παιχνίδια με χαρακτήρα τελικού, ύστερα από πολύμηνη αποχή από τις αγωνιστικές υποχρεώσεις, την ώρα που κάποιοι έφτασαν ως εδώ παίζοντας κυριολεκτικά τα μήλα. Συγχαρητήρια στον κ. Καραμπέτσο και την ΕΟΠΕ. Είναι ξεκάθαρο ότι ολοκληρώνεται το έργο το οποίο βλέπουμε να εξελίσσεται με τον τρόπο που ήθελαν οι εμπνευστές του. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον προπονητή και τις αθλήτριες για την προσπάθεια που κατέβαλλαν έστω και κάτω από αυτές τις συνθήκες για να φτάσουν ως εδώ. Απέδειξαν το μέταλλο και το χαρακτήρα αυτής της ομάδας, αλλά τα εμπόδια που κλήθηκαν να ξεπεράσουν ήταν ανυπέρβλητα».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Σπύρος Σαραντίτης δήλωσε στο olympiacossfp.gr: «Παίξαμε μια σειρά τρίων δύσκολων αγώνων μέσα σε μια εβδομάδα. Νομίζω ότι οι αθλήτριες έδωσαν το 100% του εαυτού τους και είμαι πραγματικά ευχαριστημένος από την προσπάθειά τους. Ενδεχομένως να μπορούσαμε και κάτω από αυτές τις συνθήκες το κάτι παραπάνω. Ολοκληρώνεται μια δύσκολη και πολύ περίεργη χρονιά και από αύριο θα κοιτάξουμε την επόμενη ημέρα. Ο Ολυμπιακός είναι παρών και θα είναι πολύ δυνατός».

H Aρέτα Κονόμη δήλωσε: «Είμαι πολύ περήφανη για αυτή την ομάδα γιατί παίξαμε με όλες μας τις δυνάμεις. Μου μένει μια πικρία γιατί σίγουρα αυτό που είδαμε δεν είναι η δυναμική αυτής της ομάδας που έχουμε συνηθίσει. Για όσους θεωρούν ότι είναι η αρχή της πτώσης να θυμούνται ποσό ισχυρό μέταλλο έχει χτίσει η ομάδα και να είναι σίγουροι ότι θα συνεχίσει να το δείχνει και τα επόμενα χρόνια. Συγχαρητήρια σε όλες και σε όλους… Συνεχίζουμε».