.
.
MΠΛΟΚ-αρε τη Λαμία

Μια ακόμα νίκη προσέθεσε στο ενεργητικό του ο Ολυμπιακός που επικράτησε της Λαμίας με 3-0 σετ στο Ρέντη στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής και πλέον περιμένει το επόμενο εντός έδρας παιχνίδι την ερχόμενη Τρίτη με την Κραϊόβα για να «σφραγίσει» το εισιτήριο της πρόκρισης στους «8» του CEV Cup. Απο κει και πέρα στην αναμέτρηση με τη Λαμία ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και επικράτησε με χαρακτηριστική ευκολία.  Άριστη ήταν μεταξύ άλλων η λειτουργία του «ερυθρόλευκου» μπλοκ (15 συνολικά) που «βραχυκύκλωσε» τη Λαμία. Στα πλαίσιο του rotation που εφαρμόζει, ο Ρομπέρτο Πιάτσα άφησε εκτός τους Χέρμανς Έγκλεσκαλνς και Χρήστο Παπαδόπουλου. Αντίθετα ο Αντρέι Σπίνου που δεν είχε ταξιδέψει στη Θεσσαλονίκη για την αναμέτρηση με τον Άρη, ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα όπως και ο Όγκουρτσακ που αγωνίστηκε ελάχιστα στο προηγούμενο ματς. Στο πρώτο σετ οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν πολύ δυνατά και επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους με αποτέλεσμα να αποκτήσουν από νωρίς μια μεγάλη διαφορά ασφαλείας. Ο Ολυμπιακός λειτουργούσε καλά σε όλους τους τομείς και πήρε το πρώτο σετ με 25-16. Το δεύτερο σετ είχε πιο αμφίρροπο χαρακτήρα αλλά και αυτό βρήκε νικητή τον Θρύλο ο οποίος έφτασε στο 25-22 με μπλοκ άουτ που κέρδισε ο Τσουκ  και προηγήθηκε με 2-0. Μονόλογος των Πειραιώτων ήταν και το 3ο σετ στο οποίο βρήκαν ξανά τον επιθυμητό ρυθμό και επικράτησαν εύκολα με 25-11 φτάνοντας στο τελικό 3-0.

Τα σετ:  3-0, 25-16 (24'), 25-22 (28'), 25-11 (21')

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 16-9, 21-9, 25-16

2ο σετ: 8-5, 16-13, 20-21, 25-22

3ο σετ: 8-1, 16-5, 21-9, 25-11

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ρομπέρτο Πιάτσα): Σακόγλου 12 (8/25 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 5 (3/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (2 μπλοκ), Τσουκ 14 (11/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 17% υπ.), Όγκουρτσακ 12 (9/20 επ., 3 μπλοκ, 43% υπ.-38% αρ.) Σπίνου 11 (6/7 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ταμπουρατζής -λ (57% υπ.-36% αρ.)/ Δεληπρίμης 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Κοκκινάκης (100% υπ.),

ΛΑΜΙΑ: Λέσκι 2 (2/8 επ.), Χένσι (20% υπ.-20% αρ.) Αγγελόπουλος 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ) Αραούχο 5 (5/14 επ., 45% υπ.-18% αρ.), Χάκγουορθ 9 (8/26 επ., 1 μπλοκ), Μαδούρας, Τσιράκης -λ/ Καπίρης 8 (7/21 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ.-30% αρ.), Μάντζιος,

Πιάτσα: «Σκέφτομαι μόνο την ομάδα μου»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Ρομπέρτο Πιάτσα δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr: «Η νίκη με 3-0, έγινε εύκολη με την απόδοσή μας. Γιατί ποτέ δεν μπορείς να πεις από πριν ότι θα έχεις ένα εύκολο παιχνίδι. Στον Άρη χάσαμε ένα βαθμό και σκέφτομαι αμα δεν είχαμε κάνει αυτά τα δυο...λάθη το ένα στη Θεσσαλονίκη και το άλλο κόντρα στον Φοίνικα Σύρου, ότι θα είχαμε τρεις βαθμούς περισσότερους. Για αυτό το λόγο σκέφτομαι μόνο την ομάδα μου. Σήμερα ήταν εύκολη νίκη γιατί βάλαμε δύσκολα στον αντίπαλό μας με τον τρόπο που παίξαμε. Σήμερα και αύριο οι παίκτες μου θα ξεκουραστούν και στη συνέχεια θα εστιάσουμε την προσοχή μας στην Κραϊόβα, τον ΠΑΟΚ και την Κηφισιά. Νομίζω ότι αυτοί οι τρεις αγώνες μπορούν να...αλλάξουν το μέλλον μας».

Σακόγλου: «Τον καλύτερο μας εαυτό»

Ο διαγώνιος του Ολυμπιακού Χάρης Σακόγλου δήλωσε στο osfp.gr τα εξής: «Πήραμε μια ακόμα νίκη. Έχουμε πει ότι όποιον αντίπαλο και αν έχουμε απέναντί μας πρέπει να δίνουμε τον καλύτερό μας εαυτό. Από τη στιγμή που δεν δίνουμε το 100% μπορεί να γίνει κάποια...γκέλα, όπως έγινε με τον Άρη. Σήμερα πιέσαμε πολύ για αυτό ήρθε εύκολα η νίκη. Τώρα κόντρα στην Κραϊόβα θα είναι ένα εντελώς διαφορετικό ματς. Είμαστε έτοιμοι για το παιχνίδι της Τρίτης και θέλουμε να προκριθούμε»