.
.
“Τρένο” ο Θρύλος!

Συνέχεια στην πολύ πορεία που διαγράφει από το ξεκίνημα της σεζόν, έδωσε ο Ολυμπιακού που επικράτησε με 3-1σετ (22-25, 25-23, 19-25, 22-25) της Ορεστιάδας εκτός έδρας και πανηγύρισε την 7η νίκη του σε ισάριθμα ματς στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Παρά τη δεδομένη κούραση, ύστερα από μια εβδομάδα που περιλάμβανε αρκετά ταξίδια, τον ευρωπαϊκό αγώνα με την Friedrishchafen   αλλά και τις απουσίες των Κλαρκ και Χριστοφιδέλη, οι “ερυθρόλευκοι” παρουσιάστηκαν σοβαροί φανέρωσαν το βάθος που υπάρχει στον πάγκο και πέτυχαν μια ακόμα νίκη απέναντι στην Ορεστιάδα που προέβαλε σθεναρή αντίσταση, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να πάρει ένα σετ, ισοφαρίζοντας σε 1-1 προσωρινά. Στο Γυμναστήριο “Νίκος Σαμαράς” έδωσαν το παρών και αρκετοί φίλαθλοι του Ολυμπιακού που ενίσχυσαν τις προσπάθειες των παικτών του Δημήτρη Καζάζη. Σε πολύ καλή μέρα ο Ντιάτσκοφ αλλά και η λειτουργία του ‘ερυθρόλευκου” μπλοκ στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης.

Δυναμικό ξεκίνημα

Ο Ολυμπιακός μετά απο ένα δυναμικό ξεκίνημα προηγήθηκε με 1-4 νωρίς νωρίς, ωστόσο οι γηπέδουχοι κάλυψαν το έδαφος και με ένα σερί 3-0, ισοφάρισαν σε 4-4. Το γεγονός αυτό έφερε την αντίδραση των “ερυθρόλευκων”  που με διαδοχικούς πόντους των Τζελάτι και Ντιάτσκοφ, έφτασαν στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ, όντας μπροστά στο σκορ με τρεις πόντους. Ακολούθησε πόντος του Ολυμπιακού αφού ο Δημητριάδης δεν κατάφερε να βγάλει άμυνα αναγκάζοντας τον προπονητή της Ορεστιάδας να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ. Με ποσοστό 78% στις επιθέσεις ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο, αφού οι καλές υποδοχές δημιουργούσαν τις προϋποθέσεις για εύκολους πόντους. Οι ερυθρόλευκοι διατηρούσαν τη διαφορά στους 4 πόντους μέχρι το σημείο που μείωσαν οι Βορειοελλαδίτες, στον πόντο σε 14-15 με μπλοκ του Δημητριάδη στον Ντιάτσκοφ, αλλά ο Ολυμπιακός πήγε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με το σκορ στο 14-16. Οι νταμπλούχοι προσωρινά έδειξαν να χαλαρώνουν και πήγε το σετ μέχρι το 20-21, αλλά μετά το τάιμ άουτ που κάλεσε σε εκείνο το σημείο ο Δημήτρης Καζάζης καθάρισαν το σετ με τους πόντους, του Ντιάτσκοφ (20-22), το μπλόκ άουτ των Τζελάτι και Τακουρίδη στον Αλεξάντροφ, (20-23) και τελικά πήρε στο σετ με 22-25 ύστερα από σέρβις στο φιλέ του Λούνα.

Ισοφάρισε η Ορεστιάδα

Στο δεύτερο σετ οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 4-4, οπότε πήρε η Ορεστιάδα για πρώτη φορά το προβάδισμα με 5-4 και στη συνέχεια διαφορά δυο πόντων (6-4) ύστερα από το μονό μπλοκ  του Αλεξαντρόφ στον Τζελάτι. Οδηγήθηκαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με τους Ακρίτες να βρίσκονται μπροστά με δυο πόντους και το σκορ στο 8-6. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο με τον Τζελάτι στο 10-9, για να πάνε ξανά στο +2 οι  γηπεδούχοι με 11-9 και απο κει και πέρα να την αυξήσουν  στους τρεις πόντους με 12-9 αφού οι “ερυθρόλευκοι” σε εκείνο το σημείο έδειξαν  να υστερούν στη λειτουργία του μπλοκ. Παρ’ όλα αυτά η ομάδα του Πειραιά κάλυψε το χαμένο έδαφος και με τον άσο του Ντιάτσκοφ (τον πρώτο για τον Ολυμπιακό) μείωσε  στον πόντο αλλά η Ορεστιάδα πήγε και στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ μπροστά στο σκορ με 2 πόντους (16-14). Στο διάρκεια του 2ου σετ ήταν εμφανές ότι οι Ακρίτες είχαν ανεβάσει την απόδοσή τους στην απόδοση, και οι Πειραιώτες έπρεπε να βελτιώσουν το μπλοκ τους για να ανακτήσουν το προβάδισμα, αφού το σκορ είχε διαμορφωθεί στο 18-16 και η ισοφάριση φάνταζε πιθανή.  Το λάθος του Τζελάτι στο σερβίς και η υποδοχή του Κοκκινάκη που δεν βγήκε μετά απο άσο της Ορεστιάδα έδωσαν στους γηπεδούχους προβάδισμα τριών πόντων (20-17). Σε εκείνο το σημείο ο Δημήτρης Καζάζης συνέστησε ηρεμία και να περιοριστούν τα λάθη,  η διαφορά αρχικά αυξήθηκε στους τέσσερις πόντους στο 22-18 και στη συνέχεια πήγε στο +5 (23-18). Όμως ο Ολυμπιακός έδειξε να αντιδρά και με τον Τζελάτι  μείωσε στους 4 πόντους (23-19), με τον Κοκκινάκη σε 23-20 αναγκάζοντας τον Δεληκώστα να καλέσει τάιμ άουτ και με τον 3ο σερί πόντο έφτασε το σκορ στο 23-21.. Ο Θρύλος είχε επιστρέψει στη διεκδίκηση  του σετ και με μπλοκ του Γιούρισιτς μείωσε στον πόντο (4ος διαδοχικός), όμως ακολούθησε σέρβις άουτ του Τακουρίδη και το σετ μπολ. Ο Ντιάτσκοφ μείωσε σε 24-23 με τρομερό καρφί, αλλά το σετ τελείωσε ύστερα από 31’ λεπτά, υπέρ των γηπεδούχων με τον Ποτολίδη σε πρώτο χρόνο, 25-23 και να ισοφαρίζουν σε 1-1.

Βοήθησαν οι αλλαγές του Καζάζη

Το 3ο σετ ξεκίνησε πανομοιότυπα με το 2ο οι Ακρίτες πήρε ξανά το προβάδισμα για πρώτη φορά με 5-4, ακολούθως αύξησαν τη διαφορά στους δυο πόντους και πήγαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, μπροστά στο σκορ με 8-6. Πίσω στο σκορ και στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ, πήγαν οι Πειραιώτες με 18-16 αλλά από εκείνο το σημείο και μετά αντέδρασαν εντυπωσιακά και χάρη στις αλλαγές του Δημήτρη Καζάζη.  Το σκορ  από το 18-17, πήγε στο 18-22 και  ο Θρύλος μπήκε στη θέση του οδηγού αποκτώντας το πλεονέκτημα για την κατάκτηση του σετ. Οι ερυθρόλευκοι είχαν περιορίσει τα λάθη τους και με καλύτερες επιλογές στην επίθεση είχαν τον απόλυτο έλεγχο. Με τον Πελεκούδα, τον Σμαραγδή, και τον Μαρούλη να έχουν περάσει στον αγωνιστικό χώρο και να δίνουν ρυθμό και σημαντικό προβάδισμα. Ο Ντιάτσκοφ διαμόρφωσε το 19-24 για το πρώτο σετ μπολ και στη συνέχεια με δεύτερο σερί πόντο διαμόρφωσε το 19-25 δίνοντας το προβάδισμα στα σετ στον Θρύλο με 1-2.

Έκαμψε  την αντίσταση...

Κάπως ανάλογη ήταν και η έναρξη του 4ου σετ, αφού καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, μέχρι το 6-6. Η Ορεστιάδα προηγήθηκε με 7-6 μετά από πλασέ του Ριζόπουλου, οι Πειραιώτες ισοφάρισαν σε 7-7 και οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά στο σκορ με 8-7. Ο Πελεκούδας σε πρώτο χρόνο ισοφάρισε σε 8-8, αλλά μετά το 13ο χαμένο σέρβις ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 9-8, για να ισοφαρίσει ωστόσο ξανά σε 9-9 με τον Κοκκινάκη. Η αντίσταση που προέβαλε η Ορεστιάδα ήταν σθεναρή και της έδωσε προβάδισμα δυο πόντων στο 11-9. Το +2 διατηρήθηκε μέχρι το 13-11 και την ισοφάριση του Ολυμπιακού σε 13-13. Και ο Κοκκινάκης με άσσο έδωσε το προβάδισμα με 14-15 και πήγε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, μπροστά στο σκορ με 15-16.

Απο κει και πέρα οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη ξέφυγαν με δυο πόντους στο 15-17, αναγκάζοντας τον τεχνικό των γηπεδούχων να καλέσει τάιμ άουτ. Μετά το τάιμ άουτ οι ακρίτες ισοφάρισαν σε 17-17 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Ο εκ των κορυφαίων του αγώνα Ντιάτσκοφ νίκησε σε τριπλό μπλοκ και έκανε το 18-19, για να ισοφαρίσουν σε 19-19 και να πάρουν το προβάδισμα με 20-19, οι γηπεδούχοι. Στο σημείο εκείνο πήρε τάιμ άουτ ο Δημήτρης Καζάζης προκειμένου να “αφυπνίσει” τους παίκτες του. Κάτι που συνέβη αφού με την επιστροφή ο Ολυμπιακός πήρε δυο διαδοχικούς πόντους και προηγήθηκε με 20-21. Μεσολάβησε το τάιμ άουτ των γηπεδούχων και ακολούθησε ένα σερί του Ολυμπιακού που τον οδήγησε στο 22-25 και στην κατάκτηση της νίκης με 3-1 σετ.

Τα σετ: 22-25 (27’), 25-23 (29’), 19-25 (24’), 22-25 (29’)

Διακύμανση:

1ο σετ: 5-8, 14-16, 18-21, 22-25

2ο σετ: 8-6, 16-14, 21-18, 25-23

3ο σετ: 8-6, 16-14, 18-21, 19-25

4ο σετ: 8-7, 15-16, 20-21, 22-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μαρούλης, Γιούρισιτς 10 (64% επ, 3 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 17 (1 άσσος, 53% υποδοχή, 47% άριστες, 54% επίθεση, 2 μπλοκ). Στεφάνου (Λ) (81% υποδοχή, με 62 άριστες), Προύσαλης, Κοκκινάκης 11 (1 άσσος, 65% υποδοχή με 58% άριστες, 45% επίθεση, 1 μπλοκ),Σωτηρίου, Σμαραγδής, Πελεκούδας 5 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βολουδάκης (Λ), Τακουρίδης 5 (57% επίθεση, 1 μπλοκ), Τζελάτι 19 (64% επίθεση, 1 μπλοκ)

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ: Δημητριάδης, Λούνα 18 (3 άσσοι, 36% επίθεση), Σκαρλατίδης, Κωνσταντινίδης (Λ) (57% υποδοχή με 48% άριστες), Αλεξάντροφ 7 (2 μπλοκ) Τόμσον 7 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βλασακίδης (Λ), Διαμαντίδης, Φερέρ 2, Πεντίδης, Ποτολίδης 11 (1 άσσος, 60% επίθεση, 4 μπλοκ), Ριζόπουλος 18 (50% υποδοχή με 22% άριστες, 81% επίθεση, 1 μπλοκ).

Καζάζης: “Έκαναν καλά τη δουλεία τους”

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης δήλωσε μετά το τέλος του ματς: :
“Ήταν μια πολύ  δύσκολη νίκη.  Σε κάποια σημεία του αγώνα είχαμε έλλειψη ενέργειας και καθαρού μυαλού, αλλά τα παιδιά που ήρθαν από τον πάγκο, έκαναν αυτά που είχαμε πει. Πήραμε τη νίκη μέσα σε μια δύσκολη έδρα, απέναντι σε μια καλή ομάδα όπως είναι η Ορεστιάδα. Από τη Δευτέρα οπότε ελπίζω ότι επιστρέφουν οι Χριστοφιδέλης και Κλαρκ  θα είμαστε όλοι μαζί για να συνεχίσουμε την προσπάθεια μας.  Τα παιδιά που ήρθαν απο τον πάγκο έδειξαν ότι μπορούν να αντεπεξέλθουν για αυτό άλλωστε βρίσκονται στον Ολυμπιακού. Έκαναν καλά τη δουλειά τους, με καθαρό μυαλό”.

Τζελάτι: “Συγχαρητήρια στην ομάδα”

Ο ακραίος του Ολυμπιακού, Ενέα Τζελάτι τόνισε:
“Συγχαρητήρια στην ομάδα που κέρδισε ένα δύσκολο παιχνίδι. Μετά από πολύ κούραση που περάσαμε αυτή την εβδομάδα ανταποκριθήκαμε αρκετά καλά. Παίχτηκε ωραίο βόλει στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα”.