.
.
Χωρίς… φρένο ο Ολυμπιακός, 104-52 τον ΠΑΣ Γιάννινα!

Τη νικηφόρα πορεία της στην Ελλάδα διεύρυνε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού, πανηγυρίζοντας μία ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα. Μετά την άνετη εντός έδρας επικράτηση (82-61) επί του ΠΑΟΚ, για τη 15η αγωνιστική της Α1, τα κορίτσια του Θρύλου κέρδισαν εύκολα και τον ΠΑΣ Γιάννινα, με 104-52 στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, για την εξ' αναβολής 10η «στροφή». Οι «ερυθρόλευκες», που παρέμειναν αήττητες στο πρωτάθλημα, δεν δυσκολεύτηκαν κόντρα στον ΠΑΣ, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και με πρώτη σκόρερ την Τόλφρι με 26 πόντους (6/9 τρίποντα), έφτασαν άνετα στο θετικό αποτέλεσμα με +52, στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ.

Double score στο ημίχρονο!

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός δεν είχε καλό ποσοστό ευστοχίας και βρέθηκε πίσω με 6-0 από τον ΠΑΣ, όμως στη συνέχεια, βελτιώθηκε και αφού μείωσε σε 8-7, με την Βίτολα (4:38), προηγήθηκε με 10-8, με τρίποντο της Σταμάτη (3:26). Τα κορίτσια του Θρύλου πάτησαν «γκάζι» και ανέβασαν τη διαφορά στο +9 (17-8), με νέο σουτ τριών πόντων της Σταμάτη (2:03), ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 17-15, κόντρα στην ομάδα των Ιωαννίνων. Στο 9:15 του δεύτερου δεκαλέπτου, οι «ερυθρόλευκες» δέχθηκαν τρίποντο από τις φιλοξενούμενες και βρέθηκαν πίσω (17-18), ωστόσο αντέδρασαν και απάντησαν άμεσα, παίρνοντας ξανά «κεφάλι» στο σκορ, με 22-18, με δύο εύστοχες βολές της Χάμπλιν (7:42). Με λέι απ της Τόλφρι στον αιφνιδιασμό (6:29), η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς κράτησε το +4 (24-20), το οποίο το αύξησε σε +13, με τέσσερις σερί πόντους της Σύρρα (3:58, 3:41), για το 33-20 κόντρα στα Γιάννινα! Με νέο καλάθι της Σύρρα μετά από κλέψιμο (2:26), η ομάδα μας έφτασε στο +16 (37-21) επί των φιλοξενούμενων και έτσι, με ελεύθερο τρίποντο της Τόλφρι (0:30), «έκλεισε» το πρώτο ημίχρονο με double score (44-22).

Νίκη με +52!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έφτασε στο +29 επί του ΠΑΣ, αφού προηγήθηκε με 60-31, με ντράιβ και λέι απ της Σταμολάμπρου (4:39), ενώ στη συνέχεια, «εκτόξευσε» το δείκτη του σκορ στο 62-31 (+31), με καλάθι της Χάμπλιν κάτω από τη ρακέτα (4:08). Με καλάθι και φάουλ της Βαμβακά (1:54), ο Θρύλος κράτησε το +31 (70-39), ενώ με νέο δίποντο της Σταμολάμπρου (1:31), ξέφυγε με +33 (72-39) από την ομάδα των Ιωαννίνων, ολοκληρώνοντας την τρίτη περίοδο με 72-41. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν το +33 (78-45) επί του ΠΑΣ, με την Βίτολα στον αιφνιδιασμό (7:15), ενώ έφτασαν για πρώτη φορά στο +37 (84-47), με ωραίο τρίποντο της Τόλφρι από τη γωνία (5:37). Με νέο τρίποντο της Τόλφρι (4:02), η ομάδα μας ανέβασε τη διαφορά επί των φιλοξενούμενων στο +38 (88-50) ενώ με δύο διαδοχικά σουτ τριών πόντων από την Σύρρα (2:53, 2:22), έφτασε στο +44 (96-52). Έτσι, με δύο διαδοχικά τρίποντα της Τόλφρι (1:03, 0:31), ο Ολυμπιακός «έσπασε» το «φράγμα» των 100 πόντων και έφτασε σε νίκη με double score (104-52) κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα!

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 44-22, 72-41, 104-52

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Τόλφρι 26 (6/9 τρίποντα), Σταμολάμπρου 17 (7/10 δίποντα), Σταμάτη 8 (4 ριμπάουντ), Αλεξανδρή 4, Σπυριδοπούλου 3, Σύρρα 15 (3/4 τρίποντα), Νικολοπούλου 3, Δίελα, Βαμβακά 5, Βίτολα 13 (8 ριμπάουντ), Χάμπλιν 10 (9 ριμπάουντ)

ΠΑΣ Γιάννινα (Σαρηγιαννίδου): Μπλασιέ 9, Χούλη 4, Σαρηγιαννίδου 4, Θεοδώρου 4, Καλαμπάκου 6, Κούπερ 11, Δημητριάδου, Μαρίνη 14

Δηλώσεις:

Μάρτινς Ζίμπαρτς: «To σημαντικότερο ήτανότι παίξαμε με φουλ ένταση για μεγάλη διάρκεια. Οι αλλαγές που κάναμε και όλες οι αθλήτριες έπαιξαν στο ίδιο επίπεδο, εξίσου καλά, με ένταση για 40 λεπτά. Πρέπει να δουλέψουμε κι άλλο, η ομάδα δεν σταματάει να δουλεύει και προχωράμε βήμα-βήμα, παιχνίδι με παιχνίδι για το ελληνικό πρωτάθλημα».

Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου: «Σίγουρα, ήταν μία εύκολη νίκη για την ομάδα μας, ο κόουτς προσπάθησε να κάνει μεγάλο ροτέισον, να διαχειριστεί κάποιες αθλήτριες που έχουν παίξει αρκετά στα ματς της Ευρώπης και έχουν συσσωρευμένη κούραση. Εμείς κάναμε το παιχνίδι να φαίνεται τόσο εύκολο, τρέξαμε, πιέσαμε, κλέψαμε μπάλες και τώρα, στρέφουμε την προσοχή μας στο ματς με τα Χανιά και φυσικά, σε αυτό με τον Παναθηναϊκό».