.
.
Φιέστα την Πρωτομαγιά!

Τη νίκη και στο δεύτερο τελικό των πλέι οφ με αντίπαλο τον Πανναξιακό, πήρε η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού, επικρατώντας με 3-0 σετ (25-21, 25-21, 25-18), στο κλειστό της Νάξου και απέχει μια νίκη από  την κατάκτηση του 7ου σερί πρωταθλήματος. Οι «ερυθρόλευκες», παρά τις απουσίες των Σάσκια Χίπε και Κατερίνας Γιώτα, ήταν για έναν ακόμα αγώνα ανώτερες και με όπλο τους το σερβίς και το μπλοκ στα κρίσιμα σημεία του αγώνα,  «διπλασίασαν» τις νίκες τους και με μια ακόμα, στον 3ο τελικό, θα έχουν την ευκαιρία να πανηγυρίσουν ένα ακόμα νταμπλ, το έβδομο σερί. Ο Θρύλος προηγείται πλέον με 2-0 στη σειρά των τελικών και θέλει να πανηγυρίσει την κατάκτηση του 7ου σερί πρωταθλήματος και νταμπλ την Πρωτομαγιά (Τετάρτη 1/5),  στις 19:00 στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη», μαζί με τον κόσμο του.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγώνα και με όπλο του το σερβίς, με το οποίο οι «ερυθρόλευκες» πίεσαν την αντίπαλη άμυνα και το μπλοκ έφτασαν γρήγορα στο 1-0 με 25-21. Στο δεύτερο σετ ο Πανναξιακός προσπάθησε να αιφνιδιάσει τις παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, προηγήθηκε με 6-2 και 10-5 αλλά ο Ολυμπιακός με αντεπίθεση, μείωσε στον πόντο (14-13), με άσσο της Χριστοδούλου και το δεύτερο σετ ήρθε στα ίσα (14-14), από λάθος των γηπεδούχων. Η Βλάχάκη κέρδισε έξυπνα το μπλοκ άουτ γράφοντας το 22-21 και η Λαμπρούση, με νέο άσσο, έδωσε προβάδισμα δύο πόντων, σε ένα κρίσιμο σημείο του σετ. Μπλοκ της Βλαχάκη έφερε το σετ μπολ (24-21) και η Ζακχαίου τελείωσε και αυτό το σετ, όπως και το πρώτο με μπλοκ, για το 25-21 και το 2-0 στον αγώνα για τον Ολυμπιακό. Στο τριτο σετ οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, μέχρι τα μέσα του, όπου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 12-7, αναγκάζοντας τον τεχνικό των γηπεδούχων να πάρει ταιμ αουτ. Η εικόνα δεν άλλαξε και με την Χούντ να πιέζει από το σερβίς, η διαφορά ανέβηκε στο συν επτά, για το 14-7.  Συνεχιζοντας με το ίδιο πάθος και αποφασιστικότητα οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 21-16. Η Έμοντς κέρδισε μπλοκ άουτ για το 22-16, με την Γερμανίδα ακράια να κάνει και το 23-18, με τον ίδιο τρόπο. Η Σκοτ κάρφωσε για το 24-18 και η Λαμπρούση τελείωσε το σετ (25-18) και τον αγώνα, που φέρνει τον Ολυμπιακό, μόλις μια νίκη μακριά από την κατάκτηση ενός ακόμα πρωταθλήματος, του έβδομου διαδοχικού.

Τα σετ: 0-3 σε 1:16,  21-25 (24'), 21-25 (26'), 18-25 (26')

Η διακύμαση:

1ο σετ: 7-8, 12-16, 19-21, 21-25

2ο σετ: 8-2, 16-15, 20-21, 21-25

3ο σετ: 5-8, 10-16, 16-21, 18-25

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (ΝΙΚΟΣ ΚΩΣΤΑΚΟΠΟΥΛΟΣ):  Ριντ 12 (10/27 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ., 20% αρ.), Κέννεντι 3 (3/17 επ.), Βεργίδου 5 (2/3 επ., 3 άσσοι), Χατζηευστρατιάδου 7 (2/6 επ., 5 μπλοκ), Τσομπανίδου 3 (1/4 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Φρανσίλ 8 (8/33 επ., 32% υπ., 25% αρ.), Κακουράτου -λ (43%υπ., 36%αρ.) / Πατεράκη, Λιάγκη 3 (3/6 επ.),

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΜΠΡΑΝΚΟ ΚΟΒΑΣΕΒΙΤΣ): Λαμπρούση 15 (6/17 επ., 5 μπλοκ, 4 άσσοι), Βλαχάκη 13 (12/24 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ., 33% αρ.), Χριστοδούλου 5 (2/5 επ., 3 άσσοι), Ζακχαίου 10 (7/12 επ., 3 μπλοκ), Έμοντς 13 (11/21 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ., 33% αρ.), Χούντ 7 (5/28 επ., 2 άσσοι), Κονόμη -λ (71%υπ.- 50%αρ.) / Νομικού 1 (μπλοκ)

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr : «Ήταν σίγουρα ένα πιο δύσκολο παιχνίδι. Ο Πανναξιακός έπαιξε καλύτερα αλλά η ομάδας μας είχε σωστή αντίδραση και έκανε ένα καλό παιχνίδι. Στα δύσκολα αντιδράσαμε σωστά και πήραμε τη νίκη. Δεν έχει τελειώσει τίποτα ακόμα. Θέλουμε να τελειώσει το πρωτάθλημα με τον καλύτερο τρόπο, να κάνουμε ένα καλό παιχνίδι, μπορστά στον κόσμο μας, στο Ρέντη και να πανηγυρισουμε όλοι μαζί».