.
.
Το 33ο και 7ο σερί έπιασε Λιμάνι!
Την κατάκτηση του 33ου πρωταθλήματος Ελλάδας  πανηγυρίζει η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού που επικράτησε με 11-7 της Βουλιαγμένης, στον 4ο τελικό, που διεξήχθη στο κολυμβητήριο του Λαιμού. Οι  «ερυθρόλευκοι»  έκαναν το 3-1 στη σειρά των τελικών και το 7ο διαδοχικό πρωτάθλημα έπιασε Λιμάνι, φτάνοντας παράλληλα στο 17ο νταμπλ της ιστορίας τους. Οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού, ήταν συγκλονιστικοί για ακόμα ένα παιχνίδι, αποθεώνοντας έναν έναν όλους τους παίκτες του Θρύλου! Οι Πρωταθλητές Ευρώπης ήταν καταιγιστικοί και απόλυτοι κυρίαρχοι στην αναμέτρηση τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, με χαρακτηριστικό ότι δέχτηκαν μόλις ένα γκολ σε δεκαέξι λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας επτά στο ίδιο διάστημα. Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο μισό με την τελική επικράτηση να έρχεται με χαρακτηριστική άνεση και τους Πειραιώτες να ολοκληρώνουν μια ακόμα εξαιρετική χρονιά εντός των συνόρων, κατακτώντας το πρωτάθλημα και το κύπελλο και να στρέφουν πλέον την προσοχή τους στο Final-8 του Τσάμπιονς Λιγκ που θα διεξαχθεί 6-8 Ιουνίου, στο Αννόβερο της Γερμανίας.

«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία

Κλειστό το παιχνίδι στο ξεκίνημα του καθώς χρειάστηκε το πρώτο οκτάλεπτο να φτάσει στο 5:30 για να επιτευχθεί το πρώτο τέρμα. Ο Γιάννης Φουντούλης ήταν αυτός που έκανε το 1-0 για τον Ολυμπιακό, στην πρώτη επίθεση με παίκτη παραπάνω. Ο Γενηδουνιάς διπλασίασε τα «ερυθρόλευκα» τέρματα, 1:13 από τη λήξη της περιόδου, σκοράροντας από την περιφέρεια. Πολύ καλή η αμυντική λειτουργία των Πειραιωτών σε αυτό το διάστημα κρατώντας στο μηδέν τους γηπεδούχους. Γρήγορη και καλή κυκλοφορία της μπάλας στον παίκτη παραπάνω και ο Αργυρόπουλος διαμορφώνει το 3-0, στο 7:18 του δεύτερου οκταλέπτου. Ο Γενηδουνιάς, με δυο διαδοχικά γκολ, από την περιφέρεια, δίνει προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων στον Ολυμπιακό (5-1), φτάνοντας ο ίδιος τα τρία στην αναμέτρηση, στα μισά της δεύτερης περιόδου. Η «ερυθρόλευκη» κυριαρχία συνεχίστηκε με τον Νικολαΐδη να χρίζεται και αυτός σκόρερ, κάνοντας το 6-1, 3:01 πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Με άμυνα από ατσάλι, οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου και με τον Πάβιτς να πραγματοποιεί μια ακόμα εξαιρετική εμφάνιση, οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με 7-1, με γκολ του Μυλωνάκη στο 00:11.

Το 33ο έπιασε Λιμάνι!

Η απόλυτη κυριαρχία του Ολυμπιακού συνεχίστηκε, με τον Μπούσλιε να κάνει το 8-1. Ο Γιάννης Φουντούλης, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ πετυχαίνει το ένατο γκολ των Πειραιωτών, που απάντησαν στο 2-0 των γηπεδούχων και δεν άφηναν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της ανωτερότητα τους. Το επιμέρους 3-3, της τρίτης περιόδους διαμόρφωσε το 10-7, πριν την έναρξη του τελευταίου οκταλέπτου. Εκεί το τελικό αποτέλεσμα δεν ήταν αναστρέψιμο και ο Ολυμπιακός με το τελικό 11-7, έφτασε στην νίκη και την κατάκτηση του πρωταθλήματος γνωρίζοντας την αποθέωση από τους φιλάθλους του. Αυτό είναι το 7ο διαδοχικό πρωτάθλημα του Θρύλου, 33ο στην ιστορία του πόλο των Ανδρών και 17ο ντάμπλ! Πρώτοι σκόρερ του τέταρτου τελικού ήταν οι Γιάννης Φουντούλης και Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς που σημείωσαν από τρία γκολ και ακολούθησε ο Μπούσλιε με δυο.

Τα οκτάλεπτα: 0-2, 1-5, 3-3, 3-1

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο:  0-1 Φουντούλης (π/π, 5:30), 0-2 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 1:13)

2ο οκτάλεπτο: 0-3 Αργυρόπουλος (π/π, 7:18), 1-3 Μπούχα (περιφέρεια, 6:52), 1-4 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 5:43), 1-5 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 4:01), 1-6 Νικολαΐδης (φουνταριστός, 3:01), 1-7 Μυλωνάκης (π/π, 00:11),

3ο οκτάλεπτο: 1-8 Μπούσλιε (π/π, 6:46), 2-8 Γκιουβέτσης (π/π, 6:02), 3-8 Γκιουβέτσης (περιφέρεια, 5:09), 3-9 Φουντούλης (περιφέρεια, 4:49), 4-9 Σολανάκης (φουνταριστός, 1:56), 4-10 Μπούσλιε (π/π, 1:16)

4ο οκτάλεπτο: 5-10 Μπάσιτς (περιφέρεια, 4:55), 5-11 Φουντούλης (περιφέρεια, 1:29), 6- Ποντικέας (περιφέρεια, 1:02), 7-11 Ποντικέας (φουνταριστός 00:12)

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Χέρβο Κόλιανιν): Χρύσανθος, Μπάσιτς 1, Καλογερόπουλος, Γκιουβέτσης 2, Κουρούβάνης Ν., Γουβής, Αφρουδάκης, Μπούχα 1, Ποντικέας 2, Καπετανάκης, Τίγκας, Σολανάκης 1, Κουρούβανης Δ., Χριστοφορίδης, Βλάσσης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Σκουμπάκης, Γεννηδουνιάς 3, Φουντούλης 3, Νικολαϊδης 1, Δερβίσης, Μπούσλιε 2, Μουρίκης, Γούνας, Αργυρόπουλος 1,  Κάκαρης, Ζερδεβάς, Χαλυβόπουλος