.
.
Το φιλικό με τον Α.Ο. Θήρας (2-2)

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το δεύτερο φιλικό της ομάδας βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού με αντίπαλο τον Α.Ο. Θήρας,  στο Τουρνουά που διεξάγεται στη Νάξο. Η αναμέτρηση έληξε με 2-2 σετ, και επισκιάστηκε από τον τραυματισμό της Μελίνας Εμμανουηλίδου στο 4ο σετ και ενώ το σκορ ήταν 20-24 υπέρ του Α.Ο. Θήρας. Για το λόγο αυτό δεν παίχτηκε το τάι μπρέικ . Από κει και πέρα ο Ολυμπιακός που αγωνίστηκε σε ένα ακόμα φιλικό χωρίς τη Στέλλα Χριστοδούλου, έχασε το πρώτο σετ, παρά το γεγονός ότι το έλεγξε στη μεγαλύτερη διάρκειά του, στη συνέχεια έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε με 2-1 και παρότι είχε την ευκαιρία να πάρει και το 4ο σετ, την απώλεσε με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει η ομάδα της Σαντορίνης. Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε η Σάσκια Χίπε με 23 πόντους, με 15 ακολούθησε η Κλάριτς και με 12 η Σκοτ.

Το έλεγχε αλλά το έχασε

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στην έναρξη της αναμέτρησης φτάνοντας στο 4-2 και στο 6-4 με την Κλάριτς και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 10-9, όταν ισοφάρισε σε 10-10 ο Α.Ο. Θήρας. Μετά το 11-11 οι «ερυθρόλευκες» ανέκτησαν τη διαφορά του +2 (13-11 14-12) και τη διεύρυναν στο +3 για το 15-12 (16-13). Με επίθεση της Χίπε το προβάδισμα του Ολυμπιακού αυξήθηκε για πρώτη φορά στο +4 στο 17-13, με την ομάδα της Σαντορίνης να ισοφαρίζει να προσπερνάει μετά από ώρα σε 18-19. Στην εξέλιξη του σετ, ο Α.Ο. Θήρας έφτασε στο 20-22 και στο σετ μπολ με 21-24 για να πάρει το πρώτο σετ με 22-25.

Άμεση ισοφάριση!

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν δυνατά στο 2ο σετ έφτασαν γρήγορα στο 3-0 και μετά το 5-4 με το οποίο μείωσε ο Α.Ο. Θήρας με ένα εντυπωσιακό 7-0, διεύρυναν το προβάδισμα τους στο +8 για το 12-4. Η ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη διατήρησε τον έλεγχο για το 15-9 δια χειρός Χίπε, με τον Α.Ο. Θήρας να μειώνει σε 15-12. Η Σάσκια Χίπε έβαλε τέλος στο σερί της ομάδας της Σαντορίνης γράφοντας το 16-12 ενώ η ίδια σημείωσε το 17-12 και το 18-13 με μπλοκ.  Στο σημείο αυτό οι «ερυθρόλευκες» δέχθηκαν ένα 5-0 σερί χάρη στο οποίο πλησίασε στον πόντο ο Α.Ο. Θήρας για το 18-17. Με σερβίς άουτ από την ομάδα της Σαντορίνης και προσπάθεια της Ξανθοπούλου στο φιλέ διαμορφώθηκε το 20-17 και μετά από λάθος στην επίθεση των τυπικά φιλοξενούμενων, προέκυψε το 21-17.  Οι «ερυθρόλευκες» διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα και με εξαιρετική επίθεση της Χίπε έφτασαν στο 25-22 χάρη στο οποίο ισοφάρισαν σε 1-1 τα σετ.

Πήρε το σετ των ανατροπών και προηγήθηκε!

Στο 3ο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στην αρχή, με τον Α.Ο. Θήρας να ανατρέπει την κατάσταση και να φτάνει στο 7-8. Με ένα 4-0 σερί, οι «ερυθρόλευκες» ανέκτησαν τον έλεγχο για το 11-8, έφτασαν στο 12-9 και στο 13-11, όμως δέχθηκαν την ισοφάριση σε 13-13. Μετά το 14-14 ο Ολυμπιακός με νέο 3-0 σερί ξέφυγε με +3 στο 17-14, αλλά η ομάδα της Σαντορίνης μετά το 18-16 απάντησε με 4-0 σερί για το 18-20.  Οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν σε 20-20, όμως έμειναν ξανά πίσω στο σκορ με -2 (20-22). Ακολούθησε νέα ισοφάριση με προσπάθειες της Κλάριτς και της Αργυρίου σε 22-22, όμως ο Α.Ο. Θήρας ανέκτησε το προβάδισμα στο 22-23 αλλά με σερβίς της Βλαχάκη στο σερβίς είχαμε και πάλι ισορροπία (23-23). Μετά από λάθος της ομάδας της Σαντορίνης ο Ολυμπιακός προηγήθηκε μετά από ώρα φτάνοντας στο σετ μπολ με 24-23. Ο Α.Ο. Θήρας ισοφάρισε (24-24), αλλά η Χίπε έδωσε το δεύτερο σετ μπολ στο 25-24 για να ακολουθήσει νέα παράταση μετά την επίθεση άουτ της Γερμανίδας διαγωνίου. Το σερβίς της Εμμανουηλίδου σταμάτησε στο φιλέ δίνοντας έτσι το 3ο σετ μπολ στον Ολυμπιακό αλλά η Σαντορίνη ισοφάρισε ξανά σε 26-26. Ωστόσο με κερδισμένο μπλοκ άουτ της Χίπε και μπλοκ της Αργυρίου στη Βλαχάκη διαμορφώθηκε το 28-26, με το οποίο ο Ολυμπιακός ανέτρεψε την κατάσταση και προηγήθηκε με 2-1 στα σετ!

Ισοφάρισε η Θήρα στο τελικό 2-2!

Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν δυνατά και στο 4ο σετ, ανακτώντας το προβάδισμα (5-1, 6-2, 7-5) το οποίο διατήρησαν μέχρι το 8-7, όταν ισοφάρισε ο Α.Ο. Θήρας σε 8-8. Ένα «ερυθρόλευκο» 3-0 σερί έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό για το 11-8, και το +3 παρέμεινε  μέχρι το 13-10. Η ομάδα της Σαντορίνης ισοφάρισε στο 14-14 και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο σετ με 14-15. Με επίθεση της Χίπε, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 15-15, αλλά στη συνέχεια δέχθηκε ένα 6-0 σερί και  έμεινε πίσω στο σκορ με 15-21. Ο Α.Ο. Θήρας διαχειρίστηκε το προβάδισμα αυτό πήγε στο 20-25 και ισοφάρισε σε 2-2. Στο 20-24, η αναμέτρηση διεκόπη για λίγα λεπτά εξαιτίας του τραυματισμού της  Μελίνας Εμμανουηλίδου και λόγω αυτής της εξέλιξης δεν παίχτηκε το τάι μπρέικ.

Τα σετ: 2-2 σε 2.20. 22-25 (30’, 25-22 (32’), 28-26 (39’), 20-25 (39’)

1ο σετ: 8-7, 16-13, 19-21, 22-25

2ο σετ: 8-4,  16-12, 21-17, 25-22

3ο σετ: 7-8, 16-14, 20-21, 28-26

4ο σετ: 8-6, 15-16, 15-21, 20-25

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 54 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 9 άσσους, 57 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης): Γιώτα 4 (1/8 επ., 3 μπλοκ), Χουντ 12 (12/26 επ., 55% υπ. - 28% άριστες), Κλάριτς 15 (12/32 επ., 3 μπλοκ, 47% υπ. - 26% άριστες), Χίπε 23 (19/51 επ., 4 μπλοκ), Κελεσίδη 2 (2/5 επ.), Ξανθοπούλου 3 (1/4 επ., 2 άσσοι) / Κονόμι (λ, 55% υπ. - 41% άριστες), Ζιώγα 1 (1/1 επ.), Αργυρίου 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Τοτσίδου (67% υπ. - 33% άριστες).

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Σάντος 5 (5/9 επ.), Ντάλκε 11 (10/38 επ., 1 άσσος, 43% υπ. - 17% άριστες), Βλαχάκη 17 (13/30 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Χατζηευστρατιάδου 14 (9/14 επ., 5 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 20 (16/35 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ. - 43% άριστες), Εμμανουηλίδου 10 (4/15 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 67% υπ. - 39% άριστες), Λάππα, Τσουκαλά.