.
.
Το τελείωσε σε 55 λεπτά

Τη νικηφόρα πορεία της στο πρωτάθλημα διεύρυνε η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε με 3-0 σετ (25-14, 25-10, 25-13) του Αίαντα Ευόσμου. Στην εξ' αναβολής αναμέτρηση της 13ης αγωνιστικής της Volleyleague, οι «ερυθρόλευκες» δεν αντιμετώπισαν καμία δυσκολία και με χαρακτηριστική άνεση, μέσα σε 55 λεπτά, έφτασαν στη νίκη, την 12η διαδοχική τους στο πρωτάθλημα, που τους διατηρεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριες που είχε στη διάθεση του. Πριν την έναρξη του αγώνα, απονεμήθηκε το βραβείο της MVP της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, το οποίο είχε κερδίσει η Σάσκια Χίπε και παρέλαβε εκ μέρους της η αρχηγός της ομάδας Στέλλα Χριστοδούλου, από τον Ευάγγελο Αργύρη, Διευθύνοντα Σύμβουλο της Buy The Miles, χορηγό του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π.

Άνετα το 1-0

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις Γιώτα, Νομικού, Χριστοδούλου, Ζακχαίου, Έμοντς, Χούντκαι Κονόμη βασικές για τον Ολυμπιακό. Με την ανωτερότητα των Κυπελλούχων Ευρώπης να είναι αναμφισβήτητη, οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν στον αγώνα κάνοντας ένα σερί 4-0, δείχνοντας ότι δεν θα αφήσουν κανένα περιθώριο στις φιλοξενούμενες. Πολύ γρήγορα το πρώτο σετ έφτασε στο 19-10. Η Ζακχαίου κάρφωσε για το 22-1, ενώ από λάθος σερβίς των φιλοξενούμενων  έγινε το 23-14. Άσσος της Χούντ έγραψε το 24-14 και το σετ ολοκληρώθηκε στο 25-14 μετά από λάθος στην επίθεση του Αίαντα, για το 1-0 στα σετ υπέρ του Ολυμπιακού.

Διαφορά κλάσης

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο σετ. Οι νταμπλούχες Ελλάδας προηγήθηκαν με 8-3 και 14-4 διατηρώντας υψηλό αγωνιστικό ρυθμό παρά την έλλειψη ανταγωνιστικότητας από τον αντίπαλο. Η Μαρία Νόμικου, με δυνατό καρφί, διαμόρφωσε το 21-9. Από λάθος επίθεση των φιλοξενούμενων έγινε το 22-9, ενώ με δυο διαδοχικά «ερυθρόλευκα» μπλοκ ήρθε το σετ μπολ (24-9), για τον Ολυμπιακό. Η Κωνσταντίνα Βλαχάκη πήρε το μπλοκ άουτ κάνοντας το 25-10 και το 2-0 στον αγώνα.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός πήρε γρήγορα αέρα πέντε πόντων (7-2) με την Χούντ να είναι εξαιρετική από τη θέση του σερβίς. Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριες που είχε στη διάθεση του, δοκιμάζοντας πρόσωπα και σχήματα, εν όψει της συνέχειας των αγωνιστικών υποχρεώσεων. Με την Χουντ να καρφώνει και τον Αίαντα να μην μπορεί να βγάλει την άμυνα, ήρθε το 20-11. Με την Αμερικανίδα στο σερβίς ο Ολυμπιακός πίεσε και έφτασε στο 22-11 ενώ με άσσο δικό της διαμορφώθηκε το 23-11. Η Νομικού έγραψε το 24-12 και με άουτ επίθεση από τις φιλοξενούμενες τελείωσε το σετ με 25-13. Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν η Χούντ με 15 πόντους, εκ των οποίον τέσσερις ήρθαν από άσσους και ακολούθησε η Ζακχαίου με 11.

Τα σετ: 3-0 σε 55', 25-14 (17'), 25-10 (20'), 25-13 (18')

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-1, 16-7, 21-11, 25-14

2ο σετ: 8-3, 16-7, 21-9, 25-10

3ο σετ: 8-5, 16-8, 21-11, 25-13

Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 2 (2/4 επ.), Νομικού 9 (8/17 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Ζακχαίου 11 (6/11 επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Έμοντας 2 (1/1 επ.,1 άσσος), Χουντ 15 (9/18 επ., 2 μπλοκ, 4 άσσους), Κονόμη (-λ, 70% υπ., 40% αρ.), Κοκκινάκη -λ, / Κωνσταντινίδου Αλ., Λαμπρούση 1 (1 μπλοκ), Μιλεντίγιεβιτς 2 (2/4 επ.), Βλαχάκη 8 (7/14 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ., 20% αρ.), Κωνσταντινίδου Λ. 5 (1/2 επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος),

Αίαντας Ευόσμου: Χαμαλίδη, Ανδρονικίδου 8 (/27 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 22% υπ., 11% αρ.), Κούσση 8 (6/13 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Αργυρίου 4 (4/21 επ., 28% υπ., 22% αρ.), Βλάχου, Δαμιανίδου, Ιακωβίδου -λ (50% υπ., 12% αρ.) / Γιορανίδη, Καλαγασίδου

Ο προπονητής του Ολυμπιακού,  Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα τα εξής: «Ο Αίαντας έπαιξε χωρίς δυο βασικές και πολύ καλές παίκτριες του αλλά εμείς πήραμε πολύ σοβαρά αυτό το παιχνίδι και ήρθε η άνετη επικράτηση. Πραγματοποιήσαμε πολύ καλό παιχνίδι ειδικά στο μπλοκ και μπορούμε να είμαστε ικανοποιημένοι από την εμφάνιση μας. Θέλουμε να συνεχίσουμε με τον ίδιο ρυθμό και για τον επόμενο αγώνα κόντρα στον Πορφύρα».

Από την πλευρά της η Κατερίνα Ζακχαίου δήλωσε στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Κάναμε μια πολύ καλή εμφάνιση και φτάσαμε στη νίκη με 3-0 και αυτό κρατάμε από το σημερινό παιχνίδι. Ήμασταν ανώτερες και με πολύ καλό μπλοκ και άμυνα πήραμε μια καθαρή νίκη, έχοντας καλό αγωνιστικό ρυθμό και αυτό είναι το σημαντικό. Συνεχίζουμε με το το ίδιο πάθος τη σκληρή δουλειά».