.
.
Του «έσπασε» το αήττητο και τον προσπέρασε!

Τις καλές εμφανίσεις της με τον Κάρλο Παρίζι στον πάγκο συνέχισε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, αφού ανάγκασε τον Άρη στην πρώτη του ήττα, προσπερνώντας τον στην βαθμολογία της Volley League. Τα κορίτσια του Θρύλου επικράτησαν με 3-0 σετ (25-23, 25-14, 25-23) των Θεσσαλονικέων στο κλειστό του Ρέντη, για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος, παίζοντας εξαιρετικό βόλεϊ σε όλη τη διάρκεια. Οι μόνιμες πρωταθλήτριες Ελλάδας κυριάρχησαν απόλυτα κόντρα στις φιλοξενούμενες, πανηγύρισαν μία «καθαρή» νίκη και συνέχισαν νικηφόρα την πορεία τους, στο δρόμο για την κατάκτηση του τίτλου. Πρώτες σκόρερ για τις «ερυθρόλευκες» στο ματς με τον Άρη αναδείχθηκαν η Σάλας και η Χίπε με 14 πόντους η καθεμία...

1-0 με ανατροπή!

Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με πέντε πόντους (1-6) από τον Άρη, όμως σταδιακά κατέβασε τη διαφορά και με μπλοκ άουτ της Εμμανουηλίδου, μείωσε σε 14-13. Με δύο πόντους της Σάλας, τα κορίτσια του Θρύλου έμειναν σε απόσταση... αναπνοής από τις φιλοξενούμενες (14-15, 15-16) και στη συνέχεια, με μπλοκ άουτ της Χίπε, ισοφάρισαν για πρώτη φορά (17-17). Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και με άσσο της Σάλας, προσπέρασαν για πρώτη φορά στο ματς, κάνοντας το 18-17, ενώ στη συνέχεια, με μπλοκ άουτ της Χίπε και άουτ των «κίτρινων», έφτασαν στο +3 (20-17). Με ωραίο πόντο της Γιώτα σε πρώτο χρόνο, οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν το +3 (21-18), όμως στη συνέχεια, ισοφαρίστηκαν σε 21-21 από την φιλοξενούμενη ομάδα. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Κάρλο Παρίζι δεν πάτησε «φρένο», έφτασε εύκολα στο σετ μπολ (24-21) και με έξυπνο πόντο της Χίπε για το 25-23, έκανε το 1-0 κόντρα στην ομάδα από την Θεσσαλονίκη.

«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία!

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα μας ξεκίνησε πολύ δυνατά, με προβάδισμα 3-1, με καρφί της Γενιτσαρίδη, ενώ λίγο αργότερα, έφτασε στο +9 (12-3) μετά από επίθεση άουτ των φιλοξενούμενων. Ο Ολυμπιακός διατήρησε αυτόν το ρυθμό, αλλά και το προβάδισμα των εννέα πόντων (17-8, 18-9) επί του Άρη και στη συνέχεια, έφτασε και στο +12 (21-9) μετά από φοβερό μπλοκ της Εμμανουηλίδου! Με άσσο της Χριστοδούλου, τα κορίτσια του Θρύλου έφτασαν στο σετ μπολ (24-14) και στη συνέχεια, με πόντο της Γιώτα, κατέκτησαν και το δεύτερο σετ (25-14, 2-0) επί των «κίτρινων», κυριαρχώντας απόλυτα...

Στο τρίτο σετ, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας βρέθηκαν πίσω (1-2) από τον Άρη, όμως αφότου ισοφάρισαν (2-2) με την Σάλας, προηγήθηκαν με 6-2 με δυνατό καρφί της Γενιτσαρίδη, με την οποία έγραψαν και το 7-3. Στην εξέλιξη του σετ, οι «ερυθρόλευκες» είχαν σταθερά προβάδισμα τριών πόντων (10-7, 13-10, 14-11), όμως βρέθηκαν πίσω με 15-14, αφού δέχθηκαν ένα 4-0 σερί από την φιλοξενούμενη ομάδα. Με ένα σερί 2-0, η ομάδα μας πήρε ξανά «κεφάλι» στο σκορ (16-15) και στη συνέχεια, έφτασε στο 18-16 και με πόντο της Χίπε, στο 19-17. Με καρφί της Γενιτσαρίδη, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 22-20 και τελικά, κατέκτησε και το τρίτο σετ (25-23) και συνάμα, τη νίκη (3-0) κόντρα στον Άρη!

Τα σετ 3-0 (σε 76'): 25-23, 25-14, 25-23

1ο σετ: 4-8, 14-16, 21-18, 25-23

2ο σετ: 8-3, 16-8, 21-9, 25-14

3ο σετ: 8-4, 16-15, 21-20, 25-23

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 43 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Άρη από 3 άσσους, 39 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 6 (6/12 επ.), Εμμανουηλίδου 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ), Σάλας 14 (11/23 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 33% άριστες), Χριστοδούλου 3 (1/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 14 (13/31 επ., 1 άσσος), Γενιτσαρίδη 9 (8/24 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. - 33% άριστες) / Κακουράτου (λ., 59% υπ. - 47% άριστες)

Άρης (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Λάππα, Μερκάρδο 22 (19/43 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Δρακουλίδου 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σουάν 6 (5/17 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ. - 0% άριστες), Έβανς 13 (11/26 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. - 30% άριστες) / Πετρινόλη (λ, 30% υπ. - 13% άριστες), Τάνη, Μυλωνά, Μπαλογιάννη

Κάρλο Παρίζι: «Συγχαρητήρια σε όλες τις αθλήτριές μου, τα πήγαν πολύ καλά. Γενικά, δουλεύουν πολύ όλες αυτές τις ημέρες. Σήμερα, με εξαίρεση το ξεκίνημα, ήμασταν πολύ καλοί, βήμα-βήμα κάναμε την ανατροπή, τα κορίτσια όλα έπαιξαν πολύ καλά, με συγκέντρωση στο παιχνίδι, έκαναν όσα είχαμε προετοιμάσει. Ο Άρης είναι καλή ομάδα, ήταν σημαντικό να σταματήσουμε κάποιες αθλήτριές τους και τα καταφέραμε. Όσο για το ματς με τον Παναθηναϊκό, πρέπει να κερδίσουμε το ντέρμπι, να πιστέψουμε στους εαυτούς μας. Θα προετοιμαστούμε και θα πάμε να κερδίσουμε».

Κατερίνα Γιώτα: «Είναι μία πάρα πολύ σημαντική νίκη αυτή σήμερα, θα έλεγα όχι τόσο βαθμολογικά, γιατί όπως ξέρουμε όλοι, δεν κρίνεται κάτι στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος, αλλά ήταν μια νίκη ψυχολογίας. Νομίζω αρχίζει και φαίνεται στο γήπεδο η χημεία και η ποιότητα της ομάδας. Όσο περνάει ο χρόνος, θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε και να αλλάζουμε κάποια πράγματα που θέλει ο προπονητής και η ομάδα θα ανεβαίνει μόνο. Είμαι πάρα πολύ χαρούμενη, γιατί σήμερα δείξαμε ψυχή μέσα στο γήπεδο, δεν αφήσαμε τα... μικροσκαμπανεβάσματα να μας επηρεάσουν, αλλά αντιθέτως σφίξαμε τα δόντια και αντιδράσαμε άμεσα».