.
.
Την Παρασκευή στην Ηλιούπολη, για το 2-2!

Δεν τα κατάφερε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή στον τρίτο τελικό του πρωταθλήματος, αφού ηττήθηκε με 23-19 από την ΑΕΚ στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ. Οι πρωταθλητές Ελλάδας «πλήρωσαν» το ξεκίνημα τους στο δεύτερο ημίχρονο, αφού «κόλλησαν» επιθετικά για 14 λεπτά και, από 12-11, έμειναν πίσω με 19-11, όμως δεν τα παράτησαν και μείωσαν στα τρία γκολ (22-19), τρία λεπτά πριν από το φινάλε. Ωστόσο, δεν πρόλαβαν να ανατρέψουν την κατάσταση και γνώρισαν την ήττα από τους «κιτρινόμαυρους», τους οποίους «κράτησε» ο τερματοφύλακας τους, Μάτσκεβιτς, με 21 αποκρούσεις! Την Παρασκευή (26/5) στις 19:30, ο Θρύλος θα υποδεχθεί την ΑΕΚ στο κλειστό της Ηλιούπολης, με στόχο να εκμεταλλευτεί την έδρα του, να ισοφαρίσει σε 2-2 και να στείλει τη σειρά σε πέμπτο τελικό.

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω (2-0, 3-1), όμως μείωσε σε 3-2, με τον Δομπρή (5:52), με τον Παπαβασίλη να σκοράρει το δεύτερο του τέρμα, για την ισοφάριση (3-3), στο 7:30. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 6-4, 7-5 και 8-6, ο Παπαβασίλης μείωσε σε 8-7 (25:30) και ο Μοντόρο ισοφάρισε σε 8-8, στο 27:41. Οι πρωταθλητές Ελλάδας βρέθηκαν ξανά πίσω (9-8), όμως ο Οστρούτσκο, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (29:58), διαμόρφωσε το 9-9 του ημιχρόνου.

Στο 34:53, ο Νιόκας μείωσε σε 12-11, με γκολ στην κόντρα. Ωστόσο, ο Θρύλος «κόλλησε» επιθετικά, για περίπου 14 λεπτά και έμεινε πίσω με 19-11, με τον Παπαβασίλη να μειώνει σε 19-12, στο 48:42. Νέο γκολ του Παπαβασίλη και 19-13, στο 49:40, με τον Πασσιά να μαζεύει τη διαφορά στο -5 (19-14), με δυνατό σουτ (50:30). Στο 54:42, οι «ερυθρόλευκοι» πλησίασαν στα τέσσερα τέρματα (21-17), με τον Καραμπουρνιώτη, ενώ ένα λεπτό μετά, ο Μοντόρο έκανε το 22-18. Νέο γκολ του Καραμπουρνιώτη και 22-19, τρία λεπτά πριν από το φινάλε, διάστημα στο οποίο ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι καλύτερο και γνώρισε την ήττα (23-19).

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-4, 6-6, 7-6, 8-6, 9-9 (ημχ.), 12-11, 15-11, 18-11, 19-13, 21-17, 23-19

ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής, Τικ 1, Ζίβκοβιτς, Μαντάλινιτς 8, Νικολαϊδης, Τσέπιτς 1, Ηλιόπουλος 6, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 1, Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτομπί, Αλμέιδα 2, Λέμος 3, Κεδέρης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 5, Κανδύλας, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 1, Δομπρής 3, Mπουρζέ, Πασσιάς 2, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 1, Γκράτζαν, Μιχαηλίδης, Μπάουερ

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος-Μπέτμαν, Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 3/4-2/3

Νίκος Γραμματικός: «Περιμέναμε την αντίδραση της ΑΕΚ. Σε γενικές γραμμές, το αμυντικό μας παιχνίδι, παρά κάποια λάθη που κάναμε, ήταν καλό. 23 γκολ εκτός έδρας δεν μπορείς να πεις ότι είναι πολλά. Από εκεί και πέρα, είχαμε πάλι ένα κενό διάστημα στην επίθεση τουλάχιστον 10 λεπτά, πάλι είχαμε χαμένες ευκαιρίες και από τα έξι μέτρα. Θα πρέπει να το διορθώσουμε, να διορθώσουμε το παιχνίδι της επίθεσης μας και να κοιτάξουμε το επόμενο ματς, που είναι την Παρασκευή».

Παναγιώτης Καραμπουρνιώτης: «Σήμερα, δυστυχώς δεν καταφέραμε να κάνουμε το break στην έδρα της ΑΕΚ. Η ομάδα εμφανίστηκε πολύ συγκεντρωμένη, παλέψαμε, ήμασταν εκεί. Όμως, είχαμε ένα διάστημα που δεν παίξαμε καλά σε άμυνα και επίθεση, η ΑΕΚ πήρε μεγάλη διαφορά. Στο τέλος, προσπαθήσαμε να ανατρέψουμε την κατάσταση, αλλά δεν υπήρχε πολύς χρόνος για αυτό. Θέλουμε, την Παρασκευή, με τη βοήθεια του κόσμου μας, να ισοφαρίσουμε τη σειρά και να διεκδικήσουμε τις πιθανότητες μας για το νταμπλ».