.
.
Συνεχίζουν αήττητες οι Κορασίδες, 3-0 τον Πορφύρα

Την τέταρτη νίκη τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις πέτυχαν, το μεσημέρι του Σαββάτου, οι Κορασίδες του Ολυμπιακού, που επικράτησαν με 3-0 σετ επί του Πορφύρα στο «Μελίνα Μερκούρη». Με αυτή τη νίκη, τα κορίτσια του Σπύρου Σαραντίτη παρέμειναν στην κορυφή του Α ομίλου του πρωταθλήματος Κορασίδων Α της ΕΣΠΕΔΑ, ενώ ακολουθεί η εκτός έδρας αναμέτρηση στο Περιστέρι με την ομώνυμη ομάδα (5/11, 18:30).

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με τον Πορφύρα, οι φιλοξενούμενες αιφνιδίασαν τον Ολυμπιακό και πήραν προβάδισμα με 7-8. Γρήγορα όμως οι «ερυθρόλευκες» ανέκτησαν τα ηνία του σκορ και χάρη στο μπλοκ της Δημητρίου και το όμορφο πλασέ της Ζαφειρίου, έφτασαν στο 14-9. Η Σταματία Λιάλιου πήγε στη γραμμή του σερβίς στο 14-10 και δεν ξαναέφυγε από εκεί μέχρι το τέλος του σετ, αφού τα πολύ καλά χτυπήματά της (2 άσσοι) βοήθησαν τον Ολυμπιακό να φτάσει μέχρι το 25-10, ανοίγοντας το σκορ στα σετ για το 1-0.

Πανομοιότυπο ξεκίνημα και στο δεύτερο σετ, με τις δύο ομάδες να φτάνουν πόντο-πόντο μέχρι το 6-6. Μιχαλοπούλου και Δαγρέ βοήθησαν τον Ολυμπιακό να «τρέξει» σερί 6 πόντων (12-6), ενώ δύο άσσοι της Δημητρίου και ένας της Λιάλιου έφεραν το «ερυθρόλευκο» +10 (18-8). Στο τελευταίο κομμάτι του σετ, ανέλαβε δράση η Μαραβέλια, η οποία με τέσσερις συνεχόμενους άσσους διαμόρφωσε το 25-10, φέρνοντας και το δεύτερο σετ στον Ολυμπιακό.

Η αρχή του τρίτου σετ βρήκε τις «ερυθρόλευκες» πίσω στο σκορ με -5 (5-10), όμως στη συνέχεια κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή και με ωραία επίθεση της Μιχαλοπούλου να προηγηθούν με 17-15. Οι φιλοξενούμενες πήραν ξανά προβάδισμα (18-20), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ, όμως ο Ολυμπιακός δεν άφησε περιθώρια για κάτι παραπάνω, αφού πήρε και τους επτά επόμενους πόντους, διαμορφώνοντας το 25-20, και μαζί το 3-0 στα σετ.

Τα σετ: 3-0 σε 73’. 25-10, 25-10, 25-20

1ο σετ: 7-8, 16-10, 21-10, 25-10

2ο σετ: 8-6, 16-7, 21-10, 25-10

3ο σετ: 4-8, 16-15, 21-20, 25-20

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης) Μιχαλοπούλου, Δημητρίου, Λιάλιου, Δαγρέ, Στύλιου, Ελευθεριάδου, Παπαθανασίου, Μαραβέλια, Κτενά, Σκλαβενίτη, Ζαφειρίου Β, Ζαφειρίου Π.