.
.
Συνεχίζει μόνος πρώτος, 3-0 τον Παμβοχαϊκό
Με νίκη ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το 2020 η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, που επικράτησε με 3-0 σετ του Παμβοχαϊκού, στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη», για την 9η αγωνιστική της Volleyleague. Οι «ερυθρόλευκοι», κατέκτησαν με άνεση το πρώτο σετ με 25-16, έδειξαν την ανωτερότητα τους στα κρίσιμα σημεία του δεύτερου σετ και έκαναν ο 2-0 στον αγώνα, για να πάρουν τη νίκη με το  25-15 στο τρίτο σετ. Με τη νίκη αυτή οι Πρωταθλητές Ελλάδας, έφτασαν στους 23 βαθμούς και συνεχίζουν να βρίσκονται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ανώτερος και 1-0

Ο Ολυμπιακός που ξεκίνησε τον αγώνα με τους Τερβαπόρτι, Πετρέα, Ασπιώτη, Ανδρεάδη, Χουσάι, Γκέργκι και λίμπερο τον Τζιάβρα, μπήκε δυναμικά στο πρώτο σετ και προηγήθηκε με 3-0 και 5-2. Συνεχίζοντας στον ίδιο υψηλό ρυθμό οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν τη διαφορά στο συν οκτώ, για το 17-9. Άσσος του Γκέργκι δίνει «αέρα» εννιά πόντων στον Ολυμπιακό (20-11). Ο Πετρέας σταματάει με ατομικό μπλοκ την προσπάθεια των φιλοξενούμενων (21-12) και ο Ανδρεάδης διαμορφώνει το 22-13. Ο Γκέργκι καρφώνει για το 23-14 και ο Ασπιώτης κάνει το 24-14 για το σετ μπολ των Πειραιωτών. Το πρώτο σετ τελειώνει με 25-16, για το 1-0 του Ολυμπιακού στον αγώνα, με τον Ασπιώτη να έχει ήδη 8 πόντους σε αυτό το σετ.

Σοβαρός στα κρίσιμα σημεία και 2-0

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 3-3. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός με ένα σερί 4-0, έκανε το 7-3. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 8-8 και προηγήθηκαν με 9-8, εκμεταλλευόμενοι ένα νεκρό διάστημα των Πειραιωτών. Οι παίκτες του Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ, έφεραν εκ νέου το σετ στα ίσα, στο 14-14 και προηγήθηκαν 15-14, με τον Ασπιώτη να πιέζει από το σερβίς και το «ερυθρόλευκο» μπλοκ να σταματάει τις επιθέσεις των φιλοξενούμενων.  Στη συνέχεια το προβάδισμα άλλαζε πλευρά. Ο Τερβαπόρτι με άσσο έκανε το 20-20, ο Κουμεντάκης στη συνέχεια κάρφωσε για το 22-21 και ο ίδιο με μπλοκ διαμόρφωσε το 23-21. Ο Ασπιώτης κερδίζει το μπλοκ άουτ για το 24-22 και ο Ολυμπιακός κατακτά και το δεύτερο σετ με 25-23, με κάρφωμα του Πετρέα, σε πρώτο χρόνο.

3-0 και συνεχίζει μόνος στην κορυφή

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αποφασιστικά και προηγήθηκε με 6-1. Διατηρώντας τον έλεγχο οι Πειραιώτες έφτασαν στο 13-5 και στο συν οκτώ, αναγκάζοντας τον τεχνικό του Παμβοχαϊκού να καλέσει τάιμ άουτ. Ο ρυθμός των παικτών του  Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ δεν έπεσε και ο  Ασπιώτης κάρφωσε για το 20-11 και το συν εννιά του Ολυμπιακού. Ο Χουσάι έκανε το 22-11 και ο Κουμεντάκης κάρφωσε για το 23-12. Σετ μπολ και ματς μπολ για τον Ολυμπιακό στο 24-14, μετά από αποτυχημένη προσπάθεια να βγάλουν άμυνα οι φιλοξενούμενοι στην επίθεση του Ασπιώτη. Το σετ τελείωσε με 25-15, μετά από κερδισμένο μπλοκ άουτ από τον Κουμεντάκη. Με το 3-0 ο Ολυμπιακός συνέχισε νικηφόρα την πορεία του και παραμένει μόνος πρώτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, φτάνοντας τους 23 βαθμούς στο πρωτάθλημα, μετά από 9 αγωνιστικές. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Άκης Ασπιώτης με 20 πόντους, έχοντας 71% στην επίθεση και 3 άσσους.

Τα σετ: 3-0 σε 1:19, 25-16 (24'), 25-23 (32'), 25-15 (23')

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-3, 16-9, 21-12, 25-16

2ο σετ: 8-5, 15-16, 20-21, 25-23

3ο σετ: 8-3, 16-9, 21-11, 25-15

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Πετρέας 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Χουσάι 7 (4/12 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 46% υπ., 23% αρ.), Ανδρεάδης 7 (5/7 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ασπιώτης 20 (17/24 επ., 3 άσσοι), Τερβαπόρτι 3 (1 μπλοκ, 2 άσσοι), Γκέργκι 5 (2/7 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 33% υπ., 25% αρ.) / Τζιάβρας (λ. - 41% υπ., 24%αρ.), Στιβαχτής, Βουλκίδης 2 (2/2 επ.),  Κουμεντάκης 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ)

Παμβοχαϊκός: Δρογκάρης, Πέιν 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Ηρ. 11 (11/28 επ.) , Κωτσάκης 2 (1/8 επ., 1 μπλοκ), Κανέλλος 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ), Λάππας 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ., 44% αρ.) / Αχιλλεόπουλος (λ.35% υπ.- 6% άριστες), Γκιουέλ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ),  Μπαρτζής,  Μέντεζ 1 (1/7 επ., 41% υπ., 24% αρ.), Μάμαλης

Η ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΥΠΟΥ

Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ: «Ήταν το πρώτο παιχνίδι, μετά τη διακοπή και δεν είναι εύκολο να επιστρεψεις και να βρεις πολύ γρήγορα τον κανονικό ρυθμό σου. Αυτό φάνηκε στο δεύτερο σετ, όπου χάσαμε την συγκέντρωση μας και κάναμε κάποια αβίαστα λάθη αλλά γενικά ήταν ένα καλό παιχνίδι, εν όψει της συνέχειας του πρωταθλήματος και των σημαντικών αγώνων που ακολουθούν. Είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παικτών μου. Έχουμε δυο παιχνίδια να δούμε τις αλλαγές των αντιπάλων μας και μια εβδομάδα να προετοιμαστούμε και να είμαστε πανέτοιμοι στον αγώνα κόντρα στον ΠΑΟΚ στις 27 του μήνα».

Γιώργος Πετρέας:  «Παιχνίδια σαν και αυτό, μετά από αποχή ενός μήνα, πάντα κρύβουν κινδύνους. Για εμάς το σημαντικό είναι ότι καταφέραμε και κερδίσαμε καθαρά μια ομάδα που έχει δυσκολέψει και τους υπόλοιπους που βρίσκονται ψηλά στη βαθμολογία. Έχει κάνει δυο μεταγραφικές κινήσεις οι οποίες θα βοηθήσουν αρκετά την ομάδα. Για εμάς σιγουρα ήταν ένα μειονέκτημα ότι δεν ξέραμε πως θα παραταχθεί η ομάδα του Παμβοχαϊκού και αξίζουν συγχαρητήρια στην ομάδα μας γιατί πραγματικά έδειξε ότι έχει ποιότητα και πήρε ένα καθαρό τρίποντο. Είναι σημαντικό να παίρνουμε τις νίκες και τα άλλα είναι δευτερυούσης σημασίας, ώστε να φτάσουμε στην καλύτερη κατάσταση, που η ομάδα έχει αποδείξει ότι μπορεί να παίζει, στους μεγάλους τελικούς».