.
.
Συνεχίζει αήττητος και πρωτοπόρος

Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε ισόπαλος, 25-25 με την ΑΕΚ στο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Handball Premier. Οι Πειραιώτες διατήρησαν το αήττητο στις εγχώριες διοργανώσεις και αυτή ήταν μόλις η δεύτερη ισοπαλία στο πρωτάθλημα αφού είχε προηγηθεί και η ισοπαλία με τον ΠΑΟΚ εκτός έδρας για τη 2η αγωνιστική. Από τότε ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 12 διαδοχικών νικών στο  πρωτάθλημα και βρίσκεται στην κορυφή με ένα παιχνίδι περισσότερο, πέντε βαθμούς μπροστά από τον δεύτερο ΠΑΟΚ.

Ενός λεπτού σιγή και φόρος τιμής για θύματα της Θύρας 7

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης και αμέσως μετά την παρουσίαση των δύο ομάδων, οι παίκτες και το προπονητικό επιτελείο κατευθύνθηκαν στο πανό που είχαν αναρτήσει οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού και είναι αφιερωμένο στα 21 αδικοχαμένα θύματα της Θύρας 7, αφήνοντας μια ανθοδέσμη. Με τον τρόπο αυτό και αγωνιζόμενοι με μαύρα περιβραχιόνια απέτισαν φόρο τιμής στους 21 ανθρώπους που έχασαν τη ζωή τους στην τραγωδία της Θύρας 7 στο «Γ. Καραϊσκάκης» στις

8 Φεβρουαρίου 1981. Φόρο τιμής απέτισαν και οι παίκτες της ΑΕΚ.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα στο 1ο πρώτο ημίχρονο

Από κει και πέρα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν για πρώτη φορά με τον Σανίκη να πετυχαίνει το 5-4, λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο 10λέπτο και ακολούθησε το τέρμα του Παπαδιονυσίου για να δώσει για πρώτη φορά προβάδισμα δύο γκολ στον Ολυμπιακό (6-4). Ο Παντελής Κωστακίδης στην κόντρα αύξησε τη διαφορά στο +3 στο 14ο λεπτό σημειώνοντας το 8-5.  Δυο λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 20λέπτου, ο Μπογκτάν Πετρίσεβιτς διαμόρφωσε το 10-7 για να ακολουθήσει ένα 3-0 σερί των φιλοξενούμενων χάρη στο οποίο ισοφάρισαν σε 10-10. Από εκείνο το σημείο το οι δυο ομάδες συνέχισαν και πάλι να συμβαδίζουν στο σκορ με τον Ολυμπιακό ωστόσο να πηγαίνει μπροστά στο σκορ με 15-14 στην ανάπαυλα, με τον Σανίκη να σκοράρει στην εκπνοή.

Ισορροπία στο φινάλε...

Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο χαλαρά και έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν μετά από ώρα, φτάνοντας στο 16-17 με τον Χόγκα στο 36'.  Ο Αλβανός ισοφάρισε σε 17-17 για να ακολουθήσει το 17-19 υπέρ της ΑΕΚ. Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 21-21 με τον Σανίκη (44:43) αλλά βρέθηκαν και πάλι πίσω στο σκορ με -2 με 21-23 και 22-24. Με δυο διαδοχικά τέρματα του Παντελή Κωστακίδη στο 51:40 και στο 52:48 ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 24-24. Ακολούθησε το γκολ του Λόκεν για το 24-25 υπέρ των φιλοξενούμενων (53:23) στο οποίο «απάντησε» ο Παπαδιονυσίου πετυχαίνοντας το 25-25 (54:43). Το σκορ αυτό παρέμεινε μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό να έχει στο διάστημα που ακολούθησε ορισμένες ευκαιρίες για να πάρει το ματς.

Τα πεντάλεπτα: 1-12, 6-4, 8-5, 10-9, 11-11, 15-14 (ημχ.), 16-16, 18-20, 21-21, 22-24, 25-25, 25-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης 5, Κρητικός, Πετρίσεβιτς 1, Τζηράς 5, Καραμπουρνιώτης 1, Μισαηλίδης, Σκόμπριτς, Στούμπης 1, Κανδύλας 1, Σανίκης 4, Αλβανός 4, Παπαδιονυσίου 2, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης.

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 4, Γεωργιάδης, Χόγκας 7, Ζαμπούνης 2, Π. Νικολαΐδης, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 5, Δομπρής 1, Βαμβακάς, Αργυρού 2, Βραζάλιτσα 2, Μυλωνάς 2

Διαιτητές: Τσάκωνας – Χασκής Δίλεπτα: 4-10 Πέναλτι: 3/3-1/1 Κόκκινη: 30:24 Τσικογιαννόπουλος (3 δίλεπτα), 54:53 Χόγκας (3 δίλεπτα)

Ο Αλέξης Αλβανός δήλωσε στο osfp.gr μετά τη λήξη της αναμέτρησης: «Ήταν ένα πολύ διαφορετικό παιχνίδι, το ξέραμε και το περιμέναμε. Η ΑΕΚ έπρεπε να αποδείξει ότι η νίκη μας στο πρώτο παιχνίδι δεν μπορούσε να είναι τόσο εύκολη. Είχαμε πολλά χαμένα σουτ που μας στοίχισαν από τα 6 μέτρα και από θέσεις που θα πρέπει να έχουμε 99% ευστοχία. Αυτό μας στοίχισε. Στο πρώτο ημίχρονο ενώ κάναμε πολύ καλό επιθετικό παιχνίδι, στην άμυνα δεν ήμασταν τόσο ουσιαστικοί, δεχτήκαμε κάποιους αιφνιδιασμούς και νομίζω ότι το σημερινό είναι ένα δίκαιο αποτέλεσμα».