.
.
Συγκλόνισε ξανά και θα κριθεί στην Τουρκία!

Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες στο τάι μπρέικ (13-15) ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από την κάτοχο του τίτλου Μπούρσα στον πρώτο τελικό που διεξήχθη στο κατάμεστο Ρέντη. Η διεκδίκηση του ευρωπαϊκού τίτλου συνεχίζεται με τον επαναληπτικό που θα διεξαχθεί στην Τουρκία την ερχόμενη Τετάρτη (11/4).

Από κεί και πέρα στο σημερινό πρώτο τελικό του CEV Challenge Cup που διεξήχθη στο κατάμεστο από 2.000 φιλάθλους οι οποίοι δημιούργησαν εντυπωσιακή ατμόσφαιρα και υποστήριξαν δυναμικά την ομάδα, ο Ολυμπιακός φανέρωσε και πάλι τις αρετές του. Παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω με 2-0 στα σετ, οι «ερυθρόλευκες» δεν τα παράτησαν ισοφάρισαν και έστειλαν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Εκεί αν και βρέθηκαν να χάνουν με 8-11 και 9-13, μείωσαν σε 12-13 και σε 13-14 με τη Μπούρσα να φτάνει στο 13-15 και να φεύγει με τη νίκη.

Συγκλόνισε και πάλι!

Παρ’ όλα αυτά η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς συγκλόνισε και πάλι με την αυταπάρνηση που επέδειξε στις δύσκολες στιγμές πρόσφερε ξανά μεγάλες συγκινήσεις στον κόσμο του Ολυμπιακού και είναι ολοζώντανη στη διεκδίκηση του ευρωπαϊκού ενόψει του επαναληπτικού. Στο δεύτερο τελικό του Challenge Cup στην Τουρκία την ερχόμενη Τετάρτη (11/4) ο Θρύλος χρειάζεται νίκη με οποιοδήποτε σκορ. Συγκεκριμένα σε περίπτωση που επικρατήσει ο Ολυμπιακός με 3-0 ή 3-1 κατακτάει τον τίτλο, ενώ αν νικήσει με 3-2 η... υπόθεση θα κριθεί στο χρυσό σετ. Σε περίπτωση ήττας η κάτοχος του τίτλου Μπούρσα θα διατηρήσει τα σκήπτρα της.

Ξεκίνησε δυνατά «κόλλησε» στη συνέχεια

Με την ώθηση του κόσμου του, ο Θρύλος ξεκίνησε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε γρήγορα με 6-2 και πήγε με αυτό το +4 μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από επίθεση άουτ της Γιλντιρίμ. Οι «ερυθρόλευκες»  έφτασαν στο 9-3 και διατήρησαν προβάδισμα αυτό μέχρι το 11-7 όπου δέχθηκαν ένα σερί από τη Μπούρσα η οποία μείωσε σε 11-10. Ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς κάλεσε το πρώτο του τάιμ άουτ αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 12-12 με άσσο της Λέις μετά προηγήθηκαν για πρώτη φορά με την Σαριόγλου πάνω στο φιλέ να διαμορφώνει το 12-13. Το σερί της Μπούρσα έφτασε στο 4-0 και σταμάτησε μετά από επίθεση της Χίπε για το 13-14. Στην εξέλιξη του σετ, οι φιλοξενούμενες διεύρυναν το προβάδισμά τους και το πήραν με 17-25 ύστερα από άσσο της Ντιμίτροβα που ήταν ο τέταρτος για την Μπούρσα.

Κοντά στο 1-1 αλλά... 2-0!

Στην έναρξη του δεύτερου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 5-2, με τον Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να καλεί τάιμ άουτ. Η Μπούρσα διατήρησε το προβάδισμα και πήγε με 4-8 μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Οι «ερυθρόλευκες» δεν είχαν καταφέρει να βρουν ακόμα ρυθμό και έδωσαν την ευκαιρία στην Τουρκική ομάδα να αυξήσει το προβαδισμά της στην εξέλιξη του σετ, φτάνοντας στο 16-20. Με τη Στέφανι Νιεμέρ να δίνει λύσει ο Ολυμπιακός πλησίασε στε 19-21 στο σημείο που κάλεσε η Μπούρσα τάιμ άουτ. Ακολούθησε άσσος τη Νιεμέρ χάρη στον οποίο ο Θρύλος μείωσε στο ελάχιστο τη διαφορά (20-21) και με νέο άσσο ξανά από τη Νιεμέρ οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν για πρώτη φορά σε 21-21. Η εξέλιξη του σετ ήταν συγκλονιστική με την Ντιμίτροβα να δίνει ξανά το προβάδισμα στη Μπούρσα (21-22) αλλά μετά από φιλέ της ίδιας να διαμορφώνεται το 22-22. Ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στην ισοφάριση αλλά η Μπούρσα διατήρησε το προβάδισμα και με τις Γιλντιρίμ και Ντιμίτροβα έφτασε στο 23-25 χάρη στο οποίο προηγήθηκε με 2-0 στα σετ.

Αντέδρασε και μείωσε ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο αποφασιστικά το 3ο σετ, μη έχοντας άλλα περιθώρια και προηγήθηκε με ένα 6-0 σερί, ενώ έφτασε στο 7-1 και πήγε με 8-2 μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Μέχρι τα μέσα του σετ, οι «ερυθρόλευκες» που είχαν βελτιώσει αισθητά την απόδοσή τους διατήρησαν το προβάδισμα και έφτασαν στο 13-4 στο σημείο που κάλεσε τάιμ άουτ ο τεχνικός της Μπούρσα. Ο Θρύλος δεν κατέβασε στροφές και αύξησε τη διαφορά στο +10 με επίθεση της Νιεμέρ για το 15-5 και με αυτό το προβάδισμα πήγε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-6). Ακολούθησε το προβάδισμα 12 πόντων για το 18-6 ενώ η Νιεμέρ με νέο άσσο «έγραψε» το 19-6 και η Γιώτα «εκτόξευσε» τη διαφορά στο +14 πετυχαίνοντας το 20-6. Το «ερυθρόλευκο» σερί από το 16-6 έφτασε στο 8-0 για το 24-6 και ο Ολυμπιακός με επίθεση της Πολ έκανε το 25-7, χάρη στο οποίο μείωσε σε 2-1.

Ψυχάρες ξανά!

Στην έναρξη του τέταρτου σετ, η Μπούρσα προηγήθηκε δυο φορές με 2-4 και 4-6 με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει και τις δυο σε 4-4 και 6-6. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 7-7 αλλά ακολούθησε ένα 4-0 σερί χάρη στο οποίο η Μπούρσα έφτασε στο 7-11. Η εξέλιξη του σετ, προσωρινά, δεν ήταν καλή για τον Ολυμπιακό ο οποίος βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10-15. Ωστόσο οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν στο σημείο αυτό και με ένα 4-0 σερί πλησίασαν στον πόντο (14-15) με τον τεχνικό της Μπούρσα να καλεί τάιμ άουτ. Η Μπούρσα έφτασε στο 14-16 αλλά στη συνέχεια ακολούθησε δυο σερί πόντοι του Ολυμπιακού και  μετά από εντυπωσιακή άμυνα της Ειρήνης Κοκκινάκη η Πολ ισοφάρισε σε 16-16. Με άσσο της Χίπε ο Θρύλος πέρασε μπροστά μετά από με 17-16 και μετά την πάιπ της Ντιμίτροβα (17-17) η Πολ έγραψε το 18-17. Στη νέα ισοπαλία 18-18, ο Θρύλος απάντησε με ένα νέο 4-0 σερί με τη Λαμπρούση στο σερβίς για 22-18! Το μπλοκ της Γιώτα στη Γιλντιρίμ διαμόρφωσε το 23-18, μετά από άστοχη επίθεση της Ντιμίτροβα προήλθε το 24-18 και με άσσο η Λαμπρούση «έγραψε» το 25-18 χάρη στο ο οποίο ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 2-2!

Στις λεπτομέρειες και ζωντανός για το ευρωπαϊκό!

Το συγκλονιστικό τάι μπρέικ κρίθηκε στις λεπτομέρειες.  Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 5-8 στην αλλαγή τερέν και η Μπούρσα διεύρυνε το προβάδισμά της στο 5-9 ενώ στη συνέχεια έφτασε στο 8-11. Η Γιλντιρίμ στην κόντρα πέτυχε 9-13 και κάπου εκεί ο Θρύλος αντέδρασε και πάλι. Αρχικά μείωσε σε 10-13 με την Πολ και σε 11-13 με άσσο της Γιώτα. Ακολούθησε νέο καρφί της Πολ για το 12-13 και μετά το μπλοκ στη Χίπε (12-14) ο Ολυμπιακός έφτασε ξανά μια «ανάσα» από τη Μπούρσα με κερδισμένο μπλοκ άουτ της Χίπε (13-14). Στην φάση που ακολούθησε ο Θρύλος έφτασε κοντά στην ισοφάριση αλλά τελικά η Μπούρσα με τη Γιλντιρίμ πέτυχε το 13-15.

Φάνηκε στο χειροκρότημα!

Το φινάλε της αναμέτρησης, βρήκε τον κόσμο του Θρύλου να αποθεώνει τις παίκτριες του Ολυμπιακού για τη συγκλονιστική προσπάθεια που κατέβαλαν και να τις εμψυχώνει ενόψει του επαναληπτικού της ερχόμενης Τετάρτης στην Τουρκία, όπου θα κριθεί ο ευρωπαϊκός τίτλος!

Τα σετ 2-3, 17-25 (23΄), 23-25 (28΄), 25-7 (20΄), 25-18 (26΄), 13-15 (19΄)

1ο σετ: 8-3, 14-16, 15-21, 17-25

2ο σετ: 4-8, 10-16, 17-21, 23-25

3ο σετ: 8-2, 16-6, 21-6, 25-7

4ο σετ: 7-8, 14-16, 21-18, 25-18

5ο σετ: 3-5, 7-10, 9-12, 13-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 9 (5/12 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Νιέμερ 18 (12/27επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 37% υπ -29% άριστες), Πολ 20 (15/35 επ., 5 μπλοκ, 39% υπ -24% άριστες), Λαμπρούση 6 (3/8 επ., 3 άσσοι), Χριστοδούλου 2 (2/5 επ.), Χίπε 24 (18/55 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Κονόμι (-λ, 53% υπ -47% άριστες) /  Κωνσταντινίδου,
Κοκκινάκη -λ

Μπούρσα (Βερτσέσι): Αβτσί 4 (4/10 επ.), Λιούις 9 (8/22 επ., 1 άσσος), Γιλντιρίμ 12 (10/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 40% υπ., 26% αρ.), Μπελιέμ 10 (6/18 επ., 4 μπλοκ), Καραγκατς  4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Ντιμίτροβα 32 (28/63 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Σαριόγλου (-λ 47%υπ., 27%αρ.) / Μπουτσένκο 1 (1/2 επ.), Αλμαϊράκ 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Αϊντινιγκουλάρι

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης: «Ήταν ένα μεγάλο παιχνίδι, συγχαρητήρια και στις δυο ομάδες.Οι φίλαθλοι μας δημιούργησαν μια πολύ θερμή ατμόσφαιρα. Με εξαίρεση το πρώτο σετ στο υπόλοιπο του αγώνα κάναμε πολύ καλό παιχνίδι. Δεν έχουν μεγάλη διαφορά οι ομάδας, φάνηκε όμως η εμπειρία της Μπούρσα στο να παίζει δυνατά παιχνίδι σε όλη τη σεζόν. Θα παλέψουμε και θα μπούμε στο δεύτερο παιχνίδι λιγότερο αγχωμένοι. Έχουμε πιθανότητες να πάρουμε τον τίτλο».

Η αρχηγός του Ολυμπιακού, Στέλλα Χριστοδούλου, από την πλευρά της δήλωσε: «Σήμερα είχαμε πολλά κενά διαστήματα στο παιχνίδι μας. Έγινε ένα όμορφο παιχνίδι. Θέλω να πω ένα ευχαριστώ στον κόσμο μας που ήταν στο πλευρό μας για ακόμα μια φορά και μας έδωσε την ώθηση να γυρίσουμε το παιχνίδι από το 2-0. Δεν πήραμε τη νίκη που θέλαμε αλλά θα τα δώσουμε όλα στην Τουρκία για να διεκδικήσουμε το τρόπαιο. Το 3-2 είναι αποτέλεσμα που αφήνει ανοιχτή τη ρεβάνς για όλα τα αποτελέσματα. Όλα είναι ανοιχτά στο δεύτερο παιχνίδι. Να ευχηθώ και περαστικά στην αθλήτρια της Μπούρσα για τον τραυματισμό της».