.
.
Στο Final-4 για το 9ο σερί

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού, προκρίθηκε στο Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας καθώς επικράτησε με 3-0 σετ (25-17, 25-17, 25-19) της Θέτιδας Βούλας, στη νοκ-άουτ αναμέτρηση της προημιτελικής φάσης, που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη». Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν από την αρχή αποφασιστικά στην αναμέτρηση και με πολύ καλή απόδοση στην άμυνα, αλλά και πίεση από το σερβίς, δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης της ανωτερότητας τους και σφράγισαν το εισιτήριο για την τελική φάση του θεσμού. Ο πολυνίκης του θεσμού Ολυμπιακός, θα βρεθεί για 11η διαδοχική χρονιά στο Final-4 και το διάστημα 5-7 Απριλίου στην πόλη των Σερρών, θα διεκδικήσει το 9ο σερί κύπελλο Ελλάδας της ιστορίας του.  Η κλήρωση του Final-4 θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 14 Μαρτίου, στις 12.00 το μεσημέρι στα γραφεία της Ε.Ο.ΠΕ.

Κυρίαρχος από την αρχή

Από την πρώτη κιόλας φάση του αγώνα ο Ολυμπιακός έδειξε πόσο αποφασιστικά μπήκε στην αναμέτρηση. Η Χούντ έβγαλε την άμυνα και στην κόντρα επίθεση των φιλοξενούμενων το «ερυθρόλευκο» μπλοκ έδωσε τον πρώτο πόντο στον Ολυμπιακό, ο οποίος στη συνέχεια με την Τζίνα Λαμπρούση να πιέζει από το σερβίς, προηγήθηκε με 5-1 υποχρεώνοντας τον τεχνικό της ομάδας της Βούλας να καλέσει το πρώτο του τάιμ-άουτ πολύ νωρίς στο ματς.  Η Θέτιδα μείωσε σε 6-4 αλλά και πάλι με πόντο από το μπλοκ η διαφορά επανήλθε στους τέσσερις πόντους (8-4) και με άσσο της Στέλλας Χριστοδούλου γράφτηκε το 9-4 για το συν πέντε. Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος και διεύρυνε τη διαφορά με την Κωνσταντίνα Βλαχάκη για το 15-7. Με το σκορ στο 21-15 από λάθος σερβίς των φιλοξενούμενων ήρθε ο 22ος πόντος του Ολυμπιακού. Η Βλαχάκη πήρε το μπλοκ άουτ κάνοντας το 23-15 και η Χούντ διαμόρφωσε το 24-16 για το σετ μπολ του Ολυμπιακού. Νέο κερδισμένο μπλοκ άουτ από το καρφί της Έμοντς αυτή τη φορά και 1-0 στον αγώνα για τον Ολυμπιακό (25-17).

Ανώτερος και 2-0

Στην έναρξη του δεύτερου σετ η Θέτις προηγήθηκε με 4-1, εκμεταλλευόμενη ένα νεκρό διάστημα των νταμπλούχων Ελλάδας. Η απάντηση της ομάδας του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς ήταν άμεση για την ισοφάριση αρχικά σε 4-4 και το προβάδισμα με 5-4 στη συνέχεια. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 6-6, όπου ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 4-0 για το 10-6, προβάδισμα που διατήρησε σε όλη τη διάρκεια του σετ. Δυο διαδοχικά λάθη από τις φιλοξενούμενες έφεραν το σετ στο 23-16. Άπιαστο καρφί της Χουντ διαμόρφωσε το 24-17 και στην προσπάθεια της Λαμπρούση, από ένα ακόμα λάθος της Θέτιδας, γράφτηκε το 25-17 και το 2-0 στο παιχνίδι.

Στο Final-4 για 11η διαδοχική χρονιά

Ίδια η εικόνα στην αρχή και του τρίτου σετ με τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με 5-3 και τον Ολυμπιακό να απαντάει για το 5-5, με άσσο της Χούντ. Εκ νέου ισοπαλία στο σετ (9-9) με νέο σερί 3-0 από τις «ερυθρόλευκες». Με όπλο του την άμυνα και την πίεση από το σερβίς ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος στη συνέχεια του σετ παίρνοντας προβάδισμα με 18-14. Η Κωνσταντίνα Βλαχάκη κάρφωσε δυνατά για το 22-18 και το «ερυθρόλευκο» μπλοκ  σταμάτησε την επίθεση της Θέτιδας για το 23-18. Η Χούντ με δυνατό καρφί διαμόρφωσε το 24-19 και με άσσο η Λαμπρούση έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό με 3-0 σετ, με το 25-19 του τρίτου σετ. Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Χούντ με 17 πόντους και 57% ποσοστό στην επίθεση, έχοντας επίσης 2 άσσους και 2 πόντους από μπλοκ και την ακολούθησε η Βλαχάκη με 15.

Τα σετ: 3-0 σε 1:06, 25-17 (23'), 25-17 (21΄), 25-19 (22΄)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-4, 16-7, 21-14, 25-17

2ο σετ: 8-6, 16-10, 21-15, 25-17

3ο σετ: 6-8, 16-14, 21-17, 25-19

Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 5 (1/7 επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Λαμπρούση 7 (2/6 επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Βλαχάκη 15 (13/32 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χριστοδούλου 3 (2 μπλοκ, 1 άσσος), Έμοντς 10 (9/16 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ., 32% αρ.), Χούντ 17 (13/23 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 42% υπ., 25% αρ.),Κονόμη -λ (67% υπ., 39% αρ.), Κοκκινάκη

Θέτις Βούλας (Γιάννης Νικολάκης): Κωνσταντίνου 8 (7/26 επ., 1 μπλοκ, 39% υπ., 26% αρ.), Γεωργιάδου 7 (5/7 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Τέιλορ 8 (8/25 επ.), Αργυροπούλου 4 (3/17 επ., 1 μπλοκ, 18% υπ., 6% αρ.), Δρακουλίδου 5 (2/4 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Γκουντιμένκο 4 (2/10 επ., 2 μπλοκ), Ξυνταρά -λ (42% υπ., 25% αρ.), Χαριτωνίδη, Αλπαντά.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Τα νοκ άουτ παιχνίδια είναι πάντα πιο επικίνδυνα αλλά από την αρχή το διαχειριστήκαμε σωστά και στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα παίξαμε συγκεντρωμένα. Το σερβίς, το μπλοκ και η άμυνα μας ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι σε υψηλό επίπεδο. Ήταν ένα καλό παιχνίδι και σίγουρα καλύτερο από το προηγούμενο κάτι που είναι σημαντικό καθώς βελτιωνόμαστε συνεχώς και βγαίνει η δουλειά που γίνεται».

Η αρχηγός του Ολυμπιακού, Στέλλα Χριστοδούλου δήλωσε από την πλευρά της τα εξής: «Σίγουρα από την αρχή της χρονιάς ήταν ένας από τους στόχους μας η είσοδος στο Final-4 του κυπέλλου και η διατήρηση των κεκτημένων. Αυτά τα παιχνίδια πάντα κρύβουν παγίδες αλλά μπήκαμε συγκεντρωμένες από την αρχή. Στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα παίξαμε καλό βόλεϊ και τώρα είμαστε έτοιμοι να πάμε στις Σέρρες και να κατακτήσουμε τον τίτλο».