.
.
Στο Ρέντη για την ισοφάριση!

Στο ακατάλληλο -για την ομαλή διεξαγωγή αγώνων βόλεϊ- κλειστό του Αγ. Θωμά, ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα  με 3-1 σετ (25-10, 10-25, 25-21, 29-27) πρώτο τελικό της Volley League Γυναικών κόντρα στον Παναθηναϊκό. Ο Θρύλος, αν και αγωνίστηκε με ψυχή και ήταν καλύτερος σε αρκετά σημεία της αναμέτρησης, σε έναν τελικό που διακόπηκε για περίπου μία ώρα, εξαιτίας της αποπνικτικής ατμόσφαιρας που δημιουργήθηκε από καπνογόνο, το οποίο άναψε στο 23-19 του τρίτου σετ. Οι «ερυθρόλευκες», παρά τη μεγάλη διακοπή, έφτασαν μια «ανάσα» από την ισοφάριση, με δύο σετ μπολ (24-25, 26-27) στο τέταρτο σετ, όμως δεν τα κατάφεραν. Ωστόσο, η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι έδειξε με την εμφάνιση της ότι θα διεκδικήσει το πρωτάθλημα μέχρι τέλους! Την Τετάρτη (3/5, 18:00), ο Ολυμπιακός θα δώσει τον δεύτερο τελικό της Volley League στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», όπου με τον κόσμο στο πλευρό του, θα παραταχθεί με μοναδικό στόχο της ισοφάριση της σειράς σε 1-1.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-1, στο ξεκίνημα του ματς, με επίθεση της Εμμανουηλίδου, όμως έπαθε «μπλακ άουτ», δέχθηκε σερί 7-0 από τον Παναθηναϊκό και βρέθηκε πίσω με 8-3. Η Σάλας μείωσε σε 8-4 και η Τσιτσιγιάννη σε 11-5, αλλά ο Θρύλος «κόλλησε» επιθετικά, έμεινε πίσω με 22-9 και στη συνέχεια, απώλεσε το πρώτο σετ (1-0) με 25-10.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, η Κούμπουρα ισοφάρισε σε 2-2, με την Γουίντερς να κερδίζει μπλοκ άουτ, για το 4-2. Νέος πόντος της Κούμπουρα και 5-2 οι «ερυθρόλευκες», με την Εμμανουηλίδου να κάνει το 6-3, ενώ η Γουίντερς «έγραψε» το 7-3. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +5 (3-8), μετά από άουτ επίθεση της Ανθούλη, η Λαμπρούση έκανε το 10-4, με την Κούμπουρα να ανεβάζει τη διαφορά στο +8 (5-13). Τα κορίτσια του Θρύλου συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με καρφί της Σάλας από τη μικρή διαγώνιο, «ανέβηκαν» στο +9 (8-17), με την Κουβανή ακραία να «χτυπάει» ξανά, για το 18-9. Οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο +11, με την Εμμανουηλίδου να κάνει το 19-9 και το 20-9, ενώ η Ελληνίδα κεντρική κέρδισε άσσο, για το +12 (10-22). Μπλοκ της Γουίντερς και 23-10 ο Ολυμπιακός, με την Ανθούλη να καρφώνει άουτ (10-24) και την Εμμανουηλίδου να κερδίζει νέο άσσο, για το 25-10 και το 1-1 σετ.

Ο Θρύλος «μπήκε» νωθρά στο τρίτο σετ και βρέθηκε πίσω με 6-1 και 10-4, με την Γουίντερς να κερδίζει άσσο, για το 10-6 και την Σάλας να σηκώνει «τείχος» με την Λαμπρούση, για το 10-7. Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν την «αντεπίθεσή» τους και με άσσο της Κούμπουρα, μείωσαν στον πόντο (12-11), με την Σέρβα διαγώνια να κάνει το 13-12. Οι «πράσινες» έφτασαν στο 15-12, η Σάλας μείωσε σε 16-14 και η Κούμπουρα σε 18-16 και 19-17, με την Λαμπρούση να κερδίζει άσσο, για το 19-18. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 23-19, η Εμμανουηλίδου μείωσε σε 23-20, με μπλοκ, όμως ο Ολυμπιακός έχασε το σετ (2-1) με 25-21.

Μετά από διακοπή μίας ώρας περίπου, το ματς συνεχίστηκε, με τον Θρύλο να προηγείται με 2-0, στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, με πλασέ της Σάλας, με την Εμμανουηλίδου να ισοφαρίζει, στη συνέχεια, σε 3-3. Πόντος της Λαμπρούση και 7-5 μπροστά οι «ερυθρόλευκες», με τον Παναθηναϊκό να προσπερνά, ωστόσο, με +2 (11-9) και τον Λορέντζο Μιτσέλι να καλεί τάιμ άουτ. Με μπλοκ άουτ των Κούμπουρα (11-10) και Εμμανουηλίδου, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 12-11, η Λαμπρούση ισοφάρισε σε 13-13, με μπλοκ, με την Γουίντερς να δίνει προβάδισμα (13-14). Ο Θρύλος συνέχισε την πίεση του και η Καράρο ανέβασε τη διαφορά στο +2 (13-15). Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε (16-16), η Γουίντερς «έγραψε» το 17-16, αλλά οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν πίσω με 21-18. Η Σάλας μείωσε σε 21-19, 21-20 και 22-21, η Γουίντερς σε 23-22, με μπλοκ, ενώ η Αμερικανίδα ακραία ισοφάρισε σε 23-23, με μπλοκ άουτ. Νέο μπλοκ της Γουίντερς και σετ μπολ (24-25) ο Ολυμπιακός, με την Κούμπουρα να ισοφαρίζει σε 26-26! Με άσσο της Γουίντερς, ο Θρύλος έφτασε σε νέο σετ μπολ (26-27), όμως δέχθηκε 3-0 σερί (29-27) από τις «πράσινες» και ηττήθηκε με 3-1.

Τα σετ (3-1 σε 1.49): 25-10, 10-25, 25-21, 29-27

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-3, 16-7, 21-9, 25-10

2ο σετ: 3-8, 8-16, 10-21, 10-25

3ο σετ: 8-2, 16-12, 21-19, 25-21

4ο σετ: 6-8, 14-16, 21-18, 29-27

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 54 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 8 άσσους, 56 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 9 λάθη αντιπάλων.

Παναθηναϊκός (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 2 (1/2 επ. 1 μπλοκ), Ανάε 10 (8/28 επ., 2 άσσοι, 46% υπ. - 23% άριστες), Γκρόθες 8 (8/19 επ. 57% υπ. – 29% άριστες), Παπαφωτίου 5 (3/3 επ., 2 άσσοι), Ανθούλη 25 (24/47 επ., 1 μπλοκ), Γκρος 12 (10/14 επ., 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ., 54% υπ. – 15% άριστες), Βασιλαντωνάκη, Νικολογιάννη, Μεταξά, Μερκούρη, Μέντιτς 4 (1 άσσος, 3 μπλοκ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 12 (8/13 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γουίντερς 19 (13/27 επ. 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 57% υπ. – 43% άριστες), Λαμπρούση 4 (2/6 επ. 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σάλας 16 (13/32 επ., 3 μπλοκ, 68% υπ. – 42% άριστες), Κούμπουρα 19 (17/45 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καράρο 3 (2/4 επ., 1 άσσος) / Κοσμά (λ., 45% υπ. – 24% αριστές), Τσιτσιγιάννη 1 (1/1 επ.), Χριστοδούλου, Γενιτσαρίδη, Ζαφειρίου

Δηλώσεις:

Λορέντζο Μιτσέλι: «Δύσκολο παιχνίδι. Τα δύο πρώτα σετ ήταν μοιρασμένα. Στο τέταρτο σετ, κάποια λάθη το έκριναν. Δεν είμαι ικανοποιημένος και στο τρίτο σετ, καθώς μείναμε από νωρίς με 7-1. Κατά την διάρκεια του, προσπαθούσαμε να μειώσουμε, αλλά όταν κυνηγάς το σκορ δεν έχεις περιθώρια για λάθη. Ήταν το πρώτο παιχνίδι εκτός έδρας. Κυνηγήσαμε μέχρι το τέλος στο τέταρτο να πάμε στο τάι μπρέικ, αλλά πάλι κάναμε λάθη στο φινάλε. Από αύριο το πρωί, θα δουλέψουμε για το δεύτερο παιχνίδι».

Τζούλια Καράρο: «Νομίζω, όλες είμαστε στεναχωρημένες και θυμωμένες, γιατί μπορούσαμε να είμαστε καλύτερες, αλλά δεν το κάναμε. Τώρα, πρέπει να σκεφτούμε τι έγινε, τι κάναμε λάθος, να δούμε τι πρέπει να βελτιώσουμε για το επόμενο παιχνίδι. Η σειρά είναι μεγάλη. Συνεχίζουμε, πάμε να κερδίσουμε στο επόμενο».