.
.
Στους τελικούς της Α1 ο Θρύλος, 79-51 τον ΟΑ Χανίων!

Την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος εξασφάλισε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου στην Κρήτη, τα κορίτσια του Θρύλου νίκησαν με 79-51 τον ΟΑ Χανίων στο ΣΕΦ, για τα ημιτελικά των πλέι οφ της Α1 και σε συνδυασμό με τις δύο νίκες στην κανονική περίοδο, έκαναν το 3-0 και «σφράγισαν» την πρόκριση στην τελική φάση. Στην αίθουσα 5 του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, οι Κυπελλούχες Ελλάδας, με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερο πρόβλημα κόντρα στα Χανιά και με πρώτη σκόρερ την Σταμολάμπρου με 16 πόντους, επικράτησαν και έκαναν ένα ακόμα βήμα προς την κατάκτηση του τίτλου του πρωταθλητή. Στους τελικούς της Α1, οι «ερυθρόλευκες» αντιμετωπίζουν το νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός-Εσπερίδες Καλλιθέας και χρειάζονται δύο νίκες, ώστε να κατακτήσουν ένα ακόμα νταμπλ.

Προβάδισμα +16 στο ημίχρονο!

Στο ξεκίνημα της πρώτης περιόδου, ο Ολυμπιακός δεν είχε καλό ρυθμό στην επίθεση, αφού στο 4:01, ήταν πίσω με 11-2 από τον ΟΑ Χανίων. Ωστόσο, οι Κυπελλούχες Ελλάδας ανέβασαν… στροφές και μείωσαν σε 12-10, με την Πλουφ (2:09), ισοφάρισαν σε 14-14, με λέι απ της Χάμπλιν (0:23) και έτσι, «έκλεισαν» το πρώτο δεκάλεπτο με ισοπαλία κόντρα στα Χανιά. Στη δεύτερη περίοδο, τα κορίτσια του Θρύλου «μπήκαν» δυναμικά και πήραν προβάδισμα +5 (21-16), με τρίποντο της Σταμάτη (8:02), ενώ έφτασαν στο +9 (30-21) επί των φιλοξενούμενων, με εύκολο καλάθι της Βίτολα (3:46). Με ελεύθερο τρίποντο της Δίελα (1:40), μετά από εξαιρετική επίθεση, οι «ερυθρόλευκες» ξέφυγαν με +13 (37-24) από τον ΟΑ Χανίων, ενώ στην επόμενη φάση, με νέο σουτ τριών πόντων, αυτή τη φορά από τη Σταμολάμπρου (1:07), έφτασαν στο +16 (40-24), σκορ με το οποίο ολοκλήρωσαν το ημίχρονο.

Εύκολη επικράτηση-πρόκριση!

Η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς ανέβηκε επιθετικά στην τρίτη περίοδο και με λέι απ της Χάμπλιν (3:46), πήρε διαφορά 17 πόντων (51-34) και πήγε στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο με προβάδισμα 55-43 κόντρα στα Χανιά. Στην τέταρτη περίοδο, ο Ολυμπιακός αύξησε το προβάδισμα του στο +18 (61-43), με τζαμπ σουτ της Πλουφ (7:08), ενώ έφτασε στο +30 (77-47) επί της ομάδας της Κρήτης, με νέο τρίποντο της Σταμάτη (2:36). Στα εναπομείναντα λεπτά, οι Κυπελλούχες Ελλάδας ανέβασαν κι άλλο (+32) το προβάδισμα τους και έφτασαν στη νίκη επί των Χανίων και στην πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος για μία ακόμη χρονιά!

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 40-24, 55-43, 79-51

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Πλουφ 12, Σταμολάμπρου 16(2), Σταμάτη 14(4), Αλεξανδρή 6, Σύρρα 2, Δίελα 10(1), Βαμβακά 5, Βίτολα 4, Χάμπλιν 10

ΟΑ Χανίων (Σόφτσης): Τζουγκράκη 6(2), Σαλιάι 8(2), Πούλινς 10, Τσιχλάκη 2, Οικονομάκη, Ντέλιτς 18(2), Χάρις 7

Μάρτινς Ζίμπαρτς: «Η δουλειά έγινε, πετύχαμε το στόχο μας, αφού πήραμε τη νίκη που θέλαμε και την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος, το οποίο θέλουμε να κατακτήσουμε μετά το Κύπελλο. Τώρα, επικεντρωνόμαστε πλήρως στους τελικούς, είμαστε στην τελική ευθεία».

Ιωάννα Δίελα: «Μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου, δεν είχαμε καθόλου χρόνο να ξεκουραστούμε, αμέσως ξεκινήσαμε τη δουλειά για τα πλέι οφ και σήμερα είχαμε αγώνα. Μπήκαμε κάπως νωθρά, όχι ακριβώς όπως θέλαμε, αλλά στη συνέχεια, κατά τη διάρκεια του αγώνα ανεβάσαμε την απόδοση μας και φτάσαμε στη νίκη που θέλαμε. Αυτό κρατάμε. Τώρα, περιμένουμε τους τελικούς, όπου θα τα δώσουμε όλα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και του νταμπλ».