.
.
Στους τελικούς ο Θρύλος

Την πρόκριση της στους τελικούς του πρωταθλήματος της Volleyleague πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ των Αντρών του Ολυμπιακού. Ο Θρύλος πέρασε νικηφόρα, με 3-2 σετ (21-25, 25-22, 25-18, 15-25, 12-15), από την έδρα του Φοίνικα και με το 3-1 στην ημιτελική σειρά, εξασφάλισε την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος, όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ, έχοντας το πλεονέκτημα έδρας. Με επιθετικές αιχμές του δόρατος τους Σμιτ και Πετρέα, που τελείωσαν τον αγώνα με 19 και 13 πόντους αντίστοιχα και έχοντας 12 πόντους από άσσους και 11 από μπλοκ, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στην τελική επικράτηση στο τάι μπρέικ, γυρνώντας το παιχνίδι από το 2-1. Πλέον, η προσοχή όλων στρέφεται στον πρώτο τελικό, που θα διεξαχθεί την Παρασκευή 3 Μαΐου, στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη».

Ανατροπή και 0-1

Απόλυτη ισορροπία στο πρώτο σετ, με τις δυο ομάδες να πιέζουν από το σερβίς, γεγονός που έφερε τόσο άσσους, όσο και αρκετούς χαμένους πόντους. Ο Ολυμπιακός, προηγήθηκε πρώτη φορά με 3-2 από άσσο του Χριστοφιδέλη, με το σετ να πηγαίνει πόντο πόντο μέχρι το 11-11. Σε εκείνο το σημείο ο Φοίνικας προηγήθηκε με τρεις πόντους (14-11), αναγκάζοντας τον τεχνικό των Πειραιωτών να καλέσει τάιμ άουτ. Το «ερυθρόλευκο» μπλοκ έφερε νέα ισορροπία στο σετ, στο 17-17. Ζουπάνης και Στιβαχτής πέρασαν στον αγώνα στο 20-18, με τον Πετρέα να πηγαίνει στο σερβίς. Με τον Έλληνα κεντρικό να σερβίρει, χαλώντας την άμυνα των γηπεδούχων, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι συμπαίκτες του, το σκορ έφτασε στο 23-21, με 5-0 σερί των πρωταθλητών Ελλάδας. Άσσος του Πετρέα έφερε το σετ μπολ (24-21) και το «ερυθρόλευκο» μπλοκ τελείωσε το σετ (25-2), για το 1-0 στον αγώνα.

Ισορροπία στο ματς 1-1

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός άρχισε δυνατά, με πιεστικό σερβίς, που του έδωσε γρήγορα προβάδισμα με 6-3. Σταθερά μπροστά οι παίκτες του Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ, είχαν τον έλεγχο φτάνοντας στο συν έξι (12-6). Ο Φοίνικας αντέδρασε, πίεσε με τη σειρά του από το σερβίς, ισοφάρισε σε 15-15 και πέρασε μπροστά 16-15 με άσσο του Φίλιο. Διατηρώντας το προβάδισμα οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 25-22, φέρνοντας τον αγώνα στα ίσα.

Πίσω στο σκορ με 2-1

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός βρισκόταν πίσω στο σκορ από τη αρχή με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 13-7 με διαδοχικούς άσσους. Οι παίκτες του Φοίνικα διατήρησαν το προβάδισμα φτάνοντας στο 20-12. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 24-18 αλλά το σετ κατέληξε στην ομάδα της Σύρου με 25-18.

Σοβαρός και 2-2

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο τέταρτο σετ αποφασισμένος να φέρει το παιχνίδι εκ νέου στα ίσα. Ο Φοίνικας προηγήθηκε με 5-2 αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με αιχμή του δόρατος τους Σμιτ και Πετρέα ισοφάρισαν σε 6-6 και προηγήθηκαν με 8-7, μετά από λάθος των γηπεδούχων. Το 10-10, μετατράπηκε πολύ γρήγορα σε 16-12 με άσσο του Σμιτ και με δυο διαδοχικά «ερυθρόλευκα» μπλοκ, διαμορφώθηκε το 19-13. Δυο συνεχόμενα λάθη των παικτών της Σύρου, οδήγησαν το σετ στο 23-15 και με τον Πετρέα να προσθέτει δυο ακόμα άσσους στο ενεργητικό του, ήρθε το 25-15 στο τέταρτο σετ και το 2-2 στον αγώνα.

Ο αγώνας κρίθηκε σε ένα αμφίρροπο, όπως εξελίχθηκε, τάι μπρέικ, εκεί που υπήρξαν συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα. Ο Φοίνικας ξεκίνησε με 4-2, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα, ισοφάρισε αρχικά σε 4-4 και στη συνέχεια προηγήθηκε με 6-4. Νέα ισοπαλία στο 6-6, με τον Ολυμπιακό να προηγείται ξανά με 9-8, με τον Σμιτ να καρφώνει και στην επόμενη φάση ο ίδιος να κερδίζει το μπλοκ άουτ για το 10-8. Με τον Καναδό να πιέζει από το σερβίς, έγινε το 12-9. Άουτ σερβίς των γηπεδούχων, έφερε το σετ στο 13-10 και νέο λάθος τους, το 14-12. Ο Γιώργος Πετρέας με άσσο, τελείωσε το σετ (15-12), δίνοντας τη νίκη στον Ολυμπιακό και μαζί την πρόκριση στους τελικούς της Volleyleague, με 3-1 νίκες στα ημιτελικά κόντρα στον Φοίνικα Σύρου.

Τα σετ 2-3 σε 2:05, 21-25 (24'), 25-22 (27'), 25-18 (29'), 15-25 (25'), 12-15 (20')

1ο σετ: 7-8, 16-14, 21-18, 21-25,

2ο σετ: 5-8, 16-15, 21-19, 25-22

3ο σετ: 8-5, 16-8, 21-12, 25-18

4ο σετ: 7-8, 12-16, 15-21, 15-25

5ο σετ: 4-5, 8-10, 9-12, 12-15

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς):Φίλιο 13 (5/9 επ., 4 μπλοκ, 4 άσσοι), Εβάντρο 21 (15/31 επ., 1 μπλοκ, 5 άσσοι, 23% υπ., 15% αρ.), Λεσκόφ 1 (1 μπλοκ), Βουλκίδης 11 (4/10 επ., 4 μπλοκ, 3 άσσοι), Παπαδόπουλος 7 (7/21 επ., 44% υπ., 29% αρ.), Μήλης 9 (7/18 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Βελούδης -λ (44% υπ., 29% αρ.) / Φωτιάδης, Ταυρής Αδάμ 1 (1/1 επ.), Κιόσης 1 (1/2 επ.), Καϊσλασάλο 13 (12/21 επ, 1 μπλοκ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Χριστοφιδέλης 7 (3/12 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 33% υπ., 10% αρ.), Πετρέας 13 (4/11 επ., 5 μπλοκ, 4 άσσοι), Ανδρεάδης 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ, Σμιτ 19 (16/35 επ., 3 άσσοι), Τερβαπόρτι 1 (1 άσσος), Ράουβερντινκ 11 (8/19 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 29% υπ., 13% αρ.), Στεφάνου -λ (44% υπ., 38% αρ.), Δαρίδης (-λ) / Ζουπάνης (6 (5/6 επ., 1 άσσος), Στιβαχτής,  Κουμεντάκης 2 (2/4 επ.)

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, δήλωσε στο olympiacossfp.gr, τα εξής: «Φτάσαμε στον στόχο μας μετά από μια δυνατή σειρά αγώνων. Σήμερα δυο ήταν τα σημεία που καθόρισαν το παιχνίδι. Παίξαμε καλά στο πρώτο σετ και προηγηθήκαμε. Ξεκινήσαμε καλά και στο δεύτερο σετ και μέχρι τα μέσα ήμασταν μπροστά με πέντε πόντους. Εκεί χάσαμε για λίγο τη συγκέντρωση μας και το παιχνίδι άλλαξε. Η Σύρος μπήκε ξανά στο παιχνίδι και μας πίεσε από το σερβίς. Συνεχίσαμε όμως και μετά το 2-1, αντιδράσαμε, ήταν η σειρά μας να ανατρέψουμε το σκορ. Δείξαμε χαρακτήρα και με καλή απόδοση και ενέργεια κερδίσαμε τον αγώνα και περάσαμε στους τελικούς. Συγχαρητήρια στη Σύρο γιατί έκανε μια πολύ καλή χρονιά».

Από την πλευρά του ο Γιώργος Πετρέας δήλωσε: «Περιμέναμε ότι η Σύρος θα ήταν πολύ δυνατή μέσα στην έδρα της, το έδειξε και στο προηγούμενο παιχνίδι. Εμείς βγάλαμε αντίδραση μετά το 2-1. Όλη η ομάδα βοήθησε και δείξαμε ότι έχουμε την ποιότητα και τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσουμε το παιχνίδι. Έχουμε τραυματισμούς, είναι αλήθεια, αλλά αυτό που πρέπει να κάνουμε το κάναμε και είμαστε στους τελικούς. Τώρα κοιτάμε την συνέχεια και θα προετοιμαστούμε για τους αγώνες με τον ΠΑΟΚ».