.
.
Στους ουρανούς της δόξας με έπος μέσα στην Τουρκία!

Έπος, θρίαμβος, υπερηφάνεια, δόξα, τρέλα... Ολυμπιακός. Οι λέξεις κάποιες φορές δεν αρκούν για να περιγράψουν τα γεγονότα και τον τρόπο που συντελέστηκαν. Ο Θρύλος κατέκτησε πανηγυρικά το CEV Challenge Cup επικρατώντας με 3-1 στην έδρα της Μπούρσα! Μια ακόμα χρυσή σελίδα στην ιστορία του μεγαλύτερου πολυαθλητικού συλλόγου, η πιο χρυσή για το τμήμα του βόλεϊ Γυναικών που στη δεύτερη συμμετοχή της σε ευρωπαϊκό τελικό και πάλι στο ίδιο γήπεδο σκαρφάλωσε στην κορυφή! Μέσα στην Τουρκία οι «ερυθρόλευκες» αμαζόνες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς ανέτρεψαν την ήττα με 3-2 σετ στο πρώτο παιχνίδι στο Ρέντη και πέτυχαν τον μεγαλύτερο θρίαμβο γεμίζοντας υπερηφάνεια τα εκκατομύρια των οπαδών του Ολυμπιακού και τους Έλληνες φιλάθλους.

Στις λεπτομέρειες χάθηκε το πρώτο σετ...

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά και με το γρήγορο 3-0 της Μπούρσα ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς κάλεσε το πρώτο του τάιμ άουτ. Στη συνέχεια με πρώτο χρόνο της Κατερίνας Γιώτα ο Ολυμπιακός έφτασε στο 7-4 και η ίδια διαμόρφωσε το 8-5 πάνω στο φιλέ. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκες» δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τις κόντρα επιθέσεις και έδωσαν την ευκαιρία στη Μπούρσα να αυξήσει τη διαφορά φτάνοντας στο 15-8. Με δυο σερί πόντους της Πολ και της Χριστοδούλου ο Ολυμπιακός μείωσε στους 5 (15-10) αλλά οι γηπεδούχες πήγαν μπροστά με +6 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-10). Ακολούθησε η μείωση του σκορ στους 4 πόντους (16-12) και σε 17-13 και 18-14 με επιθέσεις της Χίπε. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη ωστόσο αφού η Μπούρσα ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους έξι πόντους (20-14). Ωστόσο από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την προσπάθεια αντεπίθεσης και με ένα 4-0 σερί πλησίασε στους δύο με τη Λαμπρούση να πετυχαίνει το 20-18. Στο νέο προβάδισμα της Μπούρσα με 22-19 ο Θρύλος απάντησε και πάλι μειώνοντας με μπλοκ της Λαμπρούση σε 22-20. Με τον ίδιο τρόπο οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 23-21 ενώ μετά το σετ μπολ της Μπούρσα στο 24-21 μείωσαν ξανά με τη χίπε σε 24-22. Ακολούθησε ο άσσος της Στέλλας Χριστοδούλου χάρη στον οποίο ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο μετά από ώρα σε 24-23 αλλά η Μπούρσα πήρε το σετ τελικά με 25-23.

Άμεση «ερυθρόλευκη» ισοφάριση!

Στο δεύτερο σετ η Μπούρσα προηγήθηκε με 3-1 αλλά μετά από εξαιρετική άμυνα της Κοκκινάκη και επίθεση της Νιεμέρ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 3-3 και στη συνέχεια προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με τη Χριστοδούλου. Με νέα προσπάθεια της αρχηγού ο Θρύλος διεύρυνε στο 4-0 το σερί χάρη στο οποίο μετέτρεψε το 3-1 σε 3-5 αποκτώντας προβάδισμα δυο πόντων. Ακολούθησε η ισοφάριση από τη Μπούρσα σε 5-5 αλλά μετά το 6-6 ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που πήγε μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με +2 (6-8) μετά από επίθεση της Νιεμέρ. Με μπλοκ της Γιώτα οι «ερυθρόλευκες» διεύρυναν το προβάδισμά τους για πρώτη φορά στο +3 (6-9) αλλά στη συνέχεια η Μπούρσα μείωσε σε 8-9. Η Στέλλα Χριστοδούλου με προσπάθεια πάνω στο φιλέ και με άσσο επανέφερε τη διαφορά των τριών πόντων για το 8-11 την οποία διατήρησε ο Ολυμπιακός μέχρι το 9-12 αφού στη συνέχεια η Μπούρσα μείωσε και πάλι στον πόντο (11-12). Οι «ερυθρόλευκες» ωστόσο διατήρησαν τον έλεγχο και με δυο σερί επιθέσεις της Χίπε έφτασαν στο 12-15 ενώ μετά από επίθεση άουτ της Μπούρσα αύξησαν τη διαφορά για πρώτη φορά στους 4 πηγαίνοντας με 16-12 μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η συνέχεια ήταν ανάλογη για τον Ολυμπιακό που προηγήθηκε και με +4 μετά από επίθεση της Λαμπρούση (13-17) και άσσο της Πολ (13-18). Η Μπούρσα κάλυψε τη διαφορά πλησιάζοντας στους 2 πόντους (16-18) στο σημείο που ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν και επανέφεραν τη διαφορά στο +4 με επίθεση της Νιεμέρ (16-20). Η Χίπε διατήρησε με επίθεση αυτό το προβάδισμα πετυχαίνοντας το 17-21 αλλά η Μπούρσα πλησίασε και πάλι μειώνοντας σε 20-22. Ο Ολυμπιακός απάντησε με επίθεση της Πολ η οποία έγραψε το 20-23 και μετά από φάση διαρκείας προήλθε το 20-24 για το σετ μπολ υπέρ των «ερυθρόλευκων». Με κερδισμένο μπλοκ άουτ η Χίπε διαμόρφωσε το 20-25 χάρη στο οποίο ο Θρύλος ισοφάρισε άμεσα σε 1-1 τα σετ.

Κυριάρχησε στο 3ο σετ και προηγήθηκε!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον ίδιο ρυθμό στο τρίτο σετ και προηγήθηκε γρήγορα με 1-3, 2-4 και 3-5 ενώ μετά από άσσο της Πολ αύξησε τη διαφορά στο +3 (3-6). Η Τζίνα Λαμπρούση διατήρησε το προβάδισμα αυτό για το 4-7 ενώ με το +3 πήγε μπροστά ο Θρύλος στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από προσπάθεια της Γιώτα πάνω στο φιλέ. Στη συνέχεια η Μπούρσα μείωσε σε 8-9, 9-10 και 10-11 αλλά άμεσα ο Ολυμπιακός επανήλθε στο +3 (10-13) για να πλησιάσουν ξανά οι φιλοξενούμενες στο 12-13. Όμως ο Θρύλος δεν πτοήθηκε και με ένα 3-0 σερί πήγε με +4 μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από προσπάθεια της Λαμπρούση. Ακολούθησε το μπλοκ της Χριστοδούλου για το +5 (12-17) και η επίθεση της Νιεμέρ για το 12-18 που επιβεβαίωνε την «ερυθρόλευκη» ανωτερότητα μέχρι εκείνο το σημείο. Ο Ολυμπιακός είχε μετατρέψει το 12-13 σε 12-19 με ένα εντυπωσιακό 7-0 σερί χάρη στο οποίο είχε αγκαλιάσει το σετ! Παρότι σταμάτησε το σερί αυτό στο 13-19 ακολούθησαν δυο διαδοχικοί «ερυθρόλευκοι» πόντοι για το 13-21! Η Κατερίνα Γιώτα σημείωσε στη συνέχεια το 13-22 για το εντυπωσιακό +9 ενώ μετά από επίθεση άουτ της Μπούρσα η διαφορά έγινε διψήφια για το 13-23! Οι γηπεδούχες μείωσαν σε 16-23 με τον Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να καλεί τάιμ άουτ. Ακολούθησε το 17-23 για τη Μπούρσα που έτρεχε ένα 4-0 σερί το οποίο σταμάτησε μετά από κερδισμένο μπλοκ άουτ της Χίπε για το 17-24 και το σετ μπολ υπέρ του Θρύλου. Με νέα επίθεση της Χίπε οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 18-25, χάρη στο οποίο προηγήθηκαν με 2-1 και έφτασαν ένα σετ πριν την κατάκτηση του ευρωπαϊκού.

Στους ουρανούς της δόξας!

Ανάλογη ήταν η εκκίνηση του Θρύλου και στο 4ο σετ στο οποίο προηγήθηκε με 4-1 μετά από κερδισμένο μπλοκ άουτ της Χίπε αναγκάζοντας το τεχνικό της Μπούρσα να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ. Η Μπούρσα μείωσε σε 3-4 (αφού προηγουμένως είχε προκύψει αλλαγή απόφασης και αντί για 1-5, σημειώθηκε το 2-5) και ισοφάρισε σε 4-4 ενώ στη συνέχεια πέρασε μπροστά μετά από ώρα φτάνοντας στο 6-5. Από εκείνο το σημείο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μεχρι το 9-9 όταν απέκτησε προβάδισμα τριών πόντων η Μπούρσα (12-9) αλλά ο Ολυμπιακός μείωσε σε 13-12 και 14-13. Με επίθεση της Νιεμέρ οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν σε 14-14 και με άσσο της Πολ πήραν ξανά το προβάδισμα μετατρέπωντας το 14-12 σε 14-15. Το σερί αυτό συνεχίστηκε μετά από λάθος της Μπούρσα χάρη στο οποίο ο Ολυμπιακός πήγε με +2 μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (14-16). Ακολούθησε νέος άσσος της Πολ για το 14-17 και το μπλοκ της Λαμπρούση για το 14-18 που ανάγκασε τον Βραζιλιάνο τεχνικό της Μπούρσα να καλέσει τάιμ άουτ. Το «ερυθρόλευκο» σερί σταμάτησε με τη Μπούρσα να μειώνει σε 15-18 αλλά η Στέλλα Χριστοδούλου με πανέξυπνο πόντο πάνω στο φιλέ «έγραψε» το 15-19 επαναφέροντας το +4 υπέρ του Θρύλου! Από επίθεση άουτ της Μπούρσα προήλθε το 15-20 και από μπλοκ της Νιεμέρ το 15-21. Η Τζίνα Λαμπρούση με άσσο έγραψε το 15-22 και η Χίπε με επίθεση το 15-23 για να μειώσει η Μπούρσα σε 16-23. Η Στέλλα Χριστοδούλου με νέο πόντο πάνω στο φιλέ έγραψε το 16-24 και με άσσο το 16-25 χάρη στο οποίο ο Θρύλος κατέκτησε πανηγυρικά το Challenge Cup μέσα στην Τουρκία.

*Οι πόντοι της Μπούρσα προήλθαν από 3 άσσους, 47 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 10 άσσους, 49 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 20-25, 18-25, 16-25) σε 112'