.
.
Στους «4» του Challenge Cup ο Θρύλος!

Σπουδαία πρόκριση στους «4» του Challenge Cup πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού! Στη ρεβάνς των «8» στη Ρουμανία, κόντρα στην Στεάουα Βουκουρεστίου, ο Θρύλος ήθελε δύο σετ (μετά την «καθαρή» νίκη με 3-1 στον πρώτο προημιτελικό στο Ρέντη), τα οποία κέρδισε (15-25, 21-25) σε 44 λεπτά, με εξαιρετική εμφάνιση και πανηγύρισε την πρόκριση στην ημιτελική φάση του θεσμού! Στα ημιτελικά της διοργάνωσης, οι «ερυθρόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό, με πρώτη «μάχη» στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη» (7-8/2) και δεύτερη στο Μαρούσι.

Να σημειωθεί, ότι με δεδομένη την πρόκριση, ο Αλμπέρτο Τζουλιάνι προχώρησε σε αλλαγές στα τρία επόμενα σετ, δίνοντας «ανάσες» στους βασικούς, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 3-2, κερδίζοντας στο τάι μπρέικ με 15-11. Στους «4» του Challenge Cup, λοιπόν, με «δύο στα δύο» κόντρα στην ομάδα του Βουκουρεστίου!

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο πρώτο σετ. Με επίθεση του Παγένκ, ο Θρύλος προηγήθηκε με 5-2, με τον Στερν να ανεβάζει τη διαφορά στο +3 (3-6). Με δύο διαδοχικούς άσσους του Ιντάλγκο, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με +7 (3-10), με τον Στερν να δίνει «αέρα» οκτώ πόντων, για το 11-3. Με άσσο του Κουμεντάκη και μπλοκ του Γκουστάβο, ο Ολυμπιακός έφτασε στο +10 (7-17), ενώ ο Ιντάλγκο, με εξαιρετικό μονό μπλοκ, «έγραψε» το 18-8. Ο Θρύλος συνέχισε την κυριαρχία του και «ανέβηκε» στο +11 (8-19), με δυνατό καρφί του Στερν, ενώ ο Γκουστάβο μπλόκαρε, για το σετ μπολ (14-24). Έτσι, μετά από άουτ επίθεση των γηπεδούχων, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι κατέκτησε το πρώτο σετ, με 25-15.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, ο Ιντάλγκο ισοφάρισε σε 2-2, ενώ ο Παγένκ έδωσε προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» με 5-4, με τον Τράβιτσα να κερδίζει άσσο, για το +2 (5-7). Μετά από άουτ επίθεση των Ρουμάνων, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με τρεις πόντους και συγκεκριμένα, με 8-5, με τον Κουμεντάκη να ανεβάζει τη διαφορά στο +5 (6-11). Με μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη, ο Θρύλος έφτασε στο 18-13, ο Στερν έκανε το 19-16, με τον ίδιο τρόπο, ενώ ο Ιντάλγκο «χτύπησε» ξανά, για το 23-19. Οι «ερυθρόλευκοι» κατέκτησαν το δεύτερο σετ, με 25-21, μετά από άουτ επίθεση της Στεάουα, «σφραγίζοντας» το εισιτήριο για την τετράδα του Challenge Cup, σε 44 λεπτά!

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε με πολλές αλλαγές, με τον Δαλακούρα να μειώνει σε 9-5. Μετά από φιλέ της ρουμανικής ομάδας, ο Θρύλος μείωσε εκ νέου στο -4 (11-7), με τον Δαλακούρα να μαζεύει τη διαφορά στους τρεις πόντους (12-9), με ωραίο πλασέ. Η ομάδα του Βουκουρεστίου έφτασε στο +9 (19-10, 20-11), ο Παπαγγελόπουλος μείωσε σε 20-12, με πλασέ, όμως οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν το τρίτο σετ, με 25-15, για το 2-1. Στο τέταρτο σετ, η Στεάουα προηγήθηκε με 3-2, ο Χανδρινός ισοφάρισε σε 3-3, αλλά ο Ολυμπιακός έμεινε πίσω με -3 (10-7). Ο Χανδρινός μείωσε σε 10-8, ο Ζουπάνη ισοφάρισε σε 11-11, με άσσο, με την Στεάουα, ωστόσο, να ξεφεύγει ξανά, με 16-11 και 17-12. Με πρώτο χρόνο του Γκουσταβάο, ο Θρύλος μείωσε σε 18-15, όμως τελικά, απώλεσε το τέταρτο σετ (25-20) και ισοφαρίστηκε σε 2-2.

Στο τάι μπρέικ, ο Χανδρινός ισοφάρισε σε 2-2, με μπλοκ άουτ, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 4-3, μετά από άουτ των γηπεδούχων. Ο Ζουπάνης έδωσε προβάδισμα (7-8) στον Ολυμπιακό, στο πρώτο μισό του τάι μπρέικ, ο Δαλακούρας «έγραψε» το 10-8, ενώ ο Γκουσταβάο μπλόκαρε, για το +4 (8-12). Ο Δαλακούρας δήλωσε ξανά «παρών», για το 13-9, ο Ζουπάνης έκανε το 14-11, με τον Δαλακούρα να κερδίζει άσσο, για το 15-11 και το 3-2 του Θρύλου!

Τα σετ 2-3 (σε 104'): 15-25 (20'), 21-25 (24'), 25-15 (19'), 25-20 (25'), 11-15 (16')

1ο σετ: 3-8, 7-16, 11-21, 15-25

2ο σετ: 5-8, 12-16, 18-21, 21-25

3ο σετ: 8-4, 16-10, 21-12, 25-15

4ο σετ: 8-6, 16-11, 21-15, 25-20

5ο σετ: 4-5, 8-10, 8-12, 11-15

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 11 άσσους, 43 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων, ενώ της Στεάουα Βουκουρεστίου από 8 άσσους, 45 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Στερν 11 (8/12 επ., 3 μπλοκ), Γκουστάβο 9 (4/6 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 5 (1/8 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 41% υπ. - 41% άριστες), Τράβιτσα 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 8 (5/9 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. - 38% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 33% υπ. - 33% άριστες), Κολτσιάκης (λ, 21% υπ. - 7% άριστες), Παπαγγελόπουλος 2 (2/7 επ.), Χανδρινός 6 (5/22 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. - 25% άριστες), Ζουπάνι 8 (7/15 επ., 1 άσσος), Δαλακούρας 11 (8/18 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ. - 43% άριστες), Πετσιάς 1 (1/2 επ.)

Στεάουα Βουκουρεστίου (Μπόγκνταν Κότνικ): Πέτα 15 (12/30 επ., 3 άσσοι, 44% υπ. - 20% άριστες), Σομπαλά, Ιφτίμε 8 (5/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 40% υπ. - 34% άριστες), Βόλογκα 8 (4/6 επ., 4 μπλοκ), Ματέι 22 (18/38 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κόστιτς 2 (1 άσσος, 1 μπλοΚ) / Λάκτσεβιτς (λ, 53% υπ. - 47% άριστες), Βίλσον 8 (6/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ποκέρσνικ

Αλμπέρτο Τζουλιάνι: «Είμαι χαρούμενος, γιατί κερδίσαμε τα δύο πρώτα σετ, παίζοντας πάρα πολύ καλό βόλεϊ, σε όλα τα στοιχεία, στο side out, στο σερβίς, στο μπλοκ. Ήμασταν πολύ καλοί. Στη συνέχεια, ο συνδυασμός ότι μπήκε η… δεύτερη ομάδα και κέρδισε το παιχνίδι, με ικανοποιεί περισσότερο. Σίγουρα, έπαιξε ρόλο το πρώτο σετ, βέβαια ο αντίπαλος επειδή γνώριζε την κατάσταση ήταν παραπάνω νευρικός, αλλά και στο δεύτερο σετ συνεχίσαμε να παλεύουμε και γενικά, ήμασταν πάρα πολύ δυνατοί».

Ραφαήλ Κουμεντάκης: «Ήρθαμε πολύ αποφασισμένοι, μπήκαμε από τον πρώτο πόντο ξέροντας ότι το ματς δεν έχει επιστροφή. Κάναμε πολύ καλή δουλειά, την καλύτερη δουλειά σε δύο σετ, σερβίραμε πάρα πολύ καλά, δεν δώσαμε κανένα περιθώριο στον αντίπαλο να αντιδράσει. Τον… πιάσαμε, μεταφορικά, από τον λαιμό! Νομίζω, ότι η πρόκριση ήρθε πολύ δίκαια. Είναι πάρα πολλά τα παιχνίδια φέτος και χρειάζονται όλα τα παιδιά, θα χρειαστούν και στο μέλλον. Είμαστε μια καλή ομάδα, έχουμε πραγματικά 14 αθλητές που μπορούν να παίξουν ανά πάσα στιγμή και στο μέλλον θα φανεί αυτό».

Ανέστης Δαλακούρας: «Σίγουρα, καλύτερα δεν μπορούσε να πάει. Προκριθήκαμε γρήγορα, το κάναμε 2-0, έφυγε το άγχος από πάνω μας, γιατί η Στεάουα είναι μια πολύ καλή ομάδα, την είχαμε δει και στην έδρα μας, αλλά μπήκαμε δυνατά, αποφασισμένα, τους πιέσαμε και πήραμε τα δύο σετ που χρειαζόμασταν. Η ομάδα συνέχισε έπαιξε καλά και καταφέραμε και πήραμε τη νίκη με τη… δεύτερη ομάδα, που έδειξε ότι μπορεί να βοηθήσει όποτε χρειαστεί. Ξέρουμε, ότι υπάρχουν παιδιά από τον πάγκο που μπορούν ανά πάσα στιγμή να παίξουν βασικοί και να βοηθήσουν. Αυτό ανήκει στο χαρακτήρα της ομάδας, όπως δουλεύει η ομάδα έχει γίνει συνήθεια».

Video

Αλμπέρτο Τζουλιάνι : "Είμαι πολύ χαρούμενος με την πρόκριση και την ποιότητα που έδειξε η ομάδα μου"