.
.
Στον τελικό ο Θρύλος!
Την πρόκριση στον τελικό του League Cup, μέσα στη Θεσσαλονίκη πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, που πήρε με 15-9 το καθοριστικό χρυσό σετ, στο δεύτερο ημιτελικό κόντρα στον ΠΑΟΚ. Οι Πειραιώτες που είχαν ως παρακαταθήκη την νίκη στο Ρέντη με 3-0 στον πρώτο ημιτελικό, γνώρισαν την πρώτη ανώδυνη ήττα της σεζόν με το ίδιο σκορ, αλλά στο κρίσιμο χρυσό σετ δεν επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να διεκδικήσει την πρόκριση. Σε ένα δυνατό παιχνίδι, με αρκετές διακοπές που επηρέασαν το ρυθμό, οι «ερυθρόλευκοι» στο κρίσιμο τελευταίο σετ, έδειξαν την ανωτερότητα και τα τεράστια ψυχικά αποθέματα τους και ήταν αυτοί που σφράγισαν το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης. Στους διπλούς τελικούς ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό, με την πρώτη αναμέτρηση να διεξάγεται στο Ρέντη και την δεύτερη στο κλειστό του Αμαρουσίου.

Διακοπή και 26-24 σε 40'

Ισορροπημένο το παιχνίδι στο ξεκίνημα του, με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Με το σκορ στο 5-3, οι διαιτητές διέκοψαν το παιχνίδι, προκειμένου να κατέβει ένα πανό που ανέβασαν οι φίλαθλοι του ΠΑΟΚ, με τον αγώνα να σταματάει για περίπου δέκα λεπτά. Το πρώτο σετ συνεχίστηκε με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα (16-13). Με τον Φίνγκερ να πιέζει από το σερβίς το 18-14 έγινε 18-17 με το «ερυθρόλευκο» μπλοκ να σταματάει την επίθεση των γηπεδούχων, αναγκάζοντας τον τεχνικό του ΠΑΟΚ να καλέσει τάιμ άουτ. Στα ίσα το πρώτο σετ με 19-19, για να προηγηθεί με 21-20 ο Ολυμπιακός για πρώτη φορά στο σετ, ανατρέποντας το μείον τέσσερα. Ο Ασπιώτης κάνει το 22-21 και ο Χουσάι δίνει τον 23ο πόντο στους Πειραιώτες, για το 23-23. Άσσος του Χουσάι και σετ μπολ για τον Ολυμπιακό (24-23). Το πρώτο σετ ολοκληρώνεται με 26-24 για τον ΠΑΟΚ.

Έμεινε πίσω με 2-0 στα σετ

Το δεύτερο σετ, ξεκίνησε όπως και το πρώτο ως προς τη διακύμανση του σκορ. Ο Ολυμπιακός έκανε το 5-3, 5-5 με τους γηπεδούχους να ανακτούν το προβάδισμα και να φτάνουν στο 8-5. Εξαιρετικές άμυνες από πλευράς Ολυμπιακού και ο Γκέργκι μειώνει σε 12-11, για να έρθει η ισοφάριση σε 14-14, με άσσο του Πετρέα. Οι  παίκτες του  Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ παίρνουν προβάδισμα με 15-14, ύστερα από καρφί του Φίνγκερ. Νέα ισοπαλία 17-17, μετά από λάθος των γηπεδούχων. Το 2ο σετ τελειώνει με 25-21, για το 2-0 στον αγώνα.

Η πρόκριση στο χρυσό σετ

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-3 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, δεν κατάφερε ωστόσο να διατηρήσει το προβάδισμα και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10-7. Οι Πειραιώτες απάντησαν με ένα σερί 4-1, για να ισοφαρίσουν σε 11-11. Ακολούθησαν διαδοχικές ισοπαλίες μέχρι το 13-13, όπου οι γηπεδούχοι πέρασαν και πάλι μπροστά με 17-13. Νέα απάντηση και σερί 3-0 των «ερυθρολεύκων» που μείωσαν σε 17-16. Στη συνέχεια το 23-20 έγινε 23-22, για τους Πειραιώτες, η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε και το σετ έληξε με 25-22, οδηγώντας το παιχνίδι και την πρόκριση στον τελικό στο χρυσό σετ.

Στον τελικό ο Θρύλος

Στο χρυσό σετ οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 4-2 και 7-4 δείχνοντας αποφασισμένοι να πάρουν την πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ. Η πίεση από το σερβίς συνεχίστηκε με τον Πετρέα να χαλάει την αντίπαλη άμυνα και τη διαφορά να ανεβαίνει στο συν τέσσερα (8-4). Ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο, αντιδρώντας σωστά στις κρίσιμες φάσεις. Νέα διακοπή στο παιχνίδι, μετά από απόφαση των διαιτητών να δώσουν επανάληψη με το σκορ στο 10-6. Ο ρυθμός του Θρύλου δεν επηρεάστηκε, ο Κουμεντάκης κάρφωσε για το 12-7 και με μπλοκ ο Πετρέας διαμόρφωσε το 13-7. Ο Χουσάι καρφώνει και σετ μπολ για τον Ολυμπιακό με 14-8 και ο Κουμεντάκης είναι αυτός που τελειώνει το σετ (15-9), δίνοντας την πρόκριση στον Ολυμπιακό. Πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν οι Φίνγκερ και Χουσάι με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Τα σετ: 3-1 26-24, 25-21, 25-22, 9-15

1ο σετ: 8-6, 16-13, 20-21, 26-24

2ο σετ: 8-5, 16-15, 21-19, 25-21

3ο σετ: 8-7, 16-13, 21-19, 25-22

4ο σετ: 4-8, 6-10, 7-12, 9-15

ΠΑΟΚ (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 15 (10/22 επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος, 58% υπ., 38% αρ.), Χαραλαμπίδης 2 (2/4 επ.), Φιλίποφ 4 (1/2 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Βαν Ντικ 12 (10/37 επ., 2 άσσοι), Τακουρίδης 9 (6/8 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ίλνιχ 9 (9/23 επ., 67% υπ., 33% αρ.), Στεφάνου –λ (65%υπ. - 30%αρ.) / Κωνσταντινίδης -λ, Γάτσης 6 (2/2 επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Σωτηρίου, Εφραιμίδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Φίνγκερ 13 (12/30 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 7 (1/4 επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Χουσάϊ 12 (9/23 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 32% υπ., 23% αρ.),  Βουλκίδης 9 (7/13 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Τερβαπόρτι 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Γκέργκι 7 (6/16 επ., 1 άσσος, 28% υπ., 28% 28% αρ.), Κοκκινάκης –λ (55%υπ. - 27%αρ.) /  Στιβαχτής ,  Ασπιώτης 3 (3/5 επ.), Ριζόπουλος, Κουμεντάκης 8 (8/12 επ., 47% υπ., 47% αρ.)

Η ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΥΠΟΥ

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Μπενίτεθ Μουνιόθ είπε: «Σήμερα κάναμε την χειρότερη εμφάνιση της σεζόν. Ευτυχώς όμως βγάλαμε αντίδραση στο χρυσό σετ και κρατήσαμε την ουσία που ήταν η πρόκριση. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου που δεν παραδόθηκαν στην πιο κρίσιμη στιγμή και βρήκαν το δρόμο για την πρόκριση».

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού Γιώργος Πετρέας δήλωσε: «Δεν είμαστε απολύτως ικανοποιημένοι από την εμφάνιση αλλά από την άλλη πήραμε την πρόκριση και είμαστε μέσα στο στόχο μας. Ήμασταν υποχρεωμένοι να πάρουμε την πρόκριση. Όσο και αν κάποιοι θέλουν να απαξιώσουν το Λιγκ Καπ για μας είναι ένας τίτλος και η ιστορία γράφεται με τους τίτλους. Αν θέλουμε να δημιουργήσουμε εντυπώσεις και χωρίς παρεξήγηση μπορώ να πω και εγώ την άποψη μου για τις δύο φάσεις που υποστηρίζει ο ΠΑΟΚ πως αδικήθηκε. Στην πρώτη φάση ο διαιτητής δίνει τέσσερις μπάλες. Από τη στιγμή που ο διαιτητής σφυρίξει από εκεί και πέρα δεν υπάρχει παιχνίδι. Η μπάλα αν έπεφτε κάτω δε μπορεί να συνεχιστεί. Στη συνέχεια πήραμε Τσάλεντζ εμείς και ζητήσαμε μπλοκ άουτ στον παίκτη του ΠΑΟΚ».

Κώστας Δεληκώστας: «Πήρατε Τσάλεντζ καπ για φιλέ και όχι για μπλοκ άουτ και παρεμπιπτόντως ο διαιτητής είδε άλλη παράβαση».

Γιώργος Πετρέας: «Εγώ λέω τη γνώμη μου και δεν θέλω να με διακόπτετε. Μπορεί και να λέω κάτι λάθος αλλά επιτρέψτε μου να μιλήσω».

Κώστας Δεληκώστας: «Οκ. Συγγνώμη, παρακαλώ...»

Γιώργος Πετρέας: «Το κερδίσαμε το τσάλεντζ στο 6-10 και συνεχίζουμε. Στην δεύτερη φάση στο 9-14 καρφώνει με πάιπ ο παίκτης του ΠΑΟΚ. Ο διαιτητής σφυρίζει φιλέ σε βάρος του Ολυμπιακού. Η μπάλα δεν έχει σκάσει ακόμα κάτω».

Κώστας Δεληκώστας: «Λάθος κάνεις Γιώργο...»

Γιώργος Πετρέας: «Δεν συζητάω μαζί σας κύριε Δεληκώστα. Είναι η σειρά μου να μιλήσω και θέλω να μιλήσω»

Κώστας Δεληκώστας: «Μα εκτίθεσαι...»

Γιώργος Πετρέας: «Δεν εκτίθεμαι... Οταν σφυρίζει ο διαιτητής η φάση σταματάει εκεί. Δεν υπάρχει μετά ότι και να γίνει. Αυτά ήθελα να πω. Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ για τη νίκη του στην κανονική διάρκεια του αγώνα. Δίνω όμως και συγχαρητήρια στην ομάδα μου που συνεχίζει στους τελικούς. Θα γιγαντώσουμε κι άλλο την ομάδα μας με την κατάκτηση ενός ακόμα τίτλο »

Στη συνέχεια ο Μπενίτεθ Μουνιόθ μίλησε για τα δύο Τσάλεντζ ρέφερι που ζήτησε στο χρυσό σετ: «Στην πρώτη φάση ζήτησα πως υπήρχε επαφή στο μπλοκ. Στη δεύτερη φάση σφυρίχτηκε φιλέ στον Πετρέα. Αν μια ομάδα ζητήσει τσάλεντζ και οι διαιτητές διαπιστώσουν και μία άλλη παράβαση την σφυρίζουν. Αν ο ΠΑΟΚ ήξερε τους κανονισμούς έπρεπε αμέσως μετά να ζητήσει βίντεο τσάλεντζ για λογαριασμό του. Για μας είναι πολύ ξεκάθαρα όλα».

Κώστας Δεληκώστας: «Εμείς δεν θέλουμε να ξέρουμε τους κανονισμούς του τσάλεντζ ρέφερι. Ξέρουμε τους κανονισμούς του βόλεϊ».