.
.
Στις λεπτομέρειες...

Την ήττα στο ται μπρεικ γνώρισαν οι Έφηβοι του Ολυμπιακού από τον Ιωνικό, το απόγευμα της Τρίτης (1/3) στο Κλειστό Γυμναστήριο Μίλωνα «Κροίσος Πέρσης», για τον ημιτελικό του Final 4 του Πρωταθλήματος Κ21 της ΕΣΠΕΔΑ. Οι παίκτες του Αντώνη Βουρδέρη κατέθεσαν ψυχή και κυνήγησαν κάθε φάση του παιχνιδιού, καταφέρνοντας να επιστρέψουν στο ματς από 2-1 σετ και να φτάσουν μια ανάσα από τη νίκη στο πέμπτο σετ όταν και βρέθηκαν να προηγούνται με 11-8. Οι «ερυθρόλευκοι» θα αγωνιστούν το απόγευμα της Πέμπτης (3/3) στο ίδιο γήπεδο με αντίπαλο τον ΑΟ Φλοίσβου με στόχο την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου.

Στην αναμέτρηση με τον Ιωνικό, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τα δύο πρώτα σετ, με τον Ολυμπιακό να είναι αυτός που είχε τις πρωτοβουλίες στο πρώτο σετ και τον Ιωνικό να εμφανίζεται πιο ανταγωνιστικός και να παίρνει το δεύτερο. Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο ξεκίνημα του πρώτου σετ και πήρε προβάδισμα με 8-3, ενώ με πολύ καλή διαχείριση κατάφερε να αντέξει στην πίεση των Νικαιωτών, να μείνει μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος και να πάρει το πρώτο σετ με 25-23. Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυνατά και στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν με 5-2, όμως είδαν τον Ιωνικό να ανατρέπει την κατάσταση και να ξεφεύγει στο σκορ πρώτα για το 8-15 και στη συνέχεια για το 14-22, παίρνοντας το δεύτερο σετ λίγο αργότερα, με σκορ 17-25.

Στο τρίτο σετ το παιχνίδι ήταν πιο μοιρασμένο, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το ελάχιστο προβάδισμα του ενός πόντου από το ξεκίνημα και τον Ιωνικό να απαντά σε όλες τις περιπτώσεις, φτάνοντας έτσι στο 5-5. Η ομάδα της Νίκαιας κατάφερε να «τρέξει» ένα σερί τεσσάρων πόντων, για το 5-9, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τους τρεις επόμενους, για το 8-9. Το προβάδισμα στο +1 του Ιωνικού συνεχίστηκε μέχρι τα μισά του τρίτου σετ και το 14-15, ενώ σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός έχασε τη συγκέντρωσή του και επέτρεψε στον αντίπαλο να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας στο σκορ, για το 15-20. Στο τελευταίο κομμάτι του σετ δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του ματς, με τον Ιωνικό να παίρνει το τρίτο σετ, με 18-25, κάνοντας παράλληλα το 1-2.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπήκαν καλά στο τέταρτο σετ και βρέθηκαν να κυνηγάνε στο σκορ με 0-3. Γρήγορα όμως έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά σε χαμηλά επίπεδα, ενώ αργότερα έφτασαν στην ισοφάριση με το σκορ στο 11-11. Μπορεί οι Νικαιώτες να πήραν τους δύο επόμενους πόντους, για το 11-13, όμως ο Ολυμπιακός στη συνέχεια ήταν αποτελεσματικός στις «μάχες» κοντά στο φιλέ, κερδίζοντας τρία συνεχόμενα μπλοκ και με ένα επιμέρους σκορ 6-1, κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 17-14. Η πίεση που ασκήθηκε από τον Ιωνικό ήταν έντονη, όμως οι Πειραιώτες διατήρησαν την ψυχραιμία τους και έφτασαν τελικά στην κατάκτηση του σετ με 25-23, οδηγόντας το παιχνίδι σε πέμπτο σετ.

Στο τελευταίο σετ της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες ήταν εμφανώς κουρασμένες, ενώ η ένταση και η πίεση, έφεραν αβίαστα λάθη στα σερβις και στις δύο πλευρές. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να παίρνουν πόντους από τα πολύ καλά στημένα μπλοκ τους και προηγήθηκαν με 5-4, αρχικά και 8-7 λίγο αργότερα. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά στο +2, για το 11-9, όμως σε εκείνο το σημείο η κόπωση των παικτών του Αντώνη Βουρδέρη ήταν εμφανής, με τον Ιωνικό να αντεπιτίθεται και να φτάνει στο σετ μπολ με το σκορ στο 12-14. Οι Πειραιώτες με κατάθεση ψυχής «έσβησαν» και τα δύο σετ μπολ, ισοφαρίζοντας προσωρινά σε 14-14, όμως στη συνέχεια δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και γνώρισαν τελικά την ήττα με 15-17 σκορ και 2-3 σετ.

1ο σετ: 8-3, 16-14, 21-20, 25-23

2ο σετ: 6-8, 11-16, 13-21, 17-25

3ο σετ: 5-8, 14-16, 16-21, 18-25

4ο σετ: 5-8, 16-14, 21-18, 25-23

5ο σετ: 5-4, 10-9, 11-12, 15-17