.
.
Στην κορυφή ο Θρύλος, 4-2 τον Παναθηναϊκό!

Με το απόλυτο των νικών συνεχίστηκαν οι υποχρεώσεις του Ολυμπιακού στα πρωταθλήματα της Α1 Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης, Ανδρών και Γυναικών αντίστοιχα. Στο ντέρμπι που διεξήχθη το πρωί της Κυριακής στην αίθουσα του Σ.Ε.Φ. ο Ολυμπιακός επικράτησε με 4-2 του Παναθηναϊκού με τους Τάσο Ρηνιώτη και Γιάννη Σγουρόπουλο να πετυχαίνουν από δύο νίκες Με τη νίκη αυτοί οι Πειραιώτες έσπασαν το αήττητο των «πράσινων», και σκαρφάλωσαν στην κορυφή της βαθμολογίας στην οποία ισοβαθμούν πλέον, Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός και Ταταύλα με 15 βαθμούς.

Σε μεγάλη μέρα, Ρηνιώτης και Σγουρόπουλος!

Από κει και πέρα ο Γιάννης Σγουρόπουλος κέρδισε στο πρώτο παιχνίδι με τον Λαγογιάννη με 3-2. Στο δεύτερο σετ, ο Σουηδός Σίμον Άρβιντσον ηττήθηκε με 3-1 από τον Κώστα Κωνσταντινόπουλο, χάνοντας δυο σετ, ενώ βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 10-8. Στην ισοφάρισε σε 1-1 από πλευράς Παναθηναϊκού, η «ερυθρόλευκη» απάντηση ήρθε άμεσα δια...χειρός Τάσου Ρηνιώτη. Ο αρχηγός πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση επικράτησε εύκολα με 3-1 του Γιώργου Κωνσταντινόπουλου και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 2-1 στα σετ. Ακολούθησε η ήττα (3-1) του Άρβιντσον ο οποίος δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, από τον Λαγογιάννη για τη νέα ισοφάριση από πλευράς Παναθηναϊκού σε 2-2. Όμως η συνέχεια ανήκε εξ' ολοκλήρου στον Θρύλο με τους Γιάννη Σγουρόπουλου και Τάσο Ρηνιώτη να μην χάνουν ούτε σετ. Ο Σγουρόπουλος νίκησε με 3-0 τον Γιώργο Κωνσταντινόπουλο και στο τελευταίο σετ ο Ρηνιώτης με το ίδιο σκορ επιβλήθηκε το Κώστα Κωνσταντινόπουλου για το τελικό 4-2, χάρη στο οποίο ο Θρύλος έκαμψε την αντίσταση του Παναθηναϊκού.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα με τον Παναθηναϊκό

Παναθηναϊκός-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. 2-4

Κώστας  Λαγογιάννης-Γιάννης Σγουρόπουλος 2-3 (7-11, 12-14, 13-11, 11-9, 10-12)

Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος-Σιμόν Άρβιντσον 3-1 (11-6, 11-8, 11-13, 11-3)

Γιώργος Κωνσταντινόπουλος-Τάσος Ρηνιώτης 1-3 (6-11, 12-10, 8-11, 6-11)

Λαγογιάννης-Άρβιντσον 3-1 (12-10, 12-10, 8-11, 16-14)

Γ. Κωνσταντινόπουλος-Σγουρόπουλος 0-3 (8-11, 1-11, 15-17)

Κ. Κωνσταντινόπουλος-Ρηνιώτης 0-3 (9-11, 3-11, 9-11)

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Γιώργος Χριστοφοράκης δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής:«Όπως είχα υποσχεθεί αυτό το ματς θα το παίρναμε, για τον πρόεδρο για τον κόσμο μας και για εμάς. Ήταν ένα καθαρό παιχνίδι, το οποίο έκριναν τα δυο Ελληνόπουλα, ο Τασάρας με τον Γιαννάρα και αυτό λέει κάτι για εμάς. Ευελπιστούμε να συνεχίσουμε τις καλές εμφανίσεις στην εξέλιξη του πρωταθλήματος».

Ο αρχηγός του Θρύλου, Τάσος Ρηνιώτης δήλωσε στο osfp.gr τα εξής: «Ήμασταν πολύ δυνατοί σήμερα. Μετά το παιχνίδι με τον Α.Ο. Ταταύλα που χάσαμε...κατά λάθος μάζεψα τα παιδιά στα αποδυτήρια και τους είπα ότι δεν πρόκειται να ξανακάνουμε ήττα, ό,τι και να γίνει. Έχω ξαναπαίξει πολλές φορές κόντρα στον Παναθηναϊκό, δεν έχω χάσει και ούτε πρόκειται. Θα είμαστε πρώτοι μέχρι το τέλος. Αφιερώνω τη νίκη στον πρόεδρο, τον κ. Μιχάλη Κουντούρη που είναι πολλά χρόνια δίπλα μου. Είμαι 17 χρόνια στον Ολυμπιακό και πάντα είναι δίπλα μου και με βοηθάει. Στον προπονητή στους φιλάθλους και όλους όσους μας στηρίζουν».

Στις άλλες δυο αναμετρήσεις που προηγήθηκαν το Σάββατο οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 4-2 των Χανίων και με 4-0 του Α.Σ. Πέρα.

Συνέχισαν με το απόλυτο οι Γυναίκες

Όσον αφορά τις Γυναίκες συνέχισαν με τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα.  Το Σάββατο οι «ερυθρόλευκες» κέρδισαν με 4-2 τον Α.Σ.Πέρα και με 4-0 τη Χ.Α.Ν.Θ. Την Κυριακή επικράτησαν με 4-0 κόντρα στις Σάρισες Φλώρινας με τον Νίκο Σγουρόπουλο να κάθεται στον πάγκο.