.
.
Στην κορυφή ο Θρύλος με τον κόσμο του!

Την 4η νίκη σε ισάριθμα ματς στη Volleyleague πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, που επικράτησε με 3-1 σετ (21-25, 22-25,  25-17, 20-25) του Παμβοχαϊκού εκτός έδρας και τον έριξε από την 1η θέση της βαθμολογίας, προσπερνώντας τον στην κορυφή! Υπό το βλέμμα του προέδρου του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π., κ. Μιχάλη Κουντούρη και με τον κόσμο του να δίνει δυναμικό παρών στο Κλειστό της Βόχας, οι «ερυθρόλευκοι» έκαμψαν την αντίσταση του Παμβοχαϊκού. Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ διεύρυνε το ρεκόρ διαδοχικών νικών που κατέρριψε στο προηγούμενο παιχνίδι με τον Ηρακλή, μετρώντας πλέον 34 σερί νίκες στο πρωτάθλημα. Από κει και πέρα ο Θρύλος ήταν καλύτερος στη σημερινή αναμέτρηση, έφτασε δίκαια στην τελική επικράτηση και στρέφει την προσοχή του στην εξ’ αναβολής αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής με αντίπαλο την ΑΕΚ που θα διεξαχθεί την Τετάρτη (21/11) στις 17:30 στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη».

Ξεκίνημα με σοβαρότητα και 0-1!

Ο Θρύλος ξεκίνησε με συγκέντρωση στην αναμέτρηση και ανέκτησε από την αρχή τον έλεγχο αποκτώντας ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων για το 6-2. Με επίθεση του Κουμεντάκη οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 7-2 και μετά το +5 αύξησαν το προβάδισμά τους στους 6 με τον Ράουβερντινκ. Στην εξέλιξη του σετ, οι Πειραιώτες διατήρησαν τον έλεγχο με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη, διαμορφώθηκε το 16-11. Ο Ολυμπιακός κρατούσε σταθερά το προβάδισμα (17-21, 18-22, 19-22) με τον Παμβοχαϊκό να μειώνει σε 20-23 και σε 21-23, αλλά έφτασε εύκολα στο 21-25, χάρη στο οποίο προηγήθηκε με 1-0 στα σετ!

Με 4-0 σερί στο φινάλε έκανε το 2-0!

Το ξεκίνημα του δεύτερου σετ, βρήκε τις δυο ομάδες να είναι πιο κοντά στο σκορ. Οι «ερυθρόλευκοι» αποκτούσαν διαφορές μέχρι δύο πόντους (6-8, 8-10, 10-12), αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάριζαν. Μετά από εξαιρετικό πρώτο χρόνο του Μπέμε, διαμορφώθηκε το 11-13, όμως στη συνέχεια ο Παμβοχαϊκός με ένα 3-0 σερί προηγήθηκε με 14-13 και με 15-14 στο σημείο που κάλεσε τάιμ άουτ ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ. Στη συνέχεια ο Παμβοχαϊκός αύξησε το προβάδισμά του στο +3 φτάνοντας στο 17-14. Η απάντηση του Ολυμπιακού έφερε αρχικά την μείωση του σκορ στο 17-16 μετά από άσσο του Γκάβιν Σμιτ και στη συνέχεια την ισοφάριση σε 17-17 με τον Ανδρεάδη.  Aκολούθησε νέο προβάδισμα των γηπεδούχων με 21-18. Με άσσο του Ανδρεάδη ο Θρύλος μείωσε σε 21-20 και στη συνέχεια ισοφάρισε σε 21-21. Στο νέο προβάδισμα με 22-21 του Παμβοχαϊκού, οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν με σοβαρότητα. Ο Ράουβερντινκ ισοφάρισε σε 22-22, ο Τερβαπόρτι με άσσο έδωσε το προβάδισμα για το 22-23, στη συνέχεια και πάλι ο Ράουβερντινκ με μπλοκ άουτ έγραψε το 22-24 και ο Μάρκος Μπέμε με μπλοκ ολοκλήρσε το 4-0 σερί του Θρύλου για το 22-25, χάρη στο οποίο προηγήθηκε με 2-0 στα σετ!

Μείωσαν οι γηπεδούχοι

Στο 3ο σετ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά και μετά το 0-2, δέχθηκε ένα σερί και έμεινε πίσω στο σκορ με 6-2. Στην εξέλιξη του σετ οι γηπεδούχοι διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, ο προπονητής των Πειραιωτών, προχώρησε σε αλλαγές και μετά από σερβίς του Μπέμε που κατέληξε στο φιλέ διαμορφώθηκε το 25-17, με το οποίο μείωσε ο Παμβοχαϊκός σε 1-2.

Ανέβασε στροφές, έφυγε με τη νίκη!

Εκ διαμέτρου αντίθετη με αυτή του 3ου σετ, ήταν η εικόνα στο 4ο, με τον Ολυμπιακό να ξεκινάει πολύ δυνατά και να προηγείται γρήγορα με 4-1, ύστερα από ωραία επίθεση του Ράουβερντινκ και να φτάνουν στο 2-6, αναγκάζοντας τον τεχνικό του Παμβοχαϊκού να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Ο Θρύλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με μπλοκ του Φράγκου διαμόρφωσε το 3-8 ενώ αύξησε το προβάδισμα στο +6 στη συνέχεια πηγαίνοντας στο 4-10 και στο 5-11 και στο +7 (7-14). Με άσσο του Γκάβιν Σμιτ διαμορφώθηκε το 11-17 για τους Πειραιώτες που έλεγχαν το σετ και διεύρυναν τη διαφορά στο +8 για το 11-19. Με τον Γκάβιν Σμιτ να παραμένει στο σερβίς προήλθε το 11-20 και ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στο 11-25 χάρη στο οποίο έφυγε με τη νίκη από το κλειστό της Βόχας!

Τα σετ: 1-3 σε 1:37. 21-25 (25'), 22-25 (24'),  25-17 (20'), 20-25 (26')

Η διακύμανση:

1ο σετ: 3-8, 11-16, 17-21, 21-25

2ο σετ: 6-8, 16-14, 21-18, 22-25,

3ο σετ: 8-4, 16-6, 21-13, 25-17

4ο σετ: 3-8, 11-16, 12-21, 20-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Μπέμε 6(3/6 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σμιτ 19 (13/29 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Κουμεντάκης 12 (12/22 επ., 31% υπ.), Ρούβερντινκ 11 (10/17 επ., 1 μπλοκ, 29% υπ.), Ανδρεάδης 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Στεφάνου-λ(49%), Χριστοφιδέλης, Στιβαχτής, Φράγκος 6 (6/10 επ. 50% υπ.)

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 4 (4/4 επ.), Ολιβέιρα 17 (16/32 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 15% άριστες), Γκλάντστοουν 9 (5/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ρουμελιώτης 12 (11/18 επ., 1 άσσος), Τουρνάκης 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ροντρίγκο 18 (14/25 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. - 39% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 50% υπ. - 45% άριστες(, Μακρυγιάννης, Ρούμπο 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωτσάκης.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Ήταν μια σημαντική νίκη για εμάς, εκτός έδρας σε ένα γήπεδο δύσκολο για αγώνες βόλεϊ. Σε γενικές γραμμές παίξαμε σε καλό επίπεδο ελέγξαμε τακτικά και τεχνικά το ματς. Στο 3ο σετ η συγκέντρωσή μας χάθηκε και απωλέσαμε ένα σετ με ένα τρόπο που δεν πρέπει να συμβαίνει σε μια ομάδα όπως η δική μας. Τώρα ακολουθεί η αναμέτρηση με την ΑΕΚ, όπου θα αγωνιστούμε στην έδρα μας μετά από αρκετές εβδομάδας και στο οποίο έχουμε την ευκαιρία να παραμείνουμε στην κορυφή και να βελτιώσουμε ακόμα περισσότερο το παιχνίδι μας».

Ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης Γκάβιν Σμιτ, δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr « Η ομάδα έπαιξε καλά σε τρία σετ, με εξαίρεση το 3ο όπου χαλαρώσαμε. Ωστόσο πήραμε τους τρεις πόντους που είναι το πιο σημαντικό και σίγουρα έχουμε τις δυνατότητες ως ομάδα να εξελιχθούμε ακόμα περισσότερο. Οι φίλαθλοι μας ήταν εδώ, δημιούργησαν πολύ ωραία ατμόσφαιρα και τους ευχαριστούμε. Είμαι χαρούμενος για τη νίκη και κοιτάμε μπροστά».