.
.
Σπουδαίο διπλό και βήμα πρόκρισης στους «4» του Challenge Cup!

Το πρώτο από τα δυο βήματα που απαιτούνται για να βρεθεί και φέτος στα ημιτελικά του Challenge Cup, πραγματοποίησε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Θρύλου που επικράτησε με 3-1 σετ (25-21, 19-25, 21-25, 19-25) της Πφέφιγκεν στην Ελβετία στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των «8» της διοργάνωσης! Οι «ερυθρόλευκες» φιναλίστ του Challenge Cup, που πραγματοποιούν και φέτος εντυπωσιακή πορεία στην Ευρώπη, πήραν μια σπουδαία νίκη και απέκτησαν σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στους «4», ενόψει του επαναληπτικού που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τρίτη (27/2) στις 19:00 στο Ρέντη. Εκεί μαζί με τον κόσμο του Θρύλου, αρκούν δυο σετ ή νίκη με οποιοδήποτε σκορ, για να ολοκληρωθεί μια ακόμα τεράστια επιτυχία του τμήματος. Από κει και πέρα στο παιχνίδι με τη Πφέφιγκεν, όπου ο Ολυμπιακός είχε την συμπαράσταση αρκετών ομογενών από την Ελβετία, οι «ερυθρόλευκες» κυριάρχησαν μετά το πρώτο σετ, το οποίο έχασαν με 25-21. Ο Θρύλος ανέβασε στροφές από το δεύτερο σετ και φανέρωσε την ανωτερότητά του φτάνοντας με σχετική ευκολία στην τελική επικράτηση! Πρώτη σκόρερ του αγώνα η Σάσκια Χίπε με 22 πόντους και ακολούθησε για τον Ολυμπιακό η Πολ με 18, ενώ η Γιώτα ολοκλήρωσε το ματς με 10 πόντους και 4 μπλοκ.

Νωθρό ξεκίνημα...

Ο Ολυμπιακός ξεκινησε νωθρά στην αναμέτρηση και αντιμετωπίζοντας προβλήματα στην υποδοχή βρέθηκε πίσω στο σκορ με 5-1 με τον Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να καλεί το πρώτο του τάιμ άουτ. Η εικόνα δεν άλλαξε άμεσα με τις γηπεδούχες να πηγαίνουν μπροστά με 8-2 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Από το 9-3 που ακολούθησε ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με ένα σερί μείωσε σε 9-8. Οι δυο ομάδες παρέμεναν κοντά στο σκορ μέχρι το 12-10, για να ξεφύγουν οι γηπεδούχες στη συνέχεια με 16-11 και να φτάσουν στο 25-21, χάρη στο οποίο προηγήθηκαν με 1-0 στα σετ.

Αντίδραση και άμεση απάντηση!

Στο δεύτερο σετ, ο Θρύλος μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε γρήγορα με 7-3 και με αυτό το +4 πήγε μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από επίθεση της Πολ. Η Σάσκια Χίπε διεύρυνε το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα στους πέντε πόντους (4-9) και ο Ολυμπιακός αύξησε αυτή τη διαφορά στους 6 μετά από επίθεση (5-10) και μπλοκ της Πολ.  Στην εξέλιξη του σετ, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν για πρώτη φορά στο +7 με επίθεση της Τζίνας Λαμπρούση (9-13) αλλά με ένα 3-0 σερί οι γηπεδούχες πλησίασαν σε 9-13 και ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Από κει και πέρα ο Θρύλος έφτασε στο 10-15 και πήγε με +4 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ μπροστά, μετά από επίθεση της Χίπε. Οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο και τη διαφορά με τη Χριστοδούλου να διαμορφώνει το 15-21 πάνω στο φιλέ και να ακολουθεί ο άσσος της Πολ για το 15-22. Η συνέχεια είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 17-23, στο 18-24 και να κατακτά το σετ με 25-19 ύστερα από άστοχη επίθεση της Πφέφιγκεν και να ισοφαρίζει άμεσα σε 1-1!

Κυριάρχησε και ανέτρεψε την κατάσταση!

Το ξεκίνημα του τρίτου σετ, ήταν ισορροπημένο με τον Ολυμπιακό να έχει ένα μικρό προβάδισμα στην αρχή και την Πφέφιγκαν να ισοφαρίζει αρχικά σε 5-5 και να προηγείται για πρώτη φορά με 6-5 στη διάρκεια του συγκεκριμένου σετ. Ωστόσο με ένα εντυπωσιακό 6-0 σερί, ο Θρύλος ανέτρεψε την κατάταση και απέκτησε προβάδισμα 4 πόντων, μεταρέποντας το 6-5 σε 6-10. Με μπλοκ της Γιώτα και επίθεση της Χίπε, προέκυψε το 7-13 και με ένα 4-0 σερί ο Θρύλος, διεύρυνε τη διαφορά στο +8 (20-12) στο σημείο που είχε κυριαρχήσει απόλυτα! Η Πολ πέτυχε το 15-22, με επίθεση άουτ των γηπεδούχων προήλθε το 16-23 και παρότι μείωσε σε 20-24 η Ελβετική ομάδα, ο Θρύλος με πρώτο χρόνο της Κατερίνας Γιώτα, πήγε στο 25-21 πήρε το σετ, ανατρέποντας την κατάσταση, αφού πήρε το προβάδισμα με 2-1 στα σετ!

Τεράστια νίκη και βήμα πρόκρισης!

Στην έναρξη του δεύτερου σετ, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ αλλά σταδιακά ο Ολυμπιακός απέκτησε το προβάδισμα και τον έλεγχο πηγαίνοντας μπροστά με 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από άσσο της Κατερίνας Γιώτα. Με πόντο της Λαμπρούση προήλθε το 6-9 και με μπλοκ της Πολ το 6-10 υπέρ του Θρύλου που αγωνιζόταν με συγκέντρωση και σοβαρότητα στο σημείο αυτό. Από το 9-14 το οποίο διαμορφώθηκε στη συνέχεια, ο Θρύλος με έτρεξε ένα νέο σερί και πήγε με πόντο της Χριστοδούλου στο 9-15 και με μπλοκ της Γιώτα με «αέρα» 7 πόντων (9-16) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Από δυο διαδοχικούς πόντους της Χίπε το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα διευρύνθηκε στο +8 (10-18) και παρότι μείωσαν σε 12-18 οι γηπεδούχες, η Νιεμέρ πέτυχε πάνω στο φιλέ το 12-19. Η Ελβετική μείωσε σε 15-19, αλλά η Χριστοδούλου σημείωσε το 15-20 και η Χίπε το 15-21 για τον Ολυμπιακό που «αγκάλιασε» τη νίκη! Η Σάσκια Χίπε «έγραψε» το 17-22, η Πολ με άσσο το 18-24 και η Χίπε ξανά το 19-25 χάρη στο οποίο ο Θρύλος πήρε την πολύ σπουδαία νίκη με 3-1 σετ!

Τα σετ: 1-3 σε 1.36 25-21 (23’), 19-25  (24’), 21-25 (25’), 19-25 (25’)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-2, 16-11, 15-21, 25-21

2ο σετ: 4-8, 12-16, 15-21, 19-25

3ο σετ: 6-8, 9-16, 12-21, 21-25

4ο σετ: 5-8, 9-16, 15-21, 19-25

ΠΦΕΦΙΝΓΚΕΝ (Βόλμερ): Βον Πίκαρτζ 2 (2 άσσοι), Βαλτς 13 (9/33 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 31% υπ. - 11% άριστες), Μάτερ 10 (5/19 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ένοκ 15 (13/21 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 19% άριστες), Στορτσκ 16 (14/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γουάιτ 9 (9/21 επ.) / Πόγκανι (λ, 57% υπ. - 39% άριστες), Ζάιγκ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 10 (5/8επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Νιέμερ 8 (5/29 επ., 3 μπλοκ, 58% υπ. - 36% άριστες), Πολ 18 (14/33 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ. - 54% άριστες), Λαμπρούση 8 (4/13 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (2/7 επ.), Χίπε 22 (19/41 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 50% υπ. - 38% άριστες).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής:
«Στο πρώτο σετ δεν ξεκινήσαμε καλά αλλα η συνέχεια ήταν σωστή. Είναι πολύ σημαντικό ότι παρά το κακό ξεκίνημα συνεχίσαμε με καλή συμπεριοφρά και ατμόσφαιρα ως ομάδα. Αυτό είναι το πιο σημαντικό και ότι με το θετικό αποτέλεσμα κάναμε το πρώτο βήμα για να προκριθούμε και φέτος στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Ωστόσο η αντίπαλός μας είχε ηττηθεί στους δυο γύρους στην έδρα της και πήρε την πρόκριση στα εκτός έδρας ματς. Ελπίζουμε ότι αυτό δεν θα συμβεί αυτή τη φορά. Περιμένουμε τη βοήθεια των οπαδών μας την Τρίτη, χρειαζόμαστε ένα γεμάτο Ρέντη για να πανηγυρίσουμε μαζί μια ακόμα σπουδαία επιτυχία της ομάδας».

Η Σάσκια Χίπε δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Είμαι πολύ χαρούμενη και περήφανη για αυτή τη νίκη. Στο πρώτο σετ, είχαμε ορισμένα προβλήματα αλλά στη συνέχεια παίξαμε πολύ καλύτερα. Κοιτάμε μπροστά για το εντός έδρας παιχνίδι και πιστεύω ότι μπροστά στο κοινό μας όλα θα είναι πιο εύκολα. Ελπίζω ότι θα έρθει πολύς κόσμος και θα ζήσουμε ανάλογες στιγμές όπως πέρσι που ήταν φανταστικά. Κάναμε ένα βήμα για τον ημιτελικό, θέλουμε να βρισκόμαστε εκεί και φέτος και είμαστε έτοιμοι για το επόμενο παιχνίδι».