.
.
Σε 58 λεπτά το πρώτο βήμα για τους τελικούς

Την πρώτη νίκη, από τις τρεις που απαιτούνται, για την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος της Volleyleague, πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ ανδρών του Ολυμπιακού, που επικράτησε με 3-0 σετ (25-13, 25-13, 25-18) του Φοίνικα Σύρου, στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη», στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι. Οι «ερυθρόλευκοι» εμφανίστηκαν απόλυτα συγκεντρωμένοι, πίεσαν από το σερβίς και με όπλο τους το μπλοκ, έφτασαν με άνεση στην τελική επικράτηση μέσα σε μόλις 58 λεπτά. Οι δυο ομάδες θα αναμετρηθούν εκ νέου τη Δευτέρα (15/4, 20:00) και πάλι στο Ρέντη, πριν η σειρά μεταφερθεί στη Σύρο.

Προβάδισμα από την αρχή

Η αναμέτρηση στο Ρέντη άρχισε με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, στους πρώτους πόντους του πρώτου σετ. Στο 3-3, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 5-0 και διαμόρφωσε το 8-3. Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 22-12 και το συν δέκα. Ο Σμιτ κάρφωσε για το 23-13, με τον Καναδό διαγώνιο, με άσσο να δίνει το σετ μπολ στον Ολυμπιακό (24-13). Ο Πετρέας σηκώθηκε ψηλά στο φιλέ και τελείωσε το σετ με 25-13, για το 1-0 υπέρ των  «ερυθρολεύκων».

Άνετα το 2-0

Οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ μπήκαν με την ίδια αποφασιστικότητα και στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν γρήγορα με 8-3 και 16-9. Κυρίαρχοι στο μπλοκ, πίεσαν από το σερβίς οι «ερυθρόλευκοι» και με αποτελεσματικότητα πάνω στο φιλέ δεν συνάντησαν καμία αντίσταση. Δυο συνεχόμενα λάθη των φιλοξενούμενων έφεραν το σετ στο 23-12, ενώ με λαθος στο σερβίς έγινε και το 24-13. Ο Ράουβερντικ κέρδισε τον αντίπαλο του πάνω στο φιλέ και τελείωσε το σετ με 25-13.

Πρώτο βήμα για τους τελικούς

Εξίσου δυναμικό ξεκίνημα και στο τρίτο σετ για τον Ολυμπιακό, που δεν ήθελε να αφήσει περισσότερα περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους. Το 6-3, αρχικά, ήρθε πολύ γρήγορα και το 20-11 στη συνέχεια. Ο Σμιτ πήρε το μπλοκ άουτ και έκανε το 22-14, με τον ίδιο να καρφώνει και για το 23-15. Μπλοκ από τον Πετρέα για το 24-15 και το ματς μπολ για τον Ολυμπιακό. Το σετ τελείωσε με 25-18 μετά από λάθος σερβίς του Φοίνικα Σύρου. Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 στις νίκες και τη Δευτέρα (15/4), οι δυο ομάδες θα αναμετρηθούν εκ νέου και πάλι στο Ρέντη. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Γκάβιν Σμιτ με 17 πόντους, έχοντας 13/17 επιθέσεις και 76% ποσοστό στην επίθεση.

Τα σετ: 3-0 σε 58', 25-13 (19'), 25-13 (20'), 25-18 (19')

1ο σετ: 8-3, 16-10, 21-12, 25-13

2ο σετ: 8-3, 16-9, 21-12, 25-13

3ο σετ: 8-4, 16-10, 21-12, 25-18

Ολυμπιακός (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 8 (1/4 επ., 5 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεάδης 8 (5/10 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσο), Σμιτ 17 (13/17 επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Τερβαπόρτι 4 (2/2 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Αλεξίεφ 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Ράουβερντικ 6 (6/10 επ., 46% υπ., 23% αρ.), Στεφάνου -λ (50% υπ., 17% αρ.), Δαρίδης -λ / Κουμεντάκης 4 (4/7 επ.)

Φοίνικας Σύρου (Ζάρκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 4 (2/5 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Εβάντρο 9 (9/15 επ., 33% υπ., 29% αρ.), Λεσκόφ 1 (1/1 επ.), Βουλκίδης 2 (2/4 επ.), Καϊσλασάλο 4 (3/13 επ., 1 άσσος), Παπαδόπουλος 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ, 29% υπ., 19% αρ.), Βελούδης -λ (54% υπ., 25% αρ.) / Φωτιάδης 1 (1/2 επ.), Άνταμ,  Μήλης 2 (2/6 επ.)

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης στο olympiacossfp.gr: «Ήταν ένα καλό παιχνίδι για να ξεκινήσουμε τα ημιτελικά. Βρήκαμε πολύ γρήγορα τον ρυθμό μας και τον τρόπο να σταματήσουμε τον Φοίνικα αλλά σίγουρα η συνέχεια των αγώνων θα είναι πολύ διαφορετική. Η Σύρος θα εμφανιστεί σίγουρα καλύτερη στο επόμενο παιχνίδι και εμείς θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι για ένα δυνατό αγώνα».

Ο Γερούν Ράουβερντικ ανέφερε από την πλευρά του: «Κάναμε το πρώτο σημαντικό βήμα για την πρόκριση στα τελικά. Παίξαμε πολύ καλά και έξυπνα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Κάποιες λεπτομέρειες θα τις βελτιώσουμε σίγουρα και από αύριο θα συγκεντρωθούμε για τον αγώνα της Δευτέρας που θα είναι ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι».