.
.
Σε.. 47 λεπτά εξασφάλισε την πρωτιά ο Θρύλος!

Την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια της σεζόν που ισοδυναμεί με το απόλυτο πλεονέκτημα της έδρας ενόψει των πλέι οφ, εξασφάλισε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού που επικράτησε άνετα μέσα σε 47 λεπτά,  με 3-0 σετ (25-8, 25-10, 25-10) της Ηλιούπολης στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη» για την 21η αγωνιστική. Οι «ερυθρόλευκες» πραγματοποίησαν μια ακόμα πολύ καλή εμφάνιση, δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα των Νοτίων Προαστίων και κλείδωσαν μαθηματικά την πρωτιά μια αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος. Οι Κυπελλούχες Ευρώπης έχουν μπροστά τους το παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής με αντίπαλο τον Α.Ο. Θήρας στη Σαντορίνη το μεθεπόμενο Σάββατο.

Σε μισή ώρα πήρε τα δυο πρώτα σετ!

Από κει και πέρα οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και  έφτασαν στο 8-0 με τη Σκοτ. Το προβάδισμα αυτό ο Θρύλος το διαχειρίστηκε άψογα το αύξησε στο 16-6 και στο 21-6 με άσσο της Λαμπρούση και με επίθεση της Βλαχάκη πήρε το πρώτο σετ με 25-8, μέσα σε 15 λεπτά. Η ίδια εικόνα επικράτησε και στο δεύτερο σετ με τον Ολυμπιακό να έχει τον απόλυτο έλεγχο και σε 16 λεπτά να φτάνει στο 25-10, κάνοντας το 2-0 στα σετ.

Και το τελείωσε σε 47 λεπτά!

Η δεδομένη μεγάλη διαφορά δυναμικότητας αποτυπώθηκε και στο 3ο σετ, σε όλη τη διάρκεια του οποίο ο Ολυμπιακός είχε μεγάλες διαφορές (21-9) και δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στο 25-10  για την τελική επικράτηση με 3-0 σετ μέσα σε 47 λεπτά! Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε η Τζίνα Λαμπρούση που σημείωσε 17 πόντους και ακολούθησαν με 11 η Κατερίνα Ζακχαίου και με 8 η Έλενα Μιλεντίγεβιτς και η Μαρία Νομικού.

Τα σετ: 3-0 σε 0.47. 25-8 (15’), 25-10 (16’), 25-10 (16’)

Η Διακύμανση:

1ο σετ: 8-0, 16-6, 21-6, 25-8

2ο σετ: 8-4, 16-9, 21-9, 25-10

3ο σετ: 8-1, 16-6, 21-8, 25-10

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Κωνσταντινίδου 4 (2/4 επ., 2 άσσοι), Νομικού 8 (6/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λαμπρούση 17 (10/11 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Μιλεντίγεβιτς 8 (7/14 επ., 1 άσσος, 88%υπ.-38%αρ.), Βλαχάκη 5  (4/7 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου Λ., 5 (2/2 επ., 3 άσσοι), Ζακχαίου 11 (9/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σκοτ 3 (3/3 επ.),  Κονόμη –λ (50%υπ.) / Κοκκινάκη –λ

ΗΛΙΟΠΟΥΛΗ (Ελένη Μεμετζή): Φωκιανού 1 (1 μπλοκ), Κοντούδη  3 (2/13 επ.,1 άσσος, 21%υπ.-11%αρ.), Παππά 8 (8/17 επ., 43%υπ.-43%αρ.), Μαλούσαρη , Καλαϊτζάκη 3 (2/8 επ., 1 άσσος), Παπαγγελή, Παπαδοπούλου –λ (27%υπ.-13%αρ.)/ Σταυροπούλου

Η Έλενα Μιλεντίγεβιτς δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Κάναμε μια ακόμα καλή εμφάνιση και εξασφαλίσαμε την πρώτη θέση και το πλεονέκτημα της έδρας. Ήταν καλό που δοκιμάστηκαν οι υπόλοιπες παίκτριες  και ξεκουράστηκαν οι ορισμένες από τις βασικές για να μπορέσουμε να αντιμετωπίσουμε το επόμενο παιχνίδι  με τον ΑΟ Θήρα. Στόχος μα είναι καλές εμφανίσεις και για να φτάσουμε στη  κατάκτηση του πρωταθλήματος και του κυπέλλου.  Είμαι εδώ και όποτε μου ζητηθεί και σε όποια θέση για να βοηθήσω τον Ολυμπιακό μας».