.
.
Σε κακή μέρα ο Ολυμπιακός

Ένα αποτέλεσμα που επιβεβαιώνει την κακή αγωνιστική κατάσταση στην οποία βρίσκεται το τελευταίο διάστημα, γνώρισε ο Ολυμπιακός που ηττήθηκε από τον 6ο της κατάταξης Παναθηναϊκό με 3-1 σετ (18-25, 25-21, 23-25, 17-25) στο Ρέντη για την 20ή αγωνιστική του Πρωταθλήματος Volleyleague ΟΠΑΠ.  Αυτή η ήττα ήταν η δεύτερη σερί στο πρωτάθλημα και τρίτη μέσα σε διάστημα 12 ημερών, σε ενα παιχνίδι βέβαια χωρίς ενδιαφέρον βαθμολογικό για τον Ολυμπιακό, μιας και οι ελπίδες για κατάκτηση της πρώτης θέσης και του αβαντάζ της έδρας είχαν χαθεί καθώς, την προπερασμένη Δευτέρα ηττηθηκε στο Ζηρίνειο από την Κηφισιά.

Όσον αφορά τις αναμετρήσεις με τον Παναθηναϊκό χάθηκε το νικηφόρο σερί των 18 διαδοχικών νικών που έτρεχε ο Ολυμπιακός σε βάρος των πρασίνων τα τελευταία 5 χρόνια. Η τελευταία φορά που είχαν ηττηθεί οι ερυθρόλευκοι από τον Παναθηναϊκό ήταν στις 3 Μαΐου του 2010. Ακολούθησε ένα εντυπωσιακό σερί 18 σερί νικών. Όσον αφορά το παιχνίδι στο Ρέντη η εικόνα του Ολυμπιακού ήταν κακή αφού μόνο ο Μενέλαος Κοκκινάκης ξεχώρισε με την μαχητικότητά του και τον ψυχισμό του και ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 26 πόντους.  Οι υπόλοιποι τομείς του παιχνιδιού των ερυθρόλευκων δεν λειτούργησαν  όπως θα έπρεπε και κάπως έτσι έτσι ήρθε η ήττα. Το μονο σίγουρο μετα απο το σημερινό παιχνίδι ειναι οτι η ομάδα θα χρειαστεί "ενέσεις" για έρθουν οι αλλαγές και φυσικά για να κατακτηθεί το πρωτάθλημα.

Κακό ξεκίνημα...
Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση με αποτέλεσμα να πάει πίσω με
 -2 και στα δυο τεχνικά τάιμ άουτ (6-8, 14-16). Είχε προηγηθεί ένα ερυθρόλευκο σερί τεσσάρων διαδοχικών πόντων που ανέτρεψε το 7-10 και το μετέτρεψε σε 11-10 υπέρ του Ολυμπιακού. Από το 15-16 όμως οι ερυθρόλευκοι έπαθαν ένα μπλακ άουτ, δέχθηκαν 8 αναπάντητους πόντους και το σκορ διαμορφώθηκε 15-23 υπέρ του Παναθηναϊκού. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το πρώτο σετ να λήξει υπέρ του με 18-25. Το πρόβλημα του Ολυμπιακού στο πρώτο σετ ήταν κυρίως στην υποδοχή, αλλά και στην νωθρή επιθετική λειτουργία.

Ισοφάρισε με Κοκκινάκη!
Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ ο Ολυμπιακός δεν έδειξε άμεσα σημάδια αντίδρασης. Έτσι πήγε πίσω με -2 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ αλλά στη συνέχεια ισοφάρισε 8-8 και πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο δεύτερο σετ με 10-9. Με τις αλλαγές των Χριστοφιδέλη και Τζελάτη που ξεκίνησαν στο δεύτερο σετ σταδιακά βελτιώθηκε η εικόνα του Θρύλου. Το προβάδισμα αυτό οι νταμπλούχοι το διατήρησαν και το αύξησαν τρέχοντας ένα σερί  6-0 μέχρι τον άσο του πολύ καλού Κοκκινάκη που τους οδήγησε μπροστά με αέρα έξι πόντων στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-10). Ο Θρύλος είχε βρήκε το ρυθμό του και προηγήθηκε μέχρι και 10 πόντους (22-12), στο σημείο που είχε αγκαλιάσει το δεύτερο σετ. Παρά το προσωρινό χαλάρωμα των ερυθρόλευκων με το οποίο μείωσε ο Παναθηναϊκός σε 23-16 και 24-20 οι Πειραιώτες δεν τον άφησαν να επανέλθει και πήραν το σετ με 25-21 ύστερα από καρφί του Κοκκινάκη και ισοφάρισαν  σε 1-1.

Προκλητικός ο Πανταλέων...
Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα στο ξεκίνημα αλλά οι φιλοξενούμενοι πήγαν μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με την ελάχιστη δυνατή διαφορά. Στη συνέχεια οι νταμπλούχοι πέρασαν ξανά μπροστά με 10-9 όπως και στο δεύτερο σετ αλλά ακολούθησε ένα σερί του Παναθηναϊκού που του έδωσε το προβάδισμα (10-12). Δυο διαδοχικοί πόντοι από το καρφί του Τζελάτη και τον άσο του Κοκκινάκη διαμόρφωσαν το 14-14 ενώ το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε μπροστά τη φιλοξενούμενη ομάδα με 15-16. Ο Χριστοφιδέλης με δυνατό καρφί ισοφάρισε σε 16-16 σε ένα σετ που έδειχνε απόλυτα ισορροπημένο σε σχέση με τα προηγούμενα.  Ο Δημήτρης Καζάζης κάλεσε τάιμ άουτ ενώ το σκορ ήταν 16-18. Ο Ολυμπιακός με δυο διαδοχικά μπλοκ του Σωτήρη Σωτηρίου πρώτα στον Κουκ και στην συνέχεια στον Μπέλο, ισοφάρισε αρχικά σε 18-18 και στη συνέχεια πέρασε μπροστά ξανά  με 19-18. Στη συνέχεια ήταν σειρά του Κοκκινάκη να... μπλοκάρει τον Πρωτοψάλτη για το +2 (20-18) όμως οι πράσινοι ισοφάρισαν σε 21-21 και πέρασαν μπροστά με 21-22. Ο Μενέλαος Κοκκινάκης διαμόρφωσε με καρφί το 22-22 όμως ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με -2 (22-24), μείωσε σε 23-24 αλλά δεν κατάφερε να πάρει το σετ το οποίο έληξε με 23-25. Στο φινάλε του τρίτου σετ και ενώ οι δυο ομάδες άλλαζαν τερέν ο Σωτήρης Πανταλεών είχε άκρως προκλητική συμπεριφορά αφού κοιτώντας την εξέδρα έκανε μια άσεμνη χειρονομία προκαλώντας τις αντιδράσεις όσων καθόντουσαν στα επίσημα.

Δεν επέστρεψε...
Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός έχασε εντελώς την συγκέντρωσή του με αποτέλεσμα να πάει πίσω στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 1-8. Στη συνέχεια οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν πίσω με 5-14 και προσπάθησαν να επιστρέψουν από το -9 μειώνοντας σε 10-15 και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ το σκορ ήταν 10-16. Με επίθεση του Κοκκινάκη διαμορφώθηκε το 13-18 αλλά ο Ολυμπιακός δεν διεύρυνε το σερί που έτρεχε. Παρότι μείωσαν οι ερυθρόλευκοι σε 16-21, δεν ολοκλήρωσαν την προσπάθεια αντίδρασης και το τέταρτο σετ έληξε με 17-25.

Τα σετ: 1-3, 18-25 (24'), 25-21 (27'), 23-25 (31'), 17-25 (27')

1ο σετ: 6-8, 14-16, 15-21, 18-25
2ο σετ: 6-8, 16-10, 21-12, 25-21
3ο σετ: 7-8, 15-16, 21-19, 23-25
4ο σετ: 1-8, 10-16, 14-21, 17-25

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 54 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 56 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Ντιάτσκοφ 5 (5/7 επ, 46% υπ - 31% άριστες), Προύσαλης 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 26 (18/29 επ, 4 άσσοι, 4 μπλοκ, 74% υπ - 53% άριτες), Κόιστρα 9 (8/11 επ, 1 μπλοκ), Κλαρκ, Τακουρίδης 5 (2/6 επ, 3 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 56% υπ - 39% άριστες), Χριστοφιδέλης 10 (10/17 επ, 68% υπ - 58% άριστες), Μαρούλης, Γιούρισιτς, Σωτηρίου 1 (1 μπλοκ), Τζελάτι 10 (9/27 επ, 1 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής 5 (1/5 επ, 4 μπλοκ), Κουκ 18 (14/28 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 64% υπ - 56% άριστες), Πρωτοψάλτης 18 (16/30 επ, 2 μπλοκ, 83% υπ - 67% άριστες), Χόι 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ), Πανταλέων 6 (5/7 επ, 1 μπλοκ), Μπέλος 19 (15/22 επ, 4 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 43% υπ, 38% άριστες), Παπαδόπουλος 1 (1 μπλοκ), Λουκάς 2 (1/1 επ, 1 άσσος, 50% υπ - 50% άριστες).

Καζάζης: «Τρεις ήττες σε μια εβδομάδα είναι πολλές»
Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Δημήτρης Καζάζης μιλώντας αρχικά στην κάμερα του συνδρομητικού καναλιού τόνισε: «Τρεις ήττες σε μία εβδομάδα είναι πολλές. Ο πρώτος υπεύθυνος είμαι εγώ. Οι επιλογές στην ομάδα είναι δικές μου. Δεν ήταν καλή εικόνα αυτή που παρουσιάζουμε. Ήταν μία βαριά ήττα. Όλοι πρέπει να αναλάβουμε τις ευθύνες μας με πρώτο και καλύτερο εμένα. Δεν βγάλαμε σπίθα στο γήπεδο. Δεν υπήρχε πάθος. Δυστυχώς δεν φτάνει μόνο η προσπάθεια. Επί της ουσίας αυτή η ήττα μας επηρεάζει στο γόητρο καθώς δύσκολα θα μπορούσαμε να πάρουμε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο. Πρέπει να κάνουμε τις αλλαγές που χρειάζεται για να συνέλθει η ομάδα και να είναι έτοιμοι στα πλέι οφ». Στη συνέχεια στις δηλώσεις του στους εκπροσώπους του Τύπου ανέφερε: «Νομίζω ότι είναι φανερό πως η ψυχολογία στην ομάδα δεν είναι σε καλή κατάσταση. Ο αντίπαλός μας έπαιξε ελεύθερα και πολύ καλά. Εμείς δεν μπορέσαμε να παρουσιάσουμε καλό πρόσωπο και δεχθήκαμε μια ήττα μέσα στην έδρα μας και κυρίως από τον Παναθηναϊκό η οποία είναι βαριά. Το κακό είναι ότι δεν μπορέσαμε να αντιδράσουμε. Είχα πει ότι πρέπει να δείξουμε χαρακτήρα σε αυτό το παιχνίδι. Ήταν μια καλή ευκαιρία αλλά τελικά δεν το δείξαμε. Αυτό σίγουρα μας προβληματίζει και πρέπει να κάτσουμε να δούμε τι χρειάζεται ώστε η ομάδα να μπορέσει να σηκώσει κεφάλι και να προχωρήσει. Επί της ουσίας είναι μια ήττα κυρίως γοήτρου. Πιστεύω ότι είναι πολύ δύσκολο να κατακτήσουμε την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια. Από κει και πέρα μια ήττα από τον Παναθηναϊκό μέσα στην έδρα μας σίγουρα είναι κάτι το οποίο δεν είναι ευχάριστο και δεν μας αρέσει καθόλου.  Επιθετικά πάλι δεν είχαμε λύσεις. Είναι ξεκάθαρο ότι μπορεί να βελτιώνουμε την υποδοχή αλλά δεν μπορούμε να τελειώνουμε τις μπάλες και νομίζω ότι μεγάλο ρόλο παίζει ότι δεν έχουμε τον εύκολο πόντο. Στην επίθεση δηλαδή υστερούμε ξεκάθαρα».

Χριστοφιδέλης: «Έχουμε όλοι ευθύνες»
Ο αρχηγός του Ολυμπιακού Κώστας Χριστοφιδέλης δήλωσε:  «Είμαστε στεναχωρημένοι αλλά όχι απογοητευμένοι. Τα λόγια είναι περιττά. Έχουμε όλοι ευθύνες. Οι μεγάλες ομάδες φαίνονται από τον τρόπο που διαχειρίζονται τέτοιες καταστάσεις και ο Ολυμπιακός έχει τον τρόπο να τα καταφέρει. Το πρωτάθλημα είναι μπροστά και πρέπει να συνέλθουμε για να είμαστε έτοιμοι στα πλέι οφ».