.
.
Σε κακή ημέρα ο Ολυμπιακός…

Ο Ολυμπιακός έχοντας εξασφαλίσει κατά μεγάλο ποσοστό την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια της σεζόν που ισοδυναμεί με το απόλυτο πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ, δεν εμφάνισε καλό αγωνιστικό πρόσωπο στην αναμέτρηση της 16ης αγωνιστικής της Volleyleague με αντίπαλο  τον Παναθηναϊκό και γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ (22-25, 25-21, 14-25, 23-25).  Οι Πειραιώτες δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης και βρέθηκαν σε κακή ημέρα ωστόσο παραμένουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 3 βαθμούς διαφορά από τον Παναθηναϊκό και 5 από τον ΠΑΟΚ (ο οποίος έχει ένα ματς λιγότερο και παίζει την Κυριακή με τον Ηρακλή).  Πλέον η προσοχή των «ερυθρολεύκων» στρέφεται στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας που θα διεξαχθεί την ερχόμενη εβδομάδα στη Σύρο.

Το έλεγξε στην αρχή, το έχασε στη συνέχεια…

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να αποκτά το προβάδισμα και να το διατηρεί σταθερά μέχρι τα μέσα του. Με επίθεση  του Φίνγκερ οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν για πρώτη φορά με +3 στο 8-5, με τους «πράσινους» να μειώνουν σε 9-8, μετά από επίθεση άουτ του ίδιου. Από λάθος του Ρανγκέλ στο σερβίς και άσσο του Κουμεντάκη ο Ολυμπιακός ξέφυγε και πάλι με +3 στο 11-8 με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν ξανά σε 11-10. Στο σημείο αυτό οι Πειραιώτες έτρεξαν ένα 3-0 σερί και μετά από μπλοκ του Ανδρεάδη στο Ράπτη και επίθεση άουτ του τελευταίου αύξησαν για πρώτη φορά στο +4 το προβάδισμά τους για το 14-10.  Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη αφού οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν 4-0 σερί με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν για πρώτη φορά σε 14-14. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 15-14 και 16-15 αλλά δεχόμενος δυο σερί πόντους έμεινε πίσω στο σκορ για πρώτη φορά με 16-17. Στην εξέλιξη του σετ, οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα (18-20, 19-21, 20-22) και πήραν το πρώτο σετ με 22-25.

Πίεση στο σερβίς, αντίδραση και ισοφάριση!

Στο 2ο σετ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε όπως και στο 1ο και μετά το 2-2 με ένα 3-0 σερί έφτασε στο 5-2. Οι Πειραιώτες που πίεσαν αρκετά στο σερβίς, διατήρησαν το +3 (6-3) και μετά το 8-5 που ακολούθησε με δυο διαδοχικούς άσσους του Γιώργου Πετρέα ξέφυγαν για πρώτη φορά με +5, για το 10-5 στο σημείο που κάλεσε το πρώτο του τάιμ άουτ, ο τεχνικός των φιλοξενούμενων. Μετά το 12-7 που ακολούθησε ο Θρύλος έτρεξε νέο σερί και με άσσο του Χουσάϊ, εκτόξευσε τη διαφορά στο +8 για το 15-7.  Μετά το 16-8, οι «πράσινοι» μείωσαν σε 16-10, αλλά ο Κουμεντάκης επανέφερε τη διαφορά στο +7 για το 17-10 και ο Πετρέας με κερδισμένο μπλοκ άουτ σημείωσε το 18-11. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 19-13, όμως ο Ανδρέας Ανδρέαδης με δυο διαδοχικούς πόντους πέτυχε το 21-13, που διατηρούσε τον απόλυτο «ερυθρόλευκο» έλεγχο. Το +8 επανήλθε στο 22-14, μετά από σερβίς άουτ των φιλοξενούμενων οι οποίοι με ένα 3-0 σερί μείωσαν σε 22-17, με τον Ασπιώτη να γράφει το 23-17 στη συνέχεια. Με ωραία επίθεση του Ραφαήλ Κουμεντάκη, ο Θρύλος έφτασε στο πρώτο σετ μπολ, με 24-18, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 24-21, αλλά ο Φίνγκερ σημείωσε το 25-21 και ισοφάρισε σε 1-1.

Προηγήθηκαν εκ νέου οι φιλοξενούμενοι

Πιο νωθρά συγκριτικά με τα δυο προηγούμενα, ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο 3ο σετ μένοντας πίσω στο σκορ με -4  (1-5, 2-6, 3-7) στην αρχή και με -6 στη συνέχεια με 4-10 και 6-12. Μετά από άσσο του Ράπτη, σημειώθηκε το 6-13, με τον Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ να καλεί τάιμ άουτ. Στην εξέλιξη του σετ, δεν άλλαξε η εικόνα, με τους φιλοξενούμενους να διαχειρίζονται το υπέρ τους προβάδισμα και να φτάνουν στο 14-25 χάρη στο οποίο προηγήθηκαν εκ νέου με 1-2 στα σετ.

Δεν ανέτρεψε την κατάσταση

Οι δυο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 7-7 του 4ου σετ, με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν με 7-10 στο σημείο αυτό. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 9-10 με τον Χουσάϊ και σε 10-11  με τον Βουλκίδη και ισοφάρισε σε 12-12 με τον Φίνγκερ όμως έμεινε στη συνέχεια πίσω στο σκορ με 12-14, 13-15 και 14-16. Μετά το 15-17 που ακολούθησε οι Πειραιώτες ισοφάρισαν σε 17-17 και σε 18-18 με τον Βουλκίδη και στις δυο περιπτώσεις. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 18-20, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει εκ νέου σε 20-20. Στην επόμενη φάση, ο Χουσάϊ δεν νίκησε το αντίπαλο διπλό μπλοκ και οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 20-21, για να ακολουθήσει το 20-22.  Με δυο διαδοχικούς πόντους του Φίνγκερ, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 22-22, αλλά οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα στο 22-23 και έφτασαν στο ματς μπολ με 22-24.  Ο Γκέργκι μείωσε σε 23-24 αλλά ακολούθησε το 23-25 για το τελικό 1-3 στα σετ.

Τα σετ: 1-3 σε 1.45. 22-25 (26’), 25-21 (27’), 14-25 (22’), 23-25 (30’)

1ο σετ: 8-5, 16-15, 19-21, 22-25

2ο σετ: 8-5, 16-8, 21-13, 25-21

3ο σετ: 4-8, 10-16, 12-21, 14-25

4ο σετ: 7-8, 14-16, 20-21, 23-25

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 50 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 52 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 16 (16/33 επ.), Πετρέας 6 (2/8 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χουσάι 9 (7/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 33% άριστες), Ανδρεάδης 9 (7/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (9/25 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 38% υπ. - 23% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 54% υπ. - 42% άριστες), Τζιάβρας (λ), Παπαλεξίου, Στιβαχτής, Ασπιώτης 1 (1/4 επ.), Βουλκίδης 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Ριζόπουλος, Γκέργκι 3 (3/5 επ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 11 (10/20 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. - 14% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Στάροβιτς 14 (11/22 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 10 (6/10 επ., 4 μπλοκ), Ράπτης 17 (12/24 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 12% υπ. - 6% άριστες), Πελεκούδας 10 (9/10 επ., 1 άσσος) / Ζήσης (λ, 45% υπ. - 23% άριστες), Ανδρεόπουλος 2 (2/3 επ.), Πανταλέων 1 (1/1 επ., 1 άσσος).

H Συνέντευξη Τύπου

Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ «Συγχαρητήρια, αρχικά, στον Παναθηναϊκό για τη νίκη του. Κατά τη γνώμη μου, το κλειδί για σήμερα  ήταν η κακή απόδοση που είχαμε στην επίθεση και στο side out. Έχουμε παίκτες, που μπορούν να παίξουν πολύ καλύτερα σε αυτό τον τομέα, σε αυτό το στοιχείο, στο side out, αλλά και στο σερβίς. Στο σερβίς προσπαθήσαμε να κάνουμε κάτι παραπάνω από το επίπεδό μας και για αυτό χάσαμε τον έλεγχο της κατάστασης και δεν παίξαμε, όπως έπρεπε, σε αυτά τα στοιχεία».

Γιώργος Πετρέας: «Ήταν ένα παιχνίδι, που από την πλευρά μας, δεν αποδώσαμε τα αναμενόμενα στα περισσότερα κομμάτια. Και όταν δεν είσαι καλός στα περισσότερα στοιχεία του παιχνιδιού, τότε δεν μπορείς να κερδίσεις. Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για τη νίκη και τη σημερινή του εμφάνιση. Νομίζω, ότι μπαίνουμε σε μια περίοδο, που το 'πρέπει' είναι πολύ σημαντικό για την ομάδα. Είναι πολύ σημαντική η περίοδος αυτή για την ομάδα, γιατί μπαίνουμε σε μια βδομάδα Final-4 του Κυπέλλου. Πρέπει να ανασυγκροτηθούμε, να δείξουμε ότι έχουμε το μέταλλο του νικητή, αυτό που χρειάζεται για να κατακτήσουμε τους στόχους που έχουμε στη χρονιά».