.
.
Πρώτο βήμα, 3-0 τον Μίλωνα στο Ρέντη!

Με το «δεξί» στη «μάχη» των πλέι οφ του πρωταθλήματος «μπήκε» η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού. Οι Κυπελλούχοι Ευρώπης έκαναν το πρώτο από τα τρία βήματα, για την πρόκριση στους τελικούς της Volley League, αφού επικράτησαν με 3-0 σετ (25-13, 25-23, 25-20) του Μίλωνα στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», στο πρώτο ματς της φάσης 1-4. Στον πρώτο ημιτελικό του πρωταθλήματος, με την ομάδα της Νέας Σμύρνης, ο Θρύλος ήταν καταφανέστατα ανώτερος, είχε 61% στην επίθεση και 13 άσσους (οκτώ στο πρώτο σετ) και με πρώτο σκόρερ τον Ιντάλγκο, με 19 πόντους (13/16 επιθέσεις), επικράτησε σχετικά εύκολα στο Ρέντη, κάνοντας το 1-0 στη σειρά.

Το Σάββατο (25/3, 21:30), οι «ερυθρόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν τον Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη, στον δεύτερο ημιτελικό της Volley League, με στόχο το 2-0.

Με οκτώ άσσους, 25-13 και 1-0 σετ!

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και με επίθεση του Στερν, προηγήθηκε με 6-3, με τον Ιντάλγκο να κερδίζει δύο διαδοχικούς άσσους, για το +5 (9-4). Με τον ίδιο τρόπο, ο Παγένκ «έγραψε» το 12-5, ενώ και ο Λινάρδος, με άσσο, έδωσε «αέρα» εννιά πόντων (18-9) στον Θρύλο. Νέος άσσος από τους Κυπελλούχους Ευρώπης, ο όγδοος στο πρώτο σετ, αυτή τη φορά από τον Παγένκ, ο οποίος οδήγησε τους «ερυθρόλευκους» στο +10 (23-13), ενώ ο Στερν «τελείωσε» το σετ, με 25-13, για το 1-0!

«Αντεπίθεση», ανατροπή και... 2-0!

Ο Ολυμπιακός αιφνιδιάστηκε στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ από τον Μίλωνα, ο οποίος προηγήθηκε με 5-0 και 7-1, με τον Τράβιτσα να μειώνει σε 8-3, με μπλοκ άουτ. Οι Κυπελλούχοι Ευρώπης πλησίασαν στους τρεις πόντους (5-8) τους φιλοξενούμενους, μετά από άουτ καρφί του Νανόπουλου, ενώ ο Ιντάλγκο κέρδισε έναν ακόμα άσσο, για το 8-6! Ο Θρύλος συνέχισε την «αντεπίθεση» του και με νέο άσσο του Παγένκ, ισοφάρισε σε 9-9, ενώ με μπλοκ του Λινάρδου, προσπέρασε με +3 (13-10). Η ομάδα της Νέας Σμύρνης «επέστρεψε» και έφερε το σετ στα ίσια (16-16, 17-17), όμως ο Παγένκ, με πλασέ, έδωσε ξανά προβάδισμα (18-17) στους «ερυθρόλευκους», που έφτασαν στο +2 (19-17), με έξυπνο πόντο του Ζουπάνη. O Ιντάλγκο σήκωσε «τείχος», για το 22-19, ενώ με εξαιρετική επίθεση, έκανε το 23-20, με τον Ολυμπιακό να φτάνει σε σετ μπολ (24-22), με μπλοκ άουτ του Παγένκ. Οι φιλοξενούμενοι, στην καλύτερη φάση του ματς, μείωσαν σε 24-23, όμως ο Παγένκ έκανε το 2-0, με 25-23, με πρώτο χρόνο.

«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία και 3-0!

Μετά το 6-6, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης έβγαλαν αντίδραση, «έτρεξαν» ένα σερί και με καρφί του Στερν, ξέφυγαν με +5 (11-6), με τον Λινάρδο να κρατά το προβάδισμα (12-7), με μπλοκ άουτ. Ο Μίλων μείωσε σε 12-9, ο Παπαγγελόπουλος «απάντησε», κάνοντας το 13-9, ενώ ο Στερν πήρε νέο άσσο, για το 16-11. Με νέο άσσο του Ιντάλγκο, ο Θρύλος πήρε προβάδισμα με +6 (18-12), με τον Μιλώνα να πλησιάζει σε 22-19. Ο Ιντάλγκο «χτύπησε» ξανά, για το 23-19, ο Στερν εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική πάσα του Τράβιτσα, για το 24-20, με τον Κουβανό ακραίο, στη συνέχεια, να «τελειώνει» το ματς, με πάιπ, για το 25-20 και το 3-0 σετ.

Τα σετ 3-0 (σε 80’): 25-13 (20’), 25-23 (32’), 25-20 (28’)

1ο σετ: 8-4, 16-9, 21-12, 25-13

2ο σετ: 2-8, 16-14, 21-19, 25-23

3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-16, 25-20

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 13 άσσους, 44 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Μίλωνα από 6 άσσους, 31 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 10 (5/10 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Στερν 14 (12/22 επ., 2 άσσοι), Κουμεντάκης 8 (7/16 επ., 1 άσσος, 67% υπ. – 60% άριστες), Τράβιτσα 2 (2/3 επ.), Λινάρδος 4 (2/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (13/16 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ. – 36% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 56% υπ. – 44% άριστες), Κομητούδης, Παπαγγελόπουλος 2 (2/2 επ.), Ζουπάνη 1 (1/2 επ.), Κολτσιάκης (λ.)

ΑΟΝΣ Μίλων (Ψάρρας): Μπράιαν 7 (5/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (5/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 9 (8/12 επ., 1 μπλοκ), Νανόπουλος 9 (6/15 επ., 3 άσσοι, 42% υπ. – 33% άριστες), Μολίνα 5 (4/16 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. – 41% άριστες), Χερ / Χανδρινός (λ., 68% υπ. – 63% άριστες), Δημητούλης, Θεοδόσης, Μάρκου 1 (1/3 επ.), Στράτος 1 (1/2 επ.), Εφραιμίδης 2 (1/3 επ., 1 άσσος, 40% υπ. – 40% άριστες)

Αλμπέρτο Τζουλιάνι: «Σε αυτά τα ματς παίζει ρόλο και η υποδοχή. Περιμένω τον Μίλωνα ακόμα καλύτερο στην έδρα τους, αλλά και στην Καλαμάτα. Θα είναι διαφορετικό το παιχνίδι στην έδρα τους, είναι μια ομάδα που όλη τη χρονιά έπαιξε σε καλό επίπεδο, τη σεβόμαστε. Στην έδρα τους θα παίξουν πολύ καλύτερα».

Ραφαήλ Κουμεντάκης: «Μπήκαμε δυνατά στην αρχή του παιχνιδιού. Αξίζουν συγχαρητήρια στον Μίλωνα για την πορεία του, έχει φτάσει μέχρι εδώ. Δείξαμε σεβασμό στον Μίλωνα, παίξαμε στα… κόκκινα και μπήκαμε πολύ συγκεντρωμένοι και πιέσαμε. Δύσκολη αυτή η περίοδος για εμάς, όταν έρχεται μια κατάκτηση τροπαίου μέσα στη χρονιά, λίγο χαλαρώνεις, ίσως πέφτουν και λίγο οι άμυνες σου, όμως προσπαθούμε να κρατάμε τη συγκέντρωση μας, ώστε σε κάθε παιχνίδι να παρουσιαζόμαστε καλύτεροι. Είναι διαφορετικό το επόμενο ματς, σε δύσκολο γήπεδο, ο Μίλων είναι καλή ομάδα, όμως θα μπούμε όπως σήμερα, να τους πιέσουμε από το πρώτο λεπτό».