.
.
Πρώτο βήμα για το 7ο σερί!

Το πρώτο από τα τρία βήματα που απαιτούνται για την κατάκτηση του 7ου σερί πρωταθλήματος και νταμπλ, πραγματοποίησε ο Θρύλος που επικράτησε με 3-0 σετ (25-14, 25-21, 25-17) του Πανναξιακού στον 1ο τελικό των πλέι οφ της Volleyleague που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη» και μεταδόθηκε ζωντανά από το OSFP TV. Οι «ερυθρόλευκες» που αγωνίστηκαν χωρίς τις τραυματίες Σάσκια Χίπε και Κατερίνα Γιώτα, επιβεβαίωσαν την ανωτερότητα τους και απέχουν πλέον δυο βήματα από την κατάκτηση του τίτλου. Τη δεύτερη νίκη ο Θρύλος θα τη διεκδικήσει τη Μ. Τετάρτη (24/4, 19:00) στη Νάξο για να έχει τη δυνατότητα να πανηγυρίσει στον 3ο τελικό που είναι προγραμματισμένος ανήμερα της Πρωτομαγιάς, την μεθεπόμενη Τετάρτη στο Ρέντη (19:00).

Δυναμική εκκίνηση!

Ο Θρύλος ξεκίνησε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση φτάνοντας γρήγορα στο 7-3 που ανάγκασε τον τεχνικό του Πανναξιακού να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ. Με άσσο της Βλαχάκη οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν το σερί τους με τις γηπεδούχες να μειώνουν σε 11-9. Μετά το 13-10 που ακολούθησε ο Θρύλος έτρεξε ένα νέο 4-0 σερί, χάρη στο οποίο αύξησε τη διαφορά του στο +7. Ακολούθησε η διεύρυνση του σκορ σε διψήφια νούμερα για το 21-11, με τη Βλαχάκη να γράφει το 24-13 οδηγώντας το Θρύλο στο πρώτο σετ μπολ. Η διαγώνια του Ολυμπιακού με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 25-14, χάρη στο οποίο προηγήθηκαν οι πρωταθλήτριες με 1-0 στα σετ.

Πιο κλειστό αλλά και πάλι ερυθρόλευκο το 2ο σετ!

Με την ίδια όρεξη ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο 2ο σετ, φτάνοντας γρήγορα στο 5-2 ξανά με τη Βλαχάκη, όμως στη συνέχεια ο Πανναξιακός ισοφάρισε σε 6-6. Με πρώτο χρόνο της Ζακχαίου και επίθεση της Έμοντς οι «ερυθρόλευκες» ανέκτησαν το προβάδισμα (8-6) το οποίο διατήρησαν μέχρι το 13-12, αφού οι γηπεδούχες ισοφάρισαν σε 13-13. Το 2ο σετ στο σημείο αυτό ήταν πιο κλειστό αφού οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο (14-14, 15-15, 16-16). Μετά το 17-17 ο Θρύλος έτρεξε ένα 3-0 σερί και ξέφυγε με 20-17 κάνοντας σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του σετ. Η Τζίνα Λαμπρούση έγραψε στο 21-18, η Κατερίνα Ζακχαίου το 22-18 και η Σκοτ το 23-19 για τον Ολυμπιακό που είχε κυριαρχήσει και πήρε και το δεύτερο σετ με 25-21 με πρώτο χρόνο της Ζακχαίου η οποία κέρδισε το διπλό μπλοκ του Πανναξιακού.

Το…καθάρισε με 8-0 σερί, από το 12-14 στο 20-14!

Στην έναρξη του 3ου σετ, οι  «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν για πρώτη φορά να χάνουν με 6-8 και με 8-10. Ωστόσο ισοφάρισαν στο 11-11 με μπλοκ της Χριστοδούλου και προσπέρασαν με άσσο της Έμοντς (12-11), για πρώτη φορά μετά το 2-1 στην αρχή του 3ου  σετ. Στη συνέχεια η ομάδα της Νάξου ανέκτησε το προβάδισμα φτάνοντας στο 14-12 για να ακολουθήσει η νέα ισοφάριση σε 14-14. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ της Βλαχάκη και τρομερό μπλοκ της Ζακχαίου ο Θρύλος έφτασε στο 16-14 και στη συνέχεια διεύρυνε στο 8-0 το εντυπωσιακό σερί  που ξεκίνησε στο 12-14 και μετατράπηκε σε 20-14, με τη Τζίνα Λαμπρούση να παραμένει στο σερβίς μέχρι το 21-15! Οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο και με φοβερό καρφί της Σκοτ στην ευθεία έφτασαν στο 25-17 και την τελική επικράτηση με 3-0 σετ!

Τα σετ: 3-0 σε 1.08. 25-14 (21'), 25-21 (24΄), 25-17 (23')

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-3, 16-10, 21-11, 25-14

2ο σετ: 8-6, 16-15, 21-18, 25-21

3ο σετ: 6-8, 16-14, 21-15, 25-17

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Η Τζίνα Λαμπρούση δήλωσε μετά το ματς στην κάμερα του OSFP TV τα εξής: «Ο πρώτος στόχος επετεύχθη στις Σέρρες με το Κύπελλο. Σήμερα θέλαμε πάρα πολύ τη νίκη και μπήκαμε συγκεντρωμένα. Ενδεχομένως να κάναμε και κάποια λάθη τα οποία θα δούμε και θα διορθώσουμε και τώρα πάμε στη Νάξο για το 2-0, για να επιστρέψουμε εδώ και να πανηγυρίσουμε την κατάκτηση του πρωταθλήματος».

Η Κωνσταντίνα Βλαχάκη δήλωσε μετά το ματς στην κάμερα του OSFP TV τα εξής: «Σήμερα ήμασταν αποφασισμένες. Θέλαμε τη νίκη και κάθε νίκη και για την Κατερίνα (σ. Γιώτα) και για τους οπαδούς μας.  Σίγουρα είμαστε κουρασμένες στο τέλος της σεζόν αλλά τώρα είναι η περίοδος να τα δώσουμε όλα. Προσωπικά μπορώ να κάνω και καλύτερο παιχνίδι, με αυτές τις συμπαίκτριες. Όταν έχεις πασαδόρο τη Στέλλα πώς να μην τελειώνεις τις φάσεις, ή την Αρετά στην υποδοχή. Είναι το σύνολο αφού παίξαμε όλες μαζί καλά και πάμε στο επόμενο ματς».

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΜΠΡΑΝΚΟ ΚΟΒΑΣΕΒΙΤΣ): Λαμπρούση 6 (4/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βλαχάκη 15 (14/28 επ., 1 άσσος, 19%υπ.-6%αρ.), Χριστοδούλου 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Ζακχαίου 14 (10/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Έμοντς 14 (10/23 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 50%υπ.-33%αρ.), Χούντ 10 (9/28 επ., 1 άσσος, 75%υπ.-62%αρ.), Κονόμη (Λ) (56%υπ.-50%αρ.), Κωνσταντινίδου,Νομικού, Μιλεντίγιεβιτς, Κωνσταντινίδου Λ., Χίπε

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (ΝΙΚΟΣ ΚΩΣΤΑΚΟΠΟΥΛΟΣ): Ριντ 8 (4/26 επ., 4 μπλοκ, 53%υπ.-32%αρ.), Κέννεντι 4 (4/17 επ.) Βεργίδου, Χατζηευστρατιάδου 3 (1/7 επ., 2 άσσοι), Τσομπανίδου 8 (3/5 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Φρανσίλ 9 (7/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53%υπ-28%αρ.), Κακουράτου (Λ) (25%υπ.25%αρ.), Λάβδα, Λιάγκη 6 (6/13επ.), Βόμβα