.
.
Πρώτος και καλύτερος ο Θρύλος νίκησε ξανά τον ΠΑΟΚ!

Την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια της σεζόν που ισοδυναμεί με το απόλυτο πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ, πανηγύρισε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη», στο ντέρμπι κορυφής της 21ης αγωνιστικής της Volleyleague. Oι πρωταθλητές Ελλάδας, που χρειάζονταν δυο σετ, για να εξασφαλίσουν μαθηματικά την πρωτιά (έχουν ρεπό την τελευταία αγωνιστική), αν και βρέθηκαν να χάνουν με 0-1 έκαναν την ανατροπή και με εντυπωσιακή αντεπίθεση στο 3ο σετ, ενώ έχαναν με 17-22 και 20-23 το πήραν με 27-25! Αυτή ήταν 6η διαδοχική νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ, για τον Ολυμπιακό που μετράει και 7-0 σερί στο πρωτάθλημα επί των Θεσσαλονικέων και 3η σε ισάριθμα ματς για φέτος.  Επίσης από το 1998 οπότε και καθιερώθηκε το νέο σύστημα καταγραφής πόντων σε 63 αγώνες πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός προηγείται στις νίκες με 48-15, έχοντας 33 περισσότερες.

Νωθρό ξεκίνημα…

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Στο 8-10 των φιλοξενούμενων ο Ολυμπιακός  ισοφάρισε σε 10-10 μετά από μπλοκ του Σμιτ, ενώ στη συνέχεια διαμορφώθηκε το 11-14. Ακολούθησε το 13-15 με τους Πειραιώτες να ισοφαρίζουν, ύστερα από επίθεση του Ράουβερντινκ και μπλοκ του Πετρέα σε 15-15. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα φτάνοντας στο 16-19 και στο 17-20, με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 19-20. Ωστόσο στην εξέλιξη του σετ, οι «ερυθρόλευκοι» δεν ανέτρεψαν την κατάσταση με τους Θεσσαλονικείς να φτάνουν στο 21-25 και να προηγούνται με 0-1.

Άμεση αντίδραση και «ερυθρόλευκη» κυριαρχία στο 2ο σετ!

Στο δεύτερο σετ οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 4-1 μετά από άσσο του Σμιτ, ενώ ακολούθως ο Αλεξίεφ «έγραψε» το 5-2. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 5-4 και σε 6-5, αλλά ο Ολυμπιακός επανήλθε στο +3 φτάνοντας στο 8-5 με τον Σμιτ και αύξησε για πρώτη φορά στο +4 το προβάδισμά του μετά από μπλοκ του καναδού διαγώνιου για το 10-6. Ο Αλεξίεφ με καρφί σημείωσε το 11-7 και ο Πετρέας στη συνέχεια το 12-8. Ο Θρύλος συνέχισε το σερί του από το 11-8 και διεύρυνε τη διαφορά στο +6 για το 14-8 με άσσο του Σμιτ και στο +7 για το 15-8!Μετά από εξαιρετική επίθεση ο Τόντρο Αλεξίεφ έγραψε το 17-10 για τον Θρύλο που μεγάλωσε περισσότερο το προβάδισμά του φτάνοντας στο 18-10 στο σημείο που έλεγχε απόλυτα το ματς και είχε επιβάλει  την κυριαρχία του. Ο Γκάβιν Σμιτ κέρδισε το μπλοκ άουτ για το 19-12 και ο Γερούν Ράουβερντινκ με νέα επίθεση «έγραψε» το 20-13 και ο Νίκος Σμαραγδής με πρώτο χρόνο μετά από εξαιρετική συνεργασία με τον Τερβαπόρτι το 21-14! Ακολούθησε το 23-16 και το 24-20 από τον Σμιτ για να γράψει το  25-21 ο Ράουβερντινκ και να ισοφαρίσει σε 1-1 τα σετ ο Θρύλος!

Aπό 17-22 και 20-23, 27-25 και τελείωσε την πρωτιά!

Το 3ο σετ ήταν πιο κλειστό στο ξεκίνημα με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Από το 7-8 ο Ολυμπιακός με 3-0 σερί και τον Γκάβιν Σμιτ να πετυχαίνει δυο διαδοχικούς πόντους, απέκτησε προβάδισμα +2 στον Ολυμπιακό για το 10-8 αλλά ακολούθησε η ανατροπή σε 10-12 από τους φιλοξενούμενους στο σημείο που κάλεσε τάιμ άουτ ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ. Με τους Τερβαπόρτι και Σμιτ οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 12-12. Από το 13-13 που ακολούθησε οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 13-16 για να μειώσει ο Ολυμπιακός σε 15-16.  Στη συνέχεια διαμορφώθηκε το 16-19 και το 17-21 ενώ μετά το 17-22, οι ερυθρόλευκοι μείωσαν σε 20-22 και 21-23. Στο σημείο αυτό με δυο διαδοχικά μπλοκ των Ράουβερντινκ και Σμαραγδή ο Θρύλος ισοφάρισε σε 23-23! Ακολούθησε νέο προβάδισμα των Θεσσαλονικέων με 23-24 αλλά ο Ράουβερντινκ ισοφάρισε σε 24-24 και ο Ολυμπιακός μετά επίθεση άουτ του Σαφράνοβιτς προηγήθηκε για πρώτη φορά μετά από ώρα με 25-24! Στη συνέχεια ο Σμιτ έγραψε το 26-25 και μετά από υπέρβαση του πασαδόρου του ΠΑΟΚ διαμορφώθηκε το 27-25 χάρη στο οποίο ο Θρύλος πήρε το δεύτερο σετ που χρειαζόταν για την εξασφάλιση της πρώτης θέσης.

Εύκολα στην τελική επικράτηση

Με δεδομένο ότι είχε κριθεί η υπόθεση της πρωτιάς το 4ο σετ, απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 9-9, αλλά στη συνέχεια οι Πρωταθλητές ανέβασαν στροφές και απέκτησαν το προβάδισμα (12-9), το οποίο διατήρησαν μέχρι το φινάλε. Με δυο σερί επιθέσεις του Ανδρεάδη διαμορφώθηκε το 21-13 με τον Παπαλεξίου να σημειώνει το 25-15, χάρη στο οποίο ο Θρύλος έφτασε στην τελική επικράτηση με 3-1 σετ!

Τα σετ: 3-1 σε 1.50.  21-25 (26’), 25-21 (29’), 27-25 (32’), 25-15 (23’)

1ο σετ: 7-8, 15-16, 19-21, 21-25

2ο σετ: 8-5, 16-10, 21-14, 25-21

3ο σετ: 7-8, 13-16, 17-21, 27-25

4ο σετ: 7-8, 16-11, 21-13, 25-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ):  Σμαραγδής 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 2 (2/3 επ.), Σμιτ 23 (17/27 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1/3 επ.), Αλεξίεφ 15 (15/23 επ., 29%υπ.-16%αρ.), Ράουβερντινκ 14 (12/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 26%υπ.-21%αρ.), Στεφάνου –λ (67%υπ.-29%αρ.)/Πετρέας 8 (7/8 επ., 1 μπλοκ), Χριστοφιδέλης (67%υπ.), Παπαλεξίου 1 (1/1 επ.), Ζουπάνης 1 (1/1 επ.), Στιβαχτής, Δαρίδης –λ

ΠΑΟΚ (Ψάρρας): Όκολιτς 15 (10/15 επ.,  1 άσσος, 4 μπλοκ), Μουαγκουτούτια 11 (8/21 επ., 3 άσσοι, 46% υπ. - 29% άριστες), Φιλίποφ 2 (2 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (6/9 επ., 2 μπλοκ), Κλαπβάικ 23 (21/40 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 3 (3/10 επ., 46% υπ. - 31% άριστες), Εφραιμίδης –λ (50% υπ. - 29% άριστες)/ Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής, Καπετανίδης, Γάτσης, Γκόρτσανιουκ 5 (5/9 επ., 45%υπ.-27%αρ.), Μπούτος

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Γνωρίζαμε καλά ότι ο ΠΑΟΚ θα έρθει προετοιμασμένος για να χτυπήσει αυτό το παιχνίδι. Για εμάς είναι πολύ σημαντικός ο τρόπος που παίξαμε σήμερα. Εκτός από το πρώτο σετ, όπου ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ δυνατός στο σερβίς αλλά ήταν πολύ σημαντικό ο τρόπος που αντιδράσαμε στο τρίτο σετ, όταν ο αντίπαλός μας βρισκόταν μπροστά. Καταφέραμε να μείνουμε συγκεντρωμένοι μέχρι τον τελευταίο πόντο του αγώνα με αποτέλεσμα να κάνουμε αυτή τη μεγάλη νίκη».

Ο Γκάβιν Σμιτ ανέφερε: «Δεν παίξαμε πολύ καλά στο πρώτο σετ, αλλά στη συνέχεια ανασυνταχθήκαμε. Ανεβάσαμε το επίπεδο του παιχνιδιού μας, τους πιέσαμε πολύ περισσότερο και καταφέραμε να κερδίσουμε τον αγώνα. Είναι πολύ σημαντικό που κατακτήσαμε την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Έτσι θα έχουμε το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ. Για ακόμα μια φορά ο κόσμος ήταν υπέροχος και δημιούργησε καυτή ατμόσφαιρα και είναι πολύ σημαντικό για εμάς να έχουμε τέτοιου είδους υποστήριξη κατά τη διάρκεια των πλέι οφ».