.
.
Πρώτη ήττα, στο χέρι του η πρωτιά
Μέσα σε μια από τις πιο δύσκολες έδρες της Ευρώπης, η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού γνώρισε την ήττα με 13-9 από τη Γιούγκ, στην αναμέτρηση της 8ης αγωνιστικής, που άνοιξε την αυλαία του δεύτερου γύρου, της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι «ερυθρόλευκοι», στην επανέναρξη της διοργάνωσης, μετά τη δίμηνη διακοπή λόγω των υποχρεώσεων των εθνικών ομάδων, μπήκαν δυνατά στον αγώνα, προηγήθηκαν με 3-1, αλλά στη συνέχεια πλήρωσαν την επιθετική δυστοκία τους, έχοντας απέναντι τους ένα πολύ καλό τερματοφύλακα που πραγματοποίησε 11 επεμβάσεις και παρόλο που έτρεξαν ένα σερί 3-0 στη τρίτη περίοδο δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή. Ο Ολυμπιακός παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του Α ομίλου, με 19 βαθμούς και ισοβαθμεί πλέον με την Μπαρτσελονέτα, την οποία οι «ερυθρόλευκοι» θα υποδεχτούν την επόμενη αγωνιστική στο Παπαστράτειο, αναμέτρηση που είναι προγραμματισμένη για τις 22 Φεβρουαρίου.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην άμυνα, με τον Ζερδεβά να πραγματοποιεί διαδοχικές επεμβάσεις. Ο Μουρίκης κέρδισε το πέναλτι και ο Αλέξανδρος Γούνας το εκτέλεσε εύστοχα και άνοιξε το σκορ, στο 6:36. Ο Μίτροβιτς διπλασίασε τα «ερυθρόλευκα» τέρματα, φεύγοντας στην κόντρα στο 5:54, για το 2-0 στην αναμέτρηση. Ο Γενηδουνιάς, λίγο πριν τα μισά του πρώτου οκταλέπτου, επανέφερε τη διαφορά στο συν δυο (3-1, στο 4:33). Η Γιούγκ ισοφάρισε σε 3-3 στο 1:28, για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με 4-3. Οι γηπεδούχοι διεύρυναν το προβάδισμα τους στο 6-3, στα μισά του δεύτερου οκταλέπτου, με τον Ολυμπιακό να μην βρίσκει λύσεις στη επίθεση. Ο Σκουμπάκης έκανε το 7-4, σκοράροντας για τους Πειραιώτες, μετά από πολύ ώρα στον αγώνα, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 9-4.  Μίτροβιτς και Γιόκοβιτς σκόραραν και μείωσαν σε 10-6, στο 2:23 του τρίτου οκταλέπτου. Ο Ολυμπιακός διεύρυνε το σερί του στο 3-0, για το 10-7, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 11-7. Με το τελικό 13-9 ο Ολυμπιακός παρέμεινε στους 19 βαθμούς και συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή του Α ομίλου, όπου πλέον ισοβαθμεί με την Μπαρτσελονέτα.

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 5-1, 2-3, 2-2

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Γούνας (πέναλτι, 6:36), 0-2 Μίτροβιτς (κόντρα, 5:54), 1-2 Παπαναστασίου (π/π, 5:15), 1-3 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 4:33) , 2-3 Ομπράντοβιτς (π/π, 2:20), 3-3 Κρζιτς (π/π, 1:28), 4-3 Φάτοβιτς (πέναλτι, 00:25)

2ο οκτάλεπτο: 5-3 Λόντσαρ (περιφέρεια, 7:32), 6-3 Ομπράντοβιτς (περιφέρεια, 5:54), 7-3 Λόντσαρ (κόντρα, 1:58), 7-4 Σκουμπάκης (π/π, 1:20), 8-4 Λόντσαρ (π/π, 1:02),  9-4 Φάτοβιτς (κόντρα, 00:13)

3ο οκτάλεπτο: 10-4 Φάτοβιτς (πέναλτι, 6:48), 10-5 Μίτροβιτς (περιφέρεια, 4:08), 10-6 Γιόκοβιτς (περιφέρεια, 2:23), 10-7 Μυλωνάκης (κόντρα, 00:30), 11-7 Μπένιτς (π/π, 00:05)

4ο οκτάλεπτο: 11-8 Μπουλιούμπασιτς (περιφέρεια, 4:14), 12-8 Γκαρσία - Γκαντέα (περιφέρεια, 3:53), 13-8 Ομπράντοβιτς (π/π, 2:19), 13-9 Γιόκοβιτς (π/π, 1:45)

ΓΙΟΥΓΚ (Βιέκοσλαβ Κόμπεσισακ): Πόπαντιτς, Μάτσαν, Φάτοβιτς 3, Λόντσαρ 3, Κρζιτς 1, Γκαρσία - Γκαντέα 1, Λοζίνα, Μερκούλοφ, Παπαναστασίου 1, Ζούβελα, Μπένιτς 1, Ομπράντοβιτς Π. 3, Τζάρακ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Zερδεβάς, Μυλωνάκης 1, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 1, Γιόκοβιτς 2, Μπουλιούμπασιτς 1, Δερβίσης, Κάκαρης, Μουρίκης, Γούνας 1, Αργυρόπουλος, Μίτροβιτς 2, Ζιβογίνοβιτς

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Θοδωρής Βλάχος, δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης τα εξής: «Σήμερα χάσαμε από μια καλύτερη ομάδα. Η Γιούγκ ήταν πιο έτοιμη από εμάς. Ξεκινήσαμε καλύτερα αλλά στην δεύτερη περίοδο χάσαμε πολλές επιθέσεις στον παίκτη παραπάνω και δεχτήκαμε αρκετά γκολ. Στη συνέχεια δεν μπορέσαμε να ξαναγυρίσουμε στο παιχνίδι. 45 μέρες μετά τον προηγούμενο ευρωπαϊκό αγώνα, είχαμε να δώσουμε ίσως το πιο δύσκολο παιχνίδι της σεζόν, σε μια πολύ δυνατή έδρα και δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι όσο θα έπρεπε. Τώρα πρέπει να δουλέψουμε πολύ όλοι μαζί και να ξαναβρούμε το ρυθμό μας, δείχνοντας τις πραγματικές μας δυνατότητες. Από την αρχή της σεζόν αυτός ο όμιλος ήταν δύσκολος και θα παλέψουμε με την Μπαρτσελονέτα και τη Γιούγκ για την καλύτερη θέση. Θα υπάρξει και άλλη διακοπή και δεν μπορούμε να ξέρουμε από τώρα τι θα γίνει στα επόμενα παιχνίδια. Θέλουμε στο τέλος να είμαστε στο Final-8 και εκεί να είμαστε όλοι υγιείς ώστε να διεκδικήσουμε το καλύτερο δυνατό».

Ο Μανώλης Μυλωνάκης από την πλευρά του δήλωσε στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Για όλες τις ομάδες ήταν λίγο περίεργα μετά από τόσο μεγάλο διάστημα αποχής. Για εμάς ήταν ένα κακό παιχνίδι σήμερα σε όλους τους τομείς, στη δύναμη, στην ενέργεια, στον παίκτη λιγότερο και στον παίκτη παραπάνω. Η διοργάνωση έχει όμως πολύ δρόμο ακόμα και οι ομάδες είναι πολύ κοντά μεταξύ τους. Ακολουθεί ένα ακόμα δύσκολο παιχνίδι με την Μπαρτσελονέτα, που ίσως κρίνει πολλά και συνεχίζουμε δυνατά».