.
.
Πρόκριση στο Final-4 του Κυπέλλου!

Την πρόκριση στο Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού. Στον νοκ-άουτ προημιτελικό, στην έδρα της Δράμας, οι πρωταθλητές Ελλάδας νίκησαν με 39-37 στα πέναλτι (30-30 κανονική διάρκεια, 35-35 παράταση) και «σφράγισαν» το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του θεσμού (6-7/5). Παρότι ο Θρύλος δεν παρουσίασε το καλύτερο δυνατό πρόσωπο, πέτυχε το στόχο του, που δεν ήταν άλλος από την πρόκριση και έχει όλο το χρόνο μπροστά του, για να ανεβάσει... στροφές και να διεκδικήσει τους εγχώριους τίτλους. Το ματς στη Δράμα είχε έντονο το χαρακτήρα που διέπει τα νοκ-άουτ παιχνίδια Κυπέλλου, με συγκλονιστική εξέλιξη σε όλη τη διάρκεια του. Ο Μπάουερ, για δεύτερο συνεχόμενο ματς, απέκρουσε πέναλτι σε «νεκρό» χρόνο, στέλνοντας το ματς στην παράταση, ενώ στη «ρωσική ρουλέτα», ο Κοτανίδης πήρε τη «σκυτάλη» του πρωταγωνιστή, λέγοντας «όχι» σε δύο εκτελέσεις! Ο Δομπρής σκόραρε το τελευταίο πέναλτι, με τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει τη νίκη-πρόκριση.

Παράταση, με απόκρουση Μπάουερ!

Με γκολ του Νιόκας, στο 6:34, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-3, με τον Μοντόρο να ανεβάζει τη διαφορά στο +2 (4-6), στο 9:24. Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βέμπερ (10:48), οι πρωταθλητές Ελλάδας έφτασαν στο 7-5, όμως με 3-0 σερί της Δράμας, βρέθηκαν πίσω με 8-7. Με δύο εκτελέσεις πέναλτι του Βέμπερ (19:17, 21:32), ο Θρύλος ισοφάρισε σε 10-10 και 11-11, με τον Αυστριακό να φέρνει και πάλι το ματς στα ίσια, αυτή τη φορά σε 12-12, στο 22ο λεπτό. Οστρούτσκο (26:02) και Μοντόρο (26:48) έδωσαν προβάδισμα 15-14 και 16-15 στους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι έμειναν πίσω με 18-16, μειώνοντας σε 18-17, με τον Μιχαηλίδη, 15 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο, o Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 23-20, με τον Παπαβασίλη να μειώνει σε 24-23, στο 43ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, ξέφυγαν με +4 (28-24), ο Παπαβασίλης μείωσε εκ νέου σε 28-25, στο 51:22, με τον Πασσιά να μαζεύει τη διαφορά στο -2 (29-27), τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε. Στο 58:32, ο Κανδύλας μείωσε σε 30-29, ο Παπαβασίλης ισοφάρισε σε 30-30, με τη συμπλήρωση 59 λεπτών, όμως η Δράμα κέρδισε πέναλτι, σε «νεκρό» χρόνο (60:00). Το πέναλτι εκτελέστηκε δεύτερη φορά, μετά από επανάληψη που έδωσαν οι διαιτητές, με τον Μπάουερ να λέει «όχι» στη Δράμα, στέλνοντας το ματς στην παράταση, με εντυπωσιακή απόκρουση!

Πρόκριση, με «ήρωα» τον Κοτανίδη!

Στο 1ο λεπτό της παράτασης, ο Μοντόρο έβαλε μπροστά τους πρωταθλητές Ελλάδας, με 31-30, όμως η Δράμα προσπέρασε (32-31), με τον Παπαβασίλη να κάνει το 32-32 (3:00). Στη δεύτερη παράταση, οι γηπεδούχοι πήραν «αέρα» δύο τερμάτων (34-32, 35-33), όμως ο Βέμπερ μείωσε σε 35-34 (2:55) και ο Καραμπουρνιώτης έστειλε το ματς στα πέναλτι, κάνοντας το 35-35, στο 4:10. Στη «ρωσική ρουλέτα», Οστρούτσκο και Βέμπερ έκαναν το 36-36 και 37-37, με τον Κοτανίδη να αποκρούει πέναλτι, κρατώντας την ισοπαλία (37-37). Ο Παπαβασίλης «έγραψε» το 38-37 και στη συνέχεια, ο Κοτανίδης είπε και πάλι «όχι», με νέα εξαιρετική απόκρουση! Έτσι, ο Δομπρής ευστόχησε στο τελευταίο πέναλτι και έδωσε στον Θρύλο τη νίκη (37-39) και την πρόκριση στο Final-4 του Κυπέλλου!

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-6, 9-8, 11-10, 14-13, 18-17 (ημχ.), 20-18, 22-20, 25-23, 26-24, 29-26, 30-30 (κ.δ.), 33-32, 35-35 (παρ.), 37-39 (πεν.)

Δράμα ‘86 (Βαλαβάνης): Βασιλείου, Μωραΐτης 8, Φιλίππου, Χαϊτίδης 5, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος 1, Τορνικίδης, Τόσκας 10, Παπάζογλου, Δεμερτζίδης, Μπάρμπας, Παπαγεωργίου 2, Ζιβούλοβιτς 3, Παπαδόπουλος 5, Σίνα 3.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 3, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 7, Κουτουλογένης, Κανδύλας 4, Μπάγιος, Παπαδόπουλος, Δομπρής 2, Βέμπερ 11, Πασιάς 2, Μοντόρο 4, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούσκο 3, Μιχαηλίδης 1, Μπάουερ.

Δίλεπτα: 4-3, Κόκκινη: Ζιβούλοβιτς (57:29-επικίνδυνο παιχνίδι)

Νίκος Γραμματικός: «Ξέραμε, ότι το παιγνίδι του Κυπέλλου θα είναι εντελώς διαφορετικό από το πρωτάθλημα, λόγω του νοκ-άουτ. Εμείς, για άλλη μια φορά, ενώ είχαμε διάθεση, δεν ήμασταν αρκετά σκληροί στην άμυνα, με αποτέλεσμα να δεχθούμε 18 γκολ στο πρώτο ημίχρονο, πολλά για την άμυνα μας, ενώ στο δεύτερο κάπως διορθώθηκε. Η επίθεση μας, σε γενικές γραμμές, ήταν καλή, παρά κάποια λάθη. Θα το επαναλάβω, για άλλη μια φορά: Πρέπει να προσεγγίζουμε τα παιχνίδια διαφορετικά, πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι, είμαστε υποχρεωμένοι να διορθώσουμε αρκετά πράγματα και αυτό θα γίνει. Συγχαρητήρια στα παιδιά για την πρόκριση».

Τόμας Μπάουερ: «Φαίνεται, ότι αυτή τη στιγμή αντιμετωπίζουμε μια δύσκολη περίοδο και παλεύουμε αυτές τις εβδομάδες με πάθος και ομαδικό πνεύμα, μέχρι να φτάσουμε επιτέλους να παίξουμε ξανά το όμορφο χάντμπολ και τη σκληρή και επιθετική μας άμυνα που μας έδωσε το πρωτάθλημα την περασμένη σεζόν. Σήμερα, όπως και την περασμένη εβδομάδα, πήραμε το παιχνίδι στο τελευταίο δευτερόλεπτο, με θέληση και ατομικές ενέργειες, αυτό είναι το θετικό σημείο του σημερινού ματς και το πιο σημαντικό. Όλα τα άλλα, θα τα αναλύσουμε ως ομάδα και θα βελτιωθούμε, για να έρθουμε στην καλύτερη δυνατή φόρμα σε όλες τις επόμενες προκλήσεις, σε Κύπελλο και πρωτάθλημα. Δύσκολος αντίπαλος σήμερα η Δράμα. Έπαιξαν με όλη τους την καρδιά και αξίζουν τον σεβασμό μας για αυτό. Πρέπει, όμως, να συνειδητοποιήσουμε ότι εμείς, ο Ολυμπιακός, δεν μπορούμε να επιτρέψουμε σε κανέναν αντίπαλο να καταστρέψει τα όνειρα και τους στόχους που έχουμε».

Κώστας Κοτανίδης: «Αν και δύσκολα, δείχνοντας χαρακτήρα και ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία, καταφέραμε να πάρουμε την πολυπόθητη πρόκριση στο Final-4. Ήταν ένα παιχνίδι για γερά νεύρα. Βρεθήκαμε για αρκετό χρονικό διάστημα πίσω στο σκορ, αλλά δεν το βάλαμε κάτω και καταφέραμε ένα, θεωρητικά, χαμένο παιχνίδι να το στείλουμε στην παράταση και στην συνέχεια, στα πέναλτι. Στην διαδικασία των πέναλτι, ήμασταν πιο ψύχραιμοι, είχαμε το απόλυτο στο σκοράρισμα και με δύο διαδοχικές αποκρούσεις, κατακτήσαμε την νίκη και την πρόκριση. Όταν αγωνίζεσαι για τον Ολυμπιακό, είσαι υποχρεωμένος να πρωταγωνιστείς, διεκδικώντας μέχρι τέλους κάθε αγώνα και κάθε τίτλο και αυτό θα συνεχίσουμε να κάνουμε! Κλείνοντας, θα ήθελα να πω ένα μπράβο στην ομάδα της Δράμας για την μαχητικότητα και το σθένος της σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού».