.
.
Πρόκριση σε 59 λεπτά
Την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, καθώς επικράτησε με 3-0 σετ, εκτός έδρας, της ΑΕ Αρμενίων. Ο νοκ άουτ αγώνας της 1ης αγωνιστικής της Β' φάσης του κυπέλλου, που διεξήχθη στο 1ο Γυμνάσιο Ρέντη, ήταν παράσταση για ένα ρόλο, με τους «ερυθρόλευκους» να «σφραγίζουν» σε 59 λεπτά με άνεση το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού, εκεί όπου θα μάθουν τον αντίπαλο τους στην κλήρωση της Πέμπτης (23/1). Πλέον η προσοχή όλων στο στρατόπεδο των Πειραιώτων στρέφεται στο πρωτάθλημα και την αναμέτρηση κόντρα στον ΠΑΟΚ, την προσεχή Δευτέρα (27/1, 17:00),  στο Κλειστό Γυμναστήριο του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους Παπαλεξίου, Στιβαχτή, Φίνγκερ, Βουλκίδη, Κουμαντάκη, Ριζόπουλο και λίμπερο τον Τζιάβρα. Στο πρώτο σετ οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 16-16, Σε εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν στροφές και με ένα σερί 6-0, έφτασαν στο 22-16, για να κατακτήσουν το σετ με 25-21, κάνοντας το 1-0 στον αγώνα. Στο δεύτερο σετ οι Πειραιώτες πήραν γρήγορα προβάδισμα με 7-2, μην αφήνωντας περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους. Το σετ έφτασε στο 12-4 και 19-7 στη συνέχεια, με το 25-7 να έρχεται φυσιολογικά. ίδια η εικόνα και στο τρίτο σετ, με τον Ολυμπιακό να «σφραγίζει» με άνεση την πρόκριση στην προημιτελική φάση με 3-0 σετ και την Πέμπτη θα μάθει τον αντίπαλο του στην κλήρωση που θα πραγματοποιηθεί στα γραφεία της ΕΟΠΕ. Πλέον οι Πρωταθλητές Ελλάδας συγκεντρώνονται στην αναμέτρηση του πρωταθλήματος κόντρα στον ΠΑΟΚ, που είναι προγραμματισμένη για την Δευτέρα 27 Ιανουαρίου, στις 17:00, στο Ρέντη, για την 10η αγωνιστική της Volleyleague. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Μίχαλ Φίνγκερ με 14 πόντους, ενώ στην αναμέτρηση πήρε χρόνο συμμετοχής και ο νεαρός Πέτρος Μαγγανάς, που προέρχεται από τις ακαδημίες του Ολυμπιακού.

Τα σετ: 0-3 σε 00:59, 21-25 (22'), 7-25 (16'), 13-25 (21')

1ο σετ: 7-8, 16-15, 16-21, 21-25

2ο σετ: 2-8, 6-16, 7-21, 7-25

3ο σετ: 6-8, 11-16, 12-21, 13-25

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Παπαλεξίου 9, (6/6 επ.,  3 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Φίνγκερ 14 (12/19 επ., 2 μπλοκ), Βουλκίδης 11 (4/6 επ., 5 μπλοκ, 2 άσσοι), Κουμεντάκης 9 (8/13 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ., 13% αρ.), Ριζόπουλος 7 (4/13 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Τζιάβρας (λ. - 45% υπ., 18%αρ.) / Μαγγανάς

ΑΕ Αρμενίων (Μακρόπουλος): Τσαλικιάν 3 (3/14 επ., 48% υπ., 39% αρ.), Κατσαούνης,  Λαμπρινός 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ, Δεληπρίμης 8 (8/24 επ.),  Σαχινίδης 4 (1/3 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Χριστοδουλάκης 6 (5/18 επ., 1 μπλοκ, 35% υπ., 13% αρ.), Μιχαϊλοβιτς -λ (53% υπ., 32% αρ.) / Μήτσης -λ, Μαζωνάκης,  Οκανλέιμπον, Κακρίδης, Κοσμάς 2 (2/6 επ.), Παναγιωτίδης

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, δήλωσε στο olympiacossfp.gr μετά την λήξη της αναμέτρησης: «Ήταν ένα παιχνίδι διαφορετικό για εμάς και με σοβαρότητα φτάσαμε στη νίκη πρόκριση. Είχαμε την δυνατότητα να δώσουμε χρόνο συμμετοχής σε παίκτες και να βγάλουμε χρήσιμα συμπεράσματα. Ο Φίνγκερ επέστρεψε και έδειξε σε καλή κατάσταση. Επίσης πολύ σημαντικό σημείο της σημερινής αναμέτρησης είναι και η συμμετοχή του Πέτρου Μαγγανά, που προέρχεται από τις ακαδημίες του Ολυμπιακού και η εξέλιξη του δείχνει την πολύ καλή δουλειά που κάνει ο Αντώνης».