.
.
Πρόκριση με σούπερ Γκούσταφσον, 73-64 τον ΠΑΟΚ!

Στη φάση των «8» του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Με μεγάλη πρωταγωνίστρια την Γκούσταφσον, με 30 πόντους και 14 ριμπάουντ, οι νταμπλούχες Ελλάδας νίκησαν με 73-64 τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη, στο νοκ άουτ ματς των «16» του θεσμού, εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση! Οι «ερυθρόλευκες» πρωταθλήτριες, που αγωνίστηκαν χωρίς τις Αγιούσο και Δίελα κόντρα στις «ασπρόμαυρες», ήταν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, όμως αντέδρασαν στο δεύτερο και πέτυχαν το στόχο τους, τη νίκη-πρόκριση στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου.

Πόντο-πόντο στο πρώτο ημίχρονο!

Με ντράιβ και λέι απ της Νικολοπούλου (8:10), ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 4-4, με τον ΠΑΟΚ να περνάει μπροστά με 11-6, στο 4:43. Ο Θρύλος αντέδρασε, μείωσε σε 11-9, με την Γκούσταφσον (4:10) και 10 δευτερόλεπτα αργότερα, ισοφάρισε σε 11-11, με δίποντο της Σταμολάμπρου, μετά από κλέψιμο της Σταμάτη! Οι «ασπρόμαυρες» πήραν ξανά προβάδισμα (18-11), η Γκούσταφσον μείωσε σε 20-19 (1:07), με τις νταμπλούχες Ελλάδας να κάνουν το 24-22, με την Στραουτμάνε (0:34). Οι γηπεδούχες ισοφάρισαν στο 0:05 και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 24-24. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (8:22), οι «ερυθρόλευκες» έφεραν το ματς στα ίσια (26-26), με δύο βολές της Σταμάτη, με την Σταμολάμπρου να μειώνει σε 33-31, με ωραίο τρίποντο (4:36). Στα 41 δευτερόλεπτα, ο Ολυμπιακός πλησίασε με 41-39 τον ΠΑΟΚ, με 2/2 βολές της Σουκ, ενώ το ημίχρονο τελείωσε με 44-39 υπέρ των γηπεδούχων.

Αντίδραση και επικράτηση με +9!

Στο 6:16 της του τρίτου δεκάλεπτου, τα κορίτσια του Θρύλου βρέθηκαν πίσω με 48-41, όμως ανέβασαν… στροφές, έβγαλαν αντίδραση και 3-0 σερί, προηγήθηκαν με 49-48, στο 2:23. Σε αυτό το διάστημα, σκόραραν από τέσσερις πόντους οι Γκούσταφσον και Σταμολάμπρου. Η Αμερικανίδα σέντερ ήταν και αυτή που «έγραψε» το 51-50 για την ομάδα μας, με τον ΠΑΟΚ, ωστόσο, προσπερνάει ξανά, αυτή τη φορά με 54-51 (1:22). Με σουτ τριών πόντων στα 32 δευτερόλεπτα, η Σταμάτη ισοφάρισε (54-54) για τον Ολυμπιακό, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται. Ο Θρύλος «μπήκε» δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την Γκούσταφσον να σκοράρει για το 56-54 (9:36). Η Αμερικανίδα πέτυχε ένα ακόμα καλάθι, με λέι απ, στο 6:23 (58-60), η Στραουτμάνε έκανε το 64-62 (5:10), με τις «ερυθρόλευκες» να έχουν τον έλεγχο. Στο 2:16, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +6 (62-68), με νέο καλάθι της Γκούσταφσον, η οποία με «έμμεσο τρίποντο» ανέβασε τη διαφορά στο +7 (64-71), σε ένα κρίσιμο σημείο, ένα λεπτό πριν από το φινάλε! Μάλιστα, η Γκούσταφσον «υπέγραψε» και το τελικό 73-64, με νέο δίποντο (0:20), με τον Ολυμπιακό να επικρατεί του ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 44-39, 54-54, 64-73

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιολέογλου, Θεοδώρου 2, Στεφανάκη, Κατσαμούρη 6, Κιλαζίδου 11, Ουίλιαμς 14, Γουίλσον 6, Καρλάφτη 12(2), Κολλατου 13(1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 13(1), Σταμάτη 10(2), Σπυριδοπούλου 2, Σύρρα, Γκούσταφσον 30 (14 ριμπ.), Νικολοπούλου 9, Σουκ 4, Στραουτμάνε 5(1)

Μάρτινς Ζίμπαρτς: «Νίκη και πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Βελτιώσαμε την άμυνα μας στο δεύτερο ημίχρονου του αγώνα και αυτό μας επέτρεψε να αλλάξουμε όλο το ρυθμό στο παιχνίδι».

Μέγκαν Γκούσταφσον: «Αυτή η ομάδα μας πίεσε πολύ σκληρά σήμερα. Η άμυνά μας δεν ήταν καλή στο πρώτο ημίχρονο, οπότε έπρεπε να συσπειρωθούμε στο δεύτερο, για να το ξεπεράσουμε. Βρίσκομαι εδώ, στην Ελλάδα, από την περασμένη εβδομάδα, οπότε ακόμα προσπαθώ να μάθω το σύστημα και το στυλ παιχνιδιού της ομάδας μας, όμως οι συμπαίκτριες μου έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά και με βοήθησαν πάρα πολύ σήμερα».