.
.
Πρωταθλητής Ελλάδας ο Θρύλος για πέμπτη σερί χρονιά!

Την κορυφή του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Elite κατέκτησε για πέμπτη διαδοχική χρονιά το τμήμα πυγμαχίας Ανδρών του Ολυμπιακού, «χτίζοντας» τη δυναστεία του σε ένα ακόμα άθλημα! Ο Θρύλος αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας και πολυνίκης σύλλογος, χάρη στις σπουδαίες επιδόσεις του στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, το τετραήμερο (15-18/12) των αγώνων. Τα «κόκκινα γάντια» διέπρεψαν στη διοργάνωση στο ΣΕΦ και κατέκτησαν πανάξια τον τίτλο του πρωταθλητή! Για μία ακόμη χρονιά, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβηκαν στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Elite, ξεχωρίζοντας με τις εμφανίσεις και τις νίκες τους στο Φαληρικό Στάδιο.

Από πλευράς Ολυμπιακού, πρωταθλητές Ελλάδας αναδείχθηκαν οι Στίβεν Εστέμπαν, Άρας Βέισι, Παύλος Τσαγκράκος, Οδυσσέας Τσακουρίδης και Βλαδίμηρος Σετσίνσκι, καθώς και η Εβελίνα Μαυρομμάτη (στα 66kg των Γυναικών), ενώ πέρα από τα έξι χρυσά μετάλλια, ασημένιο κατέκτησε ο Ζαχαρίας Κούβαρης και χάλκινο ο Αλέξανδρος Χρήστου. Τη Δευτέρα (19/12), στην τελευταία μέρα του πρωταθλήματος στο ΣΕΦ, ο Φώτης Τζώτζος αγωνίζεται στον τελικό των 75kg, με στόχο ένα ακόμα χρυσό μετάλλιο για τον Θρύλο!

60kg: Στίβεν Εστέμπαν (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ)-Μέτσι Γκάνι | Πρωταθλητής ο Εστέμπαν

67kg: Παρασκευάς Κορωνίδης-Άρας Βέισι (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ) | Πρωταθλητής ο Βέισι

75kg: Ιάσων Σωτηρόπουλος-Φώτης Τζώτζος (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ) | Νικητής ο Τζώτζος (πρόκριση στον τελικό)

80kg: Παύλος Τσαγκράκος (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ)-Ιωάννης Βαφειάδης | Πρωταθλητής ο Τσαγκράκος

86kg: Ερμογένης Σπύρου-Οδυσσέας Τσακουρίδης (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ) | Πρωταθλητής ο Τσακουρίδης (άνευ αγώνα)

92kg: Ζαχαρίας Κούβαρης (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ)-Βαγκάν Νανιτζανιάν

92+kg: Ιωάννης Δρούγος-Βλαδίμηρος Σετσίνσκι (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ) | Πρωταθλητής ο Σετσίνσκι

66kg: Ηλέκτρα Ταγκλή-Εβελίνα Μαυρομμάτη (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ) | Πρωταθλήτρια η Μαυρομμάτη