.
.
Πρωτάθλημα και Κύπελλο στον Ολυμπιακό!

Το πρώτο ιστορικό νταμπλ στην υδατοσφαίριση Γυναικών, πραγματοποίησε ο Θρύλος με την κατάκτηση του 5ου συνεχόμενου πρωταθλήματος που αποτελεί ρεκόρ διαδοχικών κατακτήσεων και 9ου συνολικά. Οι «ερυθρόλευκες» αφού κατέκτησαν το Κύπελλο Ελλάδας που θεσπίστηκε φέτος για πρώτη φορά στην ιστορία της ελληνικής γυναικείας υδατοσφαίρισης, έφτασαν θριαμβευτικά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος επικρατώντας με 9-6 της Βουλιαγμένης στον 3ο τελικό που διεξήχθη στο κατάμεστο Παπαστράτειο. Με 3-0 στη σειρά των τελικών, η ομάδα του Χάρη Παυλίδη επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της και διατήρησε για 5η διαδοχική χρονιά τα σκήπτρα της κορυφαίας ομάδας στην Ελλάδα, κλείνοντας πανηγυρικά μια σεζόν στην οποία αγωνίστηκε ξανά σε ευρωπαϊκό τελικό.

Μπροστά στο σκορ από το ξεκίνημα!

Ο Θρύλος προηγήθηκε μόλις στην πρώτη επίθεση του αγώνα με τη Χριστίνα Τσουκαλά να ανοίγει το σκορ, με σουτ από την περιφέρεια στο 7:34 και αμέσως μετά η Τζούλια Έμολο διπλασίασε τα «ερυθρόλευκα» τέρματα σημειώνοντας το 2-0 από τα δύο μέτρα (6:29).  Η εστία του Ολυμπιακού, παραβιάστηκε για πρώτη φορά, 2:53 πριν τη συμπλήρωση του οκταλέπτου, με τη Βασιλική Διαμαντοπούλου να μειώνει σε 2-1. Ωστόσο η απάντηση του Θρύλου ήταν άμεση καθώς η Ελευθερία Πλευρίτου, σκόραρε στην επόμενη φάση πετυχαίνοντας το 3-1 (2:34). Ακολούθησε το τέρμα της Κούλχαας για το 3-2 (2:14) αλλά η Χριστίνα Τσουκαλά με το δεύτερο προσωπικό της τέρμα επανέφερε το προβάδισμα των δυο τερμάτων για το 4-2 (0:39) με το οποίο ολοκληρώθηκε η 1η περίοδος.

Μείωσε η Βουλιαγμένη…

Τα πρώτα τρίτα λεπτά του δυο οκταλέπτου, κύλησαν  χωρίς κάποια μεταβολή στο σκορ, αλλά στη συνέχεια η Βουλιαγμένη μείωσε σε 4-3 με τέρμα της Ειρήνης Νίνου στον παραπάνω. Με το σκορ αυτό ολοκληρώθηκε η 2η περίοδος αφού στα επόμενα λεπτά δεν σημειώθηκε κάποια διαφορετική εξέλιξη.

Διατήρησε το προβάδισμα!

Στην έναρξη του 3ου οκταλέπτου, η Βουλιαγμένη ισοφάρισε για πρώτη φορά στο σκορ με την Χυδηριώτη να σημειώνει το 4-4 (7:31). Ένα λεπτό αργότερα η Τζούλια Έμολο με το δεύτερο προσωπικό της τέρμα έβαλε και πάλι το Θρύλο μπροστά στο σκορ πετυχαίνοντας στον παίκτη παραπάνω το 5-4. Ακολούθησε νέα ισοφάριση σε 5-5 με την Β. Διαμαντοπούλου όμως ο Ολυμπιακός απάντησε και πάλι άμεσα με την Αβραμίδου να σκοράρει για το 6-5 (3:59). Το σκορ αυτό παρέμεινε μέχρι και 1:44 πριν τη συμπλήρωση της περιόδου, όταν η Ξενάκη εκμεταλλεύτηκε τον παίκτη παραπάνω και ισοφάρισε για τρίτη φορά για το 6-6. Όμως ο Ολυμπιακός είχε και πάλι την απάντηση η οποία δόθηκε δια..χειρός Ελευθερίας Πλευρίτου, που με το δεύτερο προσωπικό της τέρμα σημείωσε το 7-6 με το οποίο ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος!

Πρωτάθλημα ξανά στον Πειραιά!

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε ιδανικά για τον Θρύλο, αφού η Έγκενς με φοβερή λόμπα επανέφερε μετά από ώρα το προβάδισμα των δυο τερμάτων σημειώνοντας το 8-6 (6:32). Το σκορ αυτό παρέμεινε στα επόμενα λεπτά, μέχρι και 35’’ πριν το φινάλε όταν η Χριστίνα Τσουκαλά με τρομερή προσπάθεια και το τρίτο προσωπικό της τέρμα σκόραρε το 9-6  το οποίο ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 0-1, 3-3, 2-0

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Τσουκαλά (περιφέρεια, 7:34), 2-0 Έμολο (δύο μέτρα, 6:29), 2-1 Β. Διαμαντοπούλου (περιφέρεια, 2:53), 3-1 Ε. Πλευρίτου (περιφέρεια, 2:34), 3-2 Κούλχαας (περιφέρεια, 2:14), 4-2 Τσουκαλά (π/π.,0:39)

2ο οκτάλεπτο: 4-3 Νίνου Ε. (π/π., 05:02)

3ο οκτάλεπτο: 4-4 Χυδηριώτη (περιφέρεια, 7:31), 5-4 Έμολο (π/π., 6:32), 5-5 Β. Διαμαντοπούλου (περιφέρεια, 4:35), 6-5 Αβραμίδου (π/π., 3:59), 6-6 Ξενάκη (π/π., 1:44),

7-6 Πλευρίτου Ε. (πρώτο δοκάρι, 0:14)

4ο οκτάλεπτο: 8-6 Έγκενς (περιφέρεια, 6:32), 9-6 Τσουκαλά (περιφέρεια, 0:35)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ε. 2, Έγκενς 1, Ελευθεριάδου, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου 1, Ασημάκη, Πλευρίτου Μ., Έμολο 2, Πλευρίτου Β., Τσουκαλά3, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου, Κωνσταντοπούλου, Φουντωτού

ΝΟ Βουλιαγμένης (Αλεξία Καμμένου): Κούβδου, Νιχάους, Χυδηριώτη 1, Τζελέπη, Κώτσια, Ξενάκη 1, Μαυρωτά, Πάτρα, Κούλχαας 1, Διαμαντοπούλου 2, Λούδη, Αντωνιάδη, Κοτσιώνη, Νίνου Π., Νίνου Ε 1.