.
Πρωτάθλημα και Κύπελλο με νταμπλ ιστορικό!

Η «ερυθρόλευκη»  «δυναστεία» του Ολυμπιακού στο βόλεϊ Γυναικών, διεύρυνε την κυριαρχία της πανηγυρίζοντας την κατάκτηση του 7ου σερί Πρωταθλήματος  το οποίο συνόδευσε με την επίτευξη του 7ου διαδοχικού νταμπλ, αφού είχε προηγηθεί η κατάκτηση του 9ου σερί Κυπέλλου Ελλάδας στις Σέρρες.  Παράλληλα με το 7ο διαδοχικό νταμπλ που αποτελεί ρεκόρ για το ελληνικό βόλεϊ, η ομάδα του Θρύλου διεύρυνε το σερί των επιτυχιών κατακτώντας τον 15ο διαδοχικό εγχώριο τίτλο φτάνοντας στους 16 εγχώριους και 17 στο σύνολο, μαζί με το ευρωπαϊκό, πέρσι στην Προύσα.

Παρών ο κ. Μαρινάκης!

O 3oς τελικός του πρωταθλήματος, με τον Πανναξιακό, διεξήχθη υπό το βλέμμα του ηγέτη του Ολυμπιακού, κ. Βαγγέλη Μαρινάκη ο οποίος βρέθηκε στο Ρέντη και παρακολούθησε την αναμέτρηση μαζί με τον πρόεδρο του Ολυμπιακού κ. Μιχάλη Κουντούρη και την Γενική Γραμματέα του συλλόγου μας κ. Χριστίνα Τσιλιγκίρη.

Η κούπα με «σκούπα»!

Κατά τα λοιπά για να καταγραφούν οι παραπάνω επιδόσεις, ο Θρύλος χρειάστηκε να επικρατήσει με 3-0 σετ (25-23, 25-15, 25-14) του Πανναξιακού στον 3ο τελικό των πλέι οφ, και με 3-0 στη σειρά να στεφθεί πανάξια πρωταθλητής για 7η σερί φορά.  Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς  ξεπέρασε κατά τη διάρκεια της σεζόν, τους σοβαρούς τραυματισμούς δύο εκ των βασικών αθλητριών του, της Κατερίνας Γιώτα και της Σάσκια Χίπε, και παραμένει στο θρόνο της, όντας απόλυτη κυρίαρχη για μια ακόμη σεζόν.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα!

Στην έναρξη του αγώνα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-1 και έφτασε στο 11-6 με τον Έμοντς. Ωστόσο στη συνέχεια δέχθηκε ένα σερί από τον Πανναξιακό ο οποίος προηγήθηκε με 12-13. Από μπλοκ της Λαμπρούση οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν σε 13-13 και μετά το 13-15 ισοφάρισαν εκ νέου με δυο σερί πόντους της Βλαχάκη και ανέκτησαν το προβάδισμα στο 17-16 μετά από επίθεση άουτ της Λιάγκη. Οι δυο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 23-23. Από λάθος στο σερβίς του Πανναξιακού διαμορφώθηκε το 24-23 για το πρώτο σετ μπολ υπέρ του Θρύλου και με μπλοκ της Ζακχαίου το 25-23, χάρη στο οποίο έγινε το 1-0!

Πιο εύκολα στο 2-0!

Την ίδια ισορροπημένη εικόνα είχε και το 2ο σετ στην έναρξη του με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Ο Πανναξιακός προηγήθηκε με +2  στο 9-7 με τον Ολυμπιακό να απαντάει για το 10-9. Με επίθεση της Τζίνας Λαμπρούση οι «ερυθρόλευκες» απέκτησαν για πρώτη φορά προβάδισμα τριών πόντων φτάνοντας στο 14-11 και τη διατήρησαν στο 15-12 με την Βλαχάκη.  Η διαγώνια του Θρύλου με νέα επίθεση αύξησε στο +4 τη διαφορά υπέρ του Ολυμπιακού για το 16-12, με τη Ζακχαίου να πετυχαίνει το 17-13 και το 19-14.  Ο Θρύλος είχε κυριαρχήσει απόλυτα στο σημείο αυτό και η Έμοντς έδωσε «αέρα» 7 πόντων στο 21-14. Η Κατερίνα Ζαχκαίου «έγραψε» το 22-15 και η Σκοτ το 24-15 στο πρώτο σετ μπολ του 2ου σετ για τον Ολυμπιακό. Με επίθεση της Τζίνας Λαμπρούση διαμορφώθηκε το 25-15 για το 2-0 στα σετ υπέρ των «ερυθρόλευκων».

Πρωτάθλημα ξανά στον Πειραιά!

Στο 3ο σετ ο Θρύλος ξεκίνησε με τον ίδιο ρυθμό αποκτώντας γρήγορα το προβάδισμα με 6-2 και 8-4 αλλά ο Πανναξιακός μείωσε σε 9-7.  Ο Ολυμπιακός απάντησε για το 11-7 με την Έμοντς και το 13-7 με τα την Σκοτ που φανέρωνε τη διάθεση του να ολοκληρώσει τη δουλειά και να φτάσει στην απονομή. Το «ερυθρόλευκο» σερί από το 9-7 συνεχίστηκε μέχρι το 14-7. Και στην εξέλιξη του σετ, ο Θρύλος διαχειρίστηκε υποδειγματικά το υπέρ του προβάδισμα φτάνοντας στο 25-14 και κάπως έτσι το πρωτάθλημα έπιασε Λιμάνι μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο Ολυμπιακού.

Τα σετ: 3-0 σε 1:12, 25-23 (26'), 25-15 (24'), 25-14 (22')

1ο σετ: 8-4, 15-16, 21-20, 25-23

2ο σετ: 7-8, 16-12, 21-15, 25-15

3ο σετ: 8-3, 16-9, 21-12, 25-14

Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Λαμπρούση 12 (6/10 επ., 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Βλαχάκη 16 (11/22 επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος, 33% υπ., 24% αρ.), Χριστοδούλου 4 (2/4 επ., 2 άσσοι), Ζακχαίου 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Έμοντς 15 (12/30 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 27% υπ., 18% αρ.), Χούντ 8 (6/18 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ., 25% αρ.), Κονόμη -λ (45% υπ., 27% αρ.), Κοκκινάκη -λ / Νομικού

Πανναξιακός (Νίκος Κωστακόπουλος): Ριντ 10 (9/26 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ., 21% αρ.), Βεργίδου 4 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Χατζηευστρατιάδου 5 (2/7 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Λιάγκη 6 (4/13 επ., 2 άσσοι), Τσομπανίδου 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Φρανσίλ 6 (6/23 επ., 52% υπ., 324% αρ.), Κακουράτου -λ (50% υπ., 25% αρ.) / Κέννεντι 2 (2/15 επ.), Πατεράκη, Λάβδα,