.
.
Πορθητής, ο καταπληκτικός Ολυμπιακός!

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις της στο Challenge Cup καθώς επικράτησε με 3-0 σετ της Ινεγκόλ! Οι Πειραιώτες μέσα στην κατάμεστη και δύσκολη έδρα της Ινεγκόλ, φανέρωσαν τις αρετές τους στην πρεμιέρα των ευρωπαϊκών τους υποχρεώσεων και πραγματοποιήσαν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση, η οποία θα κριθεί στον επαναληπτικό του Ρέντη την ερχόμενη Τετάρτη (29/11, 19:30). Με πρωταγωνιστές τους Μίκο Οϊβάνεν (12 πόντοι, 11/12 επ., 1 μπλοκ), Μάρκους Μπέμε 7 (4/7 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσο) και Φαμπιάν Ντρζίζγκα και συνολικά εξαιρετική ομαδική δουλειά ο Θρύλος έφυγε με μια σπουδαία νίκη, από την έδρα της Ινεγκόλ και απέκτησε τον πρώτο λόγο στην υπόθεση της πρόκρισης.

Προηγήθηκε ο Θρύλος!

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην έναρξη του πρώτου σετ μέχρι το 7-7 για να πάει η Ινεγκόλ μπροστά με 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα 3-0 σερί στη συνέχεια και προηγήθηκαν με 10-7. Η απάντηση του Θρύλου ήταν άμεση και εντυπωσιακή καθώς με ένα σερί 6-0 ισοφάρισε αρχικά και στη συνέχεια προηγήθηκε με 13-10. Από κει και πέρα η Ινεγκόλ μείωσε σε 12-13 και προηγήθηκε με 15-14 για να πάει και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ μπροστά με 16-15. Στη εξέλιξη του σετ, η Τούρκικη ομάδα διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 18-16. Η συνέχεια ανήκε στον Θρύλο ο οποίος με ένα σερί τεσσάρων διαδοχικών πόντων προηγήθηκε με 20-18.  Οι Πειραιώτες έλεγχαν το ρυθμό και παρότι ισοφάρισε σε 21-21 η Ινεγκόλ, ξέφυγαν εκ νέου με 22-24 και πήραν το σετ με 25-23! Οι Μίκο Οϊβάνεν και Τόντορ Αλεξίεφ ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού με 5 πόντους στο πρώτο σετ.

Εντυπωσιακός στο 2ο σετ!

Ο Θρύλος ήταν εντυπωσιακός σε όλη τη διάρκεια του δεύτερου σετ το οποίο μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο έχοντας τον έλεγχο και μεγάλο προβάδισμα από την αρχή μέχρι το φινάλε. Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ πήγε μπροστά με +6 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και εκτόξευσε τη διαφορά στους 11 πόντους μέχρι το δεύτερο, 5-16. Μέχρι το φινάλε του σετ, ο Ολυμπιακός διατήρησε διψήφια διαφορά (10-20, 11-21, 11-24, 13-24) και έφτασε εύκολα στο 25-14 με το οποίο προηγήθηκε 2-0 στα σετ.

Ολοκλήρωσε την αποστολή του!

Στο τρίτο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» παρέμειναν συγκεντρωμένοι και αποφασισμένοι και είχαν το προβάδισμα μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ όπου βρέθηκαν πίσω με

8-7. Με σερί διαδοχικών πόντων έχτισαν μια διαφορά φτάνοντας στο 16-11 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ενώ στη συνέχεια τη διεύρυναν για το 20-15 και το τελικό 25-18 με το οποίο έφυγαν νικητές από την Ινεγκόλ!

Τα σετ: 0-3 σε 76'. 23-25 (28'), 14-25 (21'), 18-25 (24')

1ο σετ: 8-7, 16-15, 20-21, 23-25

2ο σετ: 2-8, 5-16, 11-21, 14-25

3ο σετ: 8-7, 11-16, 16-21, 18-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 12 (11/12 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 7 (5/6 επ., 2 μπλοκ), Μπέμε 7 (4/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντρίζγκα 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 7 (6/12 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. - 47% άριστες), Ραούβερντινκ 8 (7/13 επ., 1 άσσος, 58% υπ. - 25% άριστες) / Στεφάνου (λ, 55% υπ. - 27% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης (50% υπ. - 50% άριστες), Ζουπάνης, Στιβαχτής.

ΙΝΕΓΚΟΛ (Ζορόγλου): Κατάλ 1 (άσσος), Αντανόβιτς 8 (6/15 επ., 2 άσσοι, 48% υπ. - 35% άριστες), Αλμάζ 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Χατσιμπεκιρόγλου 1 (1/2 επ.), Χουσά 8 (8/20 επ., 71% υπ. - 52% άριστες), Κλάπβικ 16 (13/28 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ντενγκίν (λ, 75% υπ. - 50% άριστες), Μπασαράν 2 (2/6 επ.), Τοκάτ, Τσίναρ, Αϊχάν.

Δηλώσεις

Μπενίτεθ: «Πολύ καλό παιχνίδι για να ξεκινήσουμε στο Challenge Cup»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής:«Ξέραμε ότι δεν είναι εύκολο να παίξεις εδώ σε αυτή την έδρα που έχει αυτή την ατμόσφαιρα. Ο αντίπαλός μας έχει καλό σερβίς καλή επίθεση ωστόσο εμείς βρήκαμε τις απαντήσεις, πρεσάραμε και τακτικά μπλοκάραμε τους σημαντικούς παίκτες που έχουν στην επίθεση. Για εμάς ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι για να ξεκινήσουμε στο Challenge Cup και να κάνουμε το πρώτο βήμα και να συνεχίσουμε στη διοργάνωση. Ωστόσο τίποτα δεν έχει κριθεί ακόμα, ο επαναληπτικός δεν θα είναι εύκολος, αφού ο αντίπαλός μας δεν έχει τίποτα να χάσει και θα έρθει στον Πειραιά για να τα δώσει όλα».

Μπέμε: «Τα πήγαμε καλά σε αρκετούς τομείς»

Ο Γερμανός κεντρικός του Ολυμπιακού, Mάρκους Μπέμε δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr: «Στο πρώτο σετ το ματς ήταν κλειστό, όπως το περιμέναμε. Ο αντίπαλός μας έπαιξε καλά και είχε το προβάδισμα μέχρι κάποιο σημείο, όμως δεν τα παρατήσαμε, αντιδράσαμε πήραμε τον έλεγχο και προηγηθήκαμε. Τα πήγαμε καλά σε αρκετούς τομείς του παιχνιδιού, πήραμε εύκολα το δεύτερο σετ και δεν δυσκολευτήκαμε ιδιαίτερα στο τρίτο».