.
.
Περίπατος στον Άγιο Δημήτριο για τον Θρύλο

Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα της Δάφνης στον Άγιο Δημήτριο με σκορ 113-62 για την 20η αγωνιστική της Α1 Γυναικών, έφτασε τα 135 σερί ματς αήττητος σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις και  117 συνεχόμενα στο πρωτάθλημα.

Ο Θρύλος δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 19 πόντους προβάδισμα, κλείνοντας το ημίχρονο στο +28. Από εκεί και έπειτα οι αθλήτριες του Γιώργου Παντελάκη είχαν ένα εύκολο μεσημέρι. Πρώτη σκόρερ των αήττητων νταμπλούχων Ελλάδας η Μπασάρα Γκρέιβς με 26 πόντους, ενώ την ακολούθησε η Τζέσικα Τόμας με 20.

Προφυλάχθηκε η Εβίνα Σταμάτη λόγω ενοχλήσεων, ενώ εκτός έμεινε η εμπύρετη Πηνελόπη Παυλοπούλου.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τις Νικολοπούλου, Τόμας, Γέμελος, Γκρέιβς και Γιουρτσένκοβα με την Γκρέιβς να σκοράρει πέντε σερί πόντους για το 0-5. Η Αμερικανίδα φόργουορντ σέντερ πέτυχε και το επόμενο δίποντο, με την Γιουρτσένκοβα να πραγματοποιεί το 3-11.

Η ομάδα του Αγίου Δημητρίου μείωσε, η Γέμελος πέτυχε το 8-14, με τις «ερυθρόλευκες» να προηγούνται με 11 πόντους μετά από τρίποντο της Τόμας (10-21). Ο Θρύλος συνέχισε σε αυτόν τον ρυθμό, η Γκρέιβς με γκολ φάουλ να στέλνει το ματς στο 12-26.

Οι αήττητες νταμπλούχες Ελλάδας έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 15-34 μετά από δίποντο της Νικολοπούλου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και στην δεύτερη περίοδο. Είχε προβάδισμα 18 πόντων (20-38) με δίποντο της Λούκα, με την Νικολοπούλου να ακολουθεί για το 24-40 και η Σταμολάμπρου με λέι απ για το 24-42.

Ο Θρύλος πέρασε με 20 πόντους μετά από ντράιβ της Γέμελος (26-46), με την Γιουρτσένκοβα να διαμορφώνει το 26-48 με σουτ από τα 5 μέτρα. Η Γκρέιβς πέτυχε νέο τρίποντο για το 26-51, ενώ με γκολ φάουλ έδωσε προβάδισμα 28 πόντων (26-54) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Η Γέμελος παρέμεινε ενεργή στο σκορ, πέτυχε δύο τρίποντα για το 28-60, με τις δύο ομάδες να περνούν στα αποδυτήρια, έχοντας 28 πόντους απόσταση (34-62).

Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 30 πόντους (34-64) με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ενώ η Νικολοπούλου αργότερα με νέο λέι απ έγραψε το 38-68. Η Τόμας με τρίποντο έφερε το ματς στο double score (36-72), με την Σταμολάμπρου και την Γιουρτσένκοβα να σκοράρουν αμφότερες για το 37-77. Η Δάφνη έτρεξε ένα 5-0 σερί, το οποίο σταμάτησε με τρίποντο η Τόμας, για να ακολουθήσει η Σταμολάμπρου για το 43-82.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το ματς στο 45-87, ενώ γρήγορα προηγήθηκε με 50-93 δύο λεπτά μετά την έναρξη της περιόδου. Το τρίποντο της Σταμολάμπρου έκανε το 53-96, η Γέμελος πέτυχε νέο τρίποντο ενώ η Αυτζή με λέι απ έγραψε το 54-101.

Πέντε λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού, ο Θρύλος παρέμενε μπροστά με 47 πόντους (56-103), ενώ στη συνέχεια η Λούκα από τις βολές διαμόρφωσε το 58-108. Ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα στον Άγιο Δημήτριο και έφτασε τις 20 σερί νίκες στο πρωτάθλημα για την φετινή σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 15-34, 34-62, 45-87, 62-113

Δάφνη Αγίου Δημητρίου (Μπουμπούς): Λανγκ 10 (2), Κόουλινγκ 19 (3), Τσέρι 14 (2), Μαγκλάρα 10, Κοντογεώργου 4, Γκριτζά 5.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Γκρέιβς 26 (2), Γιουρτσένκοβα 11, Γέμελος 18 (3), Τόμας 19 (3), Νικολοπούλου 6, Σταμολάμπρου 18 (3), Λούκα 9, Αυτζή 6, Σταμάτη, Σπυριδοπούλου, Κοσμά.

Ο Γιώργος Παντελάκης δήλωσε: «Είχαμε μερικά προβλήματα απουσιών σήμερα, αφού η Παυλοπούλου είχε πυρετό και οι Σταμάτη με την Σπυριδοπούλου κάποιους τραυματισμούς. Ξεκουράσαμε την Εβίνα, δώσαμε λίγο χρόνο στην Άννα αλλά από εκεί και πέρα οι υπόλοιπες κοπέλες που αγωνίστηκαν ήταν σε πολύ καλή κατάσταση, ο ρυθμός που είχαμε αυξανόταν λεπτό με το λεπτό στην διάρκεια της αναμέτρησης. Κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι απέναντι στην Δάφνη και πλέον κοιτάμε τα επόμενα παιχνίδια μας».

Η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου τόνισε μετά το ματς: «Είμαστε Ολυμπιακός και πάντα πρέπει να παίζουμε στο 100%. Σήμερα ήμασταν συγκεντρωμένες από το πρώτο λεπτό, δεν κατεβάσαμε ρυθμό και πήραμε μία εύκολη νίκη, παρότι η Δάφνη είναι μία πάρα πολύ καλή ομάδα. Στόχος μας είναι το αήττητο και να κλείσουμε την σεζόν και με τις δύο κούπες».