.
.
Πέρασε και από το Μοσχάτο ο Θρύλος

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε την 133η συνεχόμενη νίκη του σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις, επικρατώντας με σκορ 80-58 της Ελευθερίας στο Μοσχάτο για την 18η αγωνιστική της Α1 Γυναικών. Αυτό ήταν και το 115ο σερί θετικό αποτέλεσμα των «ερυθρόλευκων» στο πρωτάθλημα. Ο Θρύλος αν και μπήκε καλά στο ματς, δέχθηκε ένα μεγάλο σερί και βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ. Ανέβασε όμως ταχύτητα στο δεύτερο δεκάλεπτο και δεχόμενος μόλις 9 πόντους έκλεισε το ημίχρονο στο +16. Στην τρίτη περίοδο είχε ένα μικρό νεκρό διάστημα, η Ελευθερία πλησίασε στον πόντο αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο πίεσε στην άμυνα και… καθάρισε το ματς. Πρώτη σκόρερ για τον Θρύλο η Τζάκι Γέμελος με 16 πόντους, ενώ 13 πόντους είχε η Μπασάρα Γκρέιβς.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στο παρκέ τις Παυλοπούλου, Τόμας, Γέμελος, Γκρέιβς και Γιουρτσένκοβα και προηγήθηκε με καλάθι της Γκρέιβς (4-6). Η Γέμελος έγραψε το 4-8, για να ακολουθήσουν δύο ακομα δίποντα έπειτα από καλές άμυνες για το 4-12. Οι γηπεδούχες έτρεξαν ένα μεγάλο σερί για να φτάσει το σκορ στο 17-12, με την Γκρέιβς να το σταματάει με δίποντο και στη συνέχεια να διαμορφώνει με τον ίδιο τρόπο το 19-16.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στην δεύτερη περίοδο με το σκορ στο 19-17, ενώ δύο καλάθια της Τόμας έφεραν και πάλι το προβάδισμα στον Θρύλο (19-21). Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 4 πόντους (19-23), η Ελευθερία επέμεινε, όμως η Σταμολάμπρου με τρίποντο και λέι απ έγραψε το 24-30 στο κλειστό του Μοσχάτου. Η Ελληνίδα γκαρντ πέτυχε και το 24-32, με την Γέμελος να στέλνει την διαφορά στους 10 πόντους (24-34) με 3:30 για το ημίχρονο. Το σερί του Ολυμπιακού έφτασε μέχρι το 15-0 μετά από τρίποντο της Σπυριδοπούλου, με την Γκρέιβς στην συνέχεια να διαμορφώνουν το 24-41.  Ο Θρύλος μπήκε στα αποδυτήρια με 16 πόντους προβάδισμα μετά από τρίποντο της Σπυριδοπούλου (28-44), έχοντας τον πρώτο λόγο για τη νίκη.

Παρά το 28-46 από την Ελληνίδα φόργουορντ, η Ελευθερία μείωσε στους 10 (36-46) μετά από 2,5 λεπτά παιχνιδιού. Οι γηπεδούχες πλησίασαν σε 41-46, με τον Ολυμπιακό να έχει μείνει  χωρίς σκορ για πάνω από πέντε λεπτά. Η  ομάδα του Μοσχάτου μείωσε στον πόντο (45-46), με την Παυλοπούλου να σκοράρει για τρεις και να κάνει το 45-49. Η Τόμας «εκτέλεσε» από τα 6,75μ για το 47-52, ενώ η Σταμάτη από τις βολές έδωσε προβάδισμα 7 πόντων στην ομάδα της (47-54). Το δεκάλεπτο έληξε στο 50-55, με τον Θρύλο να έχει ρίξει την απόδοσή του στην επίθεση και να πετυχαίνει μόλις 10 πόντους στην περίοδο.

Επιστρέφοντας στο ματς η Σταμολάμπρου πέτυχε το 50-57 και η Γιουρτσένκοβα το +9 (50-59), με την Σλοβάκα σέντερ να στέλνει και πάλι την διαφορά στους 11 πόντους (52-63). Η Γκρέιβς μετά από επιθετικό της ριμπάουντ, με γκολ φάουλ πραγματοποίησε το 52-66 και η Γέμελος με τρίποντο στο τρανζίσιον έγραψε το 52-69. Ο Θρύλος συνέχισε σε αυτόν τον ρυθμό, η Γέμελος πήρε τις δύο επόμενες επιθέσεις για το 56-74 και η Κοσμά από το τρίποντο έδωσε διαφορά 21 πόντων (56-77). Η Τόμας σκόραρε για τρεις με το τελικό σκορ της αναμέτρησης να είναι το 58-80.

Τα δεκάλεπτα: 19-17,  28-44,  50-55, 58-80

Ελευθερία Μοσχάτου (Παπαναστασίου): Τζειμς 13 (1), Σπαθάρου, Μίχου 8, Σταμάτη Γ., Γκίλντεϊ 13 (2), Αλεξανδρή 18 (2), Ροσέλ 6.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 11 (2/4 δίπ., 2/6 τρ., 8 ασ, 5 ριμπ.), Σταμάτη 2, Αυτζή, Σπυριδοπούλου 9 (2/4 τρ., 3 ριμπ.), Παυλοπούλου 5 (1/3 τρ., 3 ασ.), Νικολοπούλου, Γκρέιβς 13 (6/9 δίπ., 9 ριμπ., 3 κλεψ.), Γέμελος 16 (5/9 δίπ., 2/5 τρ., 5ασ.), Γιουρτσένκοβα 10 (5/7 δίπ., 6 ριμπ.), Λούκα, Κοσμά 3 (1/2 τρ.), Σταμολάμπρου 11 (3/5 δίπ., 2 κλεψ.).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο Γιώργος Παντελάκης δήλωσε μετά το παιχνίδι ότι: «Παίζαμε με την δεύτερη ομάδα του πρωταθλήματος, που διαθέτει ένα πολύ ποιοτικό ρόστερ και ήταν ένα ματς εκτός έδρας. Έπρεπε να έχουμε σοβαρότητα από την αρχή αλλά είχαμε κάτι κενά διαστήματα στο παιχνίδι μας. Η δική μας ομάδα γενικότερα θα πρέπει να παίζει 40 λεπτά συγκεντρωμένη. Και είναι κάτι που το ξέρουν όλοι στην ομάδα. Θεωρώ ότι σήμερα δεν το είχαμε αυτό και είχαμε κάτι κενά διαστήματα στο παιχνίδι μας τα οποία πρέπει να κάτσουμε να τα δούμε και να τα βελτιώσουμε στη συνέχεια. Σε γενικές γραμμές θεωρώ ότι έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι, ο κόσμος που ήρθε το ευχαριστήθηκα και εμείς θα συνεχίσουμε την δουλειά μας».

Η Μπασάρα Γκρέιβς δήλωσε από την μεριά της: «Πιστεύω ότι βγήκαμε στο παρκέ και δεν είχαμε την απαραίτητη συγκέντρωση. Δεν παίζαμε όπως έπρεπε στην επίθεση και γενικά δεν ήμασταν καλά ομαδικά. Ειδικά στην άμυνα. Στο 4ο δεκάλεπτο ξυπνήσαμε, παίξαμε σαν ομάδα και κάναμε πράγματα που έπρεπε από την αρχή να τα κάνουμε. Σίγουρα είναι μια πολύ καλή νίκη».