.
.
Πέρασε και από τη Θεσσαλονίκη

Με το μυαλό στην Dynamo Kursk και την αναμέτρηση της Τετάρτης 7 Νοεμβρίου στο ΣΕΦ για την 3η αγωνιστική της Ευρωλίγκας (07/11, 18:00), ο Ολυμπιακός επικράτησε στο Ιβανώφειο Κλειστό Γυμναστήριο του Ηρακλή με 76-56 στη 2η «στροφή» του πρωταθλήματος.

Οι «ερυθρόλευκες» αντιμετώπισαν αντίσταση στο πρώτο δεκάλεπτο από τις γηπεδούχες, έτρεξαν το δικό τους σερί στο δεύτερο αλλά και στο τρίτο δεκάλεπτο και έφυγαν από τη Θεσσαλονίκη με το 87ο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα τους σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις.

Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό η Άννα Σπυριδοπούλου με 19 πόντους, ενώ την ακολούθησαν οι Μίρνα Μάζιτς και Εβίνα Σταμάτη με 10 πόντους αντίστοιχα.

ΑΡΓΗΣΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΠΡΟΣ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε στο ματς έχοντας στο παρκέ της Νικολοπούλου, Τόμας, Σταμάτη, Κοσμά και Τζόνσον. Οι «ερυθρόλευκες» άργησαν να μπουν στο ρυθμό της αναμέτρησης και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με τέσσερις πόντους (10-6), η Σταμάτη μείωσε σε 10-9 με τρίποντο και η Σπυριδοπούλου με έμμεσο τρίποντο έδωσε προβάδισμα (10-12) για την ομάδα της.

Η Ελληνίδα φόργουορντ πραγματοποίησε το 12-15 με σουτ από τα 6,75μ και η Αυτζή την ακολούθησε για το 14-17 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Ο Γιώργος Παντελάκης άνοιξε το ροτέισον της ομάδας του, μοίρασε το χρόνο στις παίκτριές και γρήγορα η διαφορά ανέβηκε στους 10 πόντους με εύστοχο δίποντο της Μάζιτς (16-26). Ο Ηρακλής μείωσε σε 20-26, η Λίτση πέτυχε το 20-28 για την ομάδα του Πειραιά και η Τόμας με 4 σερί πόντους το 22-32. Ο Ηρακλής πίεσε για να επιστρέψει στο ματς, η Σταμάτη μαζί με την Κοσμά ανέλαβαν δράση στη συνέχεια και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 11 πόντους (26-37) στο ημίχρονο.

ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΜΕ ΔΙΑΔΟΧΙΚΑ ΣΕΡΙ

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε κυρίαρχος στην αναμέτρηση επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια. H Μάζιτς με 4 σερί πόντους διαμόρφωσε το 26-41, η Παυλοπούλου ακολούθησε για το 26-43 και η Σπυδιδοπούλου με τρίποντο έστειλε την διαφορά στους 20 πόντους για τον Θρύλο (26-46).

Οι «ερυθρόλευκες» έριξαν ρυθμούς όμως και το πλήρωσαν αυτό, αφού ο Ηρακλής πλησίασε τρέχοντας ένα 13-0 σερί από την πλευρά του. Το σταμάτησε αυτό η Σπυριδοπούλου με ένα δίποντο για το 39-48, με την Ελληνίδα φόργουορντ να πραγματοποιεί στη συνέχεια και το 41-50. Μάλιστα με τον έβδομο σερί της πόντο έκανε το 41-53, με την Τζόνσον να πετυχαίνει το 42-55 που ήταν και το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο.

Στο 4ο δεκάλεπτο η Τόμας έστειλε τη διαφορά στους 15 πόντους (42-57). Οι γηπεδούχες προσπάθησαν να κάνουν και πάλι την αντεπίθεσή τους και μείωσαν σε 49-58 με την Μπλέικ. Από εκεί και έπειτα όμως ο Θρύλος δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Ηρακλή. Η Μάζιτς  αρχικά με δίποντο και οι βολές της Σταμάτη κράτησαν την απόσταση πάνω από τους 10 πόντους (49-62), για να ακολουθήσει το τρίποντο της Νικολοπούλου για το +16 των αήττητων νταμπλούχων Ελλάδας (49-65).

Από τις βολές ο Ολυμπιακός είδε την Μάζιτς να έχει 2/2 και το σκορ να γίνεται 51-67 στο Ιβανώφειο.

Ο Ηρακλής με την Μπλέικ έτρεξε ένα 5-1 επιμέρους για το 56-68, όμως το γκολ φάουλ της Νικολοπούλου ήταν ο λόγος του 56-71, με τις «ερυθρόλευκες» να αποχωρούν από τη Θεσσαλονίκη με ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα και πλέον να στρέφουν το ενδιαφέρον τους για την Dynamo Kursk.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 26-37, 42-55, 56-76

Ηρακλής Θεσ. (Γκογκάκης): Μπλέικ 13,  Τσουμπερλή 3, Πετρίδου 2, Μπράιαντ 19, Κατωπόδη 5, Λογδανίδου 2, Λιούις 12 (3).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης):  Τόμας 6 (2 ασ., 1 κλεψ.), Μάζιτς 10 (3 ριμπ.), Σταμάτη 10 (1/3 τριπ., 4 κλεψ.), Αυτζή 7 (1/2 τριπ.), Σπυριδοπούλου 19 (3/3 διπ, 3/3 τριπ., 6 ριμπ., 2 ασ., 2 κλεψ.), Παυλοπούλου 5 (1/2 τριπ., 3 ασ., 3 κλεψ.), Νικολοπούλου 6 (1/2 τριπ., 4 ριμπ., 3 κλεψ.), Σωτηρίου 2, Λίτση 2, Τζόνσον 3 (6 ριμπ.), Κοσμά 6.

Ο Γιώργος Παντελάκης τόνισε μετά το παιχνίδι ότι: «Προερχόμασταν από ένα παιχνίδι την Πέμπτη στην Ουγγαρία και ένα ταξίδι που αναμενόμενα μας κούρασε. Θέλαμε να διαχειριστούμε την κούρασή μας και διαφοροποιήσαμε το ροτέισον μας και για αυτό μέναμε εκτός ρυθμού στην αρχή του παιχνιδιού με τον Ηρακλή, όμως όσο περνούσε η ώρα γινόμασταν και καλύτεροι, παρά τα νεκρά διαστήματα που είχαμε στην απόδοσή μας. Το σημαντικό είναι ότι πήραμε τη νίκη, κρατάμε το αήττητο και βρίσκουμε ρυθμό σε άμυνα και επίθεση. Πλέον στρέφουμε το μυαλό μας στην αναμέτρηση της Τετάρτης με την Dynamo Kursk για την Ευρωλίγκα. Θα την μελετήσουμε καλά και θα προσπαθήσουμε να είμαστε όσο το δυνατόν ανταγωνιστικοί απέναντί της».

Από την μεριά της η Άννα Σπυριδοπούλου δήλωσε μετά το  ματς πως: «Ήταν ένα καλό παιχνίδι μετά την ήττα από την Sopron Basket στην Ουγγαρία. Εμείς θάλαμε να δουλέψουμε κάποια πράγματα και ενόψει της αναμέτρησης με την Dynamo Kursk. Βέβαια είδαμε τον Ηρακλή να μας κοιτάει στα μάτια και να μην τα παρατάει μέσα στην αναμέτρηση το Ιβανώφειο. Κρατάμε πάντως το ότι δείξαμε καλή εικόνα και ότι πήραμε το παιχνίδι».