.
.
Πέρασε και από τα Ιλίσια

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Volleyleague, συνεχίζει να βρίσκεται η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, μετά την εκτός έδρας επικράτηση επί του Ηλυσιακού, με 3-0 σετ (24-26, 21-25, 12-25). Οι «ερυθρόλευκες» πανηγύρισαν την 7η νίκη στο πρωτάθλημα στην αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό των Ιλισίων, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της διοργάνωσης. Οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, δεν αντιμετώπισαν δυσκολία στην αναμέτρηση, παρά το μουδιασμένο ξεκίνημα και έφτασαν στην τελική επικράτηση μέσα σε 68 λεπτά.

Το παιχνίδι απέναντι στη νεοφώτιστη ομάδα του Ηλυσιακού, ήταν μιας πρώτης τάξης ευκαιρία στον Ολυμπιακό, να δώσει συνέχεια στις καλές εμφανίσεις, πιστοποιώντας για ακόμα έναν αγώνα, την ανοδική του πορεία και την εδραίωση του στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Volleyleague. Μπορεί το ξεκίνημα των νταμπλούχων Ελλάδας να ήταν μουδιασμένο με τον Ηλυσιακό να είναι κοντά στο σκορ και να διεκδικεί με αξιώσεις το πρώτο σετ αλλά οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς αντέδρασαν σωστά στις κρίσιμες φάσεις και έκαναν το 26-24 και το 1-0 στο ματς. Στο δεύτερο σετ η απόδοση του Ολυμπιακού ανέβηκε και με αποφασιστικότητα και σωστές επιλογές ήρθε το 25-21. Ο Ηλυσιακός δεν μπορούσε να κοντράρει περισσότερο την ομάδα του Πειραιά και χάρη στο 25-12 του τρίτου σετ οι «ερυθρόλευκες» πανηγύρισαν μια ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα με 3-0 σετ. Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Σάσκια Χίπε με 20 πόντους και την ακολούθησε επιθετικά η Λάουρα Έμοντς με 15 πόντους.

Τα σετ: 0-3 σε 1:08, 24-26 (26'), 21-25 (23'), 12-25 (19')

1ο σετ: 8-6, 15-16, 19-21, 24-26

2ο σετ: 8-7, 16-14, 20-21, 21-25

3ο σετ: 5-8, 7-16, 10-21, 12-25

Ηλυσιακός (Γιώργος Ρούσσης): Σωτηρίου 8 (7/25 επ., 1 άσσος, 24% υπ., 24% αρ.), Λιαρούτσου 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Παπαδοπούλου 1 (1 άσσος), Δασκαλοπούλου, 1 (1/1 επ.), Γκρέκα 10 (9/24 επ., 1 άσσος), Χριστοδούλου 11 (10/30 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ., 33% αρ.), Μανιατογιάννη (λ, 29% υπ., 18%αρ.), / Χατζηκωνσταντά, Μπέμπη, Χαμπηλωματάκη 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Καπάτου,

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Μέιφιλντ 6 (5/17 επ., 1 μπόκ, 50% υπ., 38% αρ.), Λαμπρούση 7 (3/6 επ., 4 μπλοκ),   Χριστοδούλου 6 (2/2 επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Χίπε 20 (17/34 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Ζακχαίου 8 (3/5 επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Έμοντς 15 (15/24 επ., 46% υπ., 46% αρ.), Κοκκινάκη -λ (50% υπ., 42% αρ.) / Βλαχάκη 4 (4/11 επ.).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Ήταν ένα ενδιαφέρον και αρκετά καλό παιχνίδι. Η νεανική ομάδα του Ηλυσιακού έπαιξε αρκετά καλά για σχεδόν δυο σετ. Ήταν κοντά στο σκορ αλλά ήμασταν συγκεντρωμένοι στα κρίσιμα σημεία και πήραμε ακόμα μια νίκη. Συνεχίζουμε να δουλεύουμε ώστε να εμφανιζόμαστε κάθε φορά όλο και καλύτεροι ώστε να πετύχουμε τους στόχους μας».