.
.
Πέρασε από τη Θεσσαλονίκη, 3-1 τον ΠΑΟΚ
Μετά την πρόκριση στους «8» του Challenge Cup, η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, αντιμετώπισε τον ΠΑΟΚ, στο κλειστό της Μίκρας και επικράτησε με 3-1, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν αποφασιστικά στη αναμέτρηση, προηγήθηκαν με 2-0 σετ και αντιδρώντας σωστά στα κρίσιμα σημεία έφτασαν στο τελικό 3-1, μην αφήνοντας περισσότερα περιθώρια αντίδρασης στις γηπεδούχες. Με τη νίκη αυτή οι νταμπλούχες Ελλάδας συνέχισαν την αήττητη πορεία τους στο πρωτάθλημα και παραμένουν μόνες πρώτες στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Οι αγωνιστικές υποχρεώσεις των παικτριών του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς συνεχίζονται με αμείωτους ρυθμούς, καθώς την Τρίτη (11/2), οι νταμπλούχες Ελλάδας, αντιμετωπίζουν, εκτός έδρας, τον Παναθηναϊκό, στη νοκ άουτ αναμέτρηση, για τη φάση των «16» του Κυπέλλου που θα κρίνει την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Σε ένα ισορροπημένο, σε όλη τη διάρκεια του, πρώτο σετ, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, ο Ολυμπιακός, αντέδρασε σωστά στα κρίσιμα σημεία, έκανε το 23-21, 23-25 και έφτασε στην κατάκτηση του σετ κάνοντας το 1-0 στον αγώνα. Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν πιο δυναμικά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν γρήγορα με 9-3. Διατηρώντας το συν έξι, οι νταμπλούχες Ελλάδας έφτασαν στο 14-8 αρχικά και το 13-23 στη συνέχεια, ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, για να φτάσουν στην κατάκτηση και του δεύτερου σετ με 25-15. Στο τρίτο σετ, οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς έκαναν το 3-2, 3-4. Στη συνέχεια έφτασαν στο 16-13 για να ακολουθήσουν διαδοχικές ισοπαλίες μετά το 17-17. Το τρίτο σετ κατέληξε στις γηπεδούχες, με 29-27, για το 1-2 στον αγώνα.  Στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με 7-2, αλλά οι νταμπλούχες Ελλάδας, έδειξαν το μέταλλο που διαθέτουν, ισοφάρισαν σε 14-14 και στη συνέχεια με σωστές επιλογές, στις κρίσιμες φάσεις, έφτασαν στην τελική επικράτηση με 27-25, κάνοντας το 3-1 στον αγώνα. Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός έκανε το «15Χ15» στο πρωτάθλημα, διεύρυνε το αήττητο του και συνεχίζει μόνος πρώτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης ήταν η Σάσκια Χίπε με 26 πόντους και ακολούθησαν οι Χουντ με 21, Ζιβογίνοβιτς με 13 και Ζακχαίου με 11 εκ των οποίων οι 8 από μπλοκ.

Τα σετ: 1-3 σε 1:47, 23-25 (26'), 15-25 (21'), 29-27 (32'), 25-27 (28')

1ο σετ: 8-6, 16-15, 20-21, 23-25

2ο σετ: 3-8, 9-16, 13-21, 15-25

3ο σετ: 5-8, 13-16, 20-21, 29-27

4ο σετ: 8-3, 16-15, 21-18, 25-27

ΠΑΟΚ (Μίχαλ Μάσεκ): Αλμπουκέρκι 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Πολυνοπούλου 15 (9/22 επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Κωνσταντινίδου 5 (2/14 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Χαντάβα 19 (18/48 επ., 1 άσσος, 41% υπ., 16% αρ.), Έρτσεν 20 (18/36 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κατσορόφσκα  12 (9/35 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 83% υπ., 58/% αρ.) / Μηρίδου (λ, 55% υπ. - 36% άριστες), Κιόση, Ηλιοπούλου, Καραφουλίδου 1 (1/2 επ.),

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 13 (11/29 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 48% υπ., 31% αρ.), Σκοτ 21 (19/33 επ., 2 μπλοκ, 53% υπ., 40% αρ.), Λαμπρούση 7 (2/9 επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Χριστοδούλου 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 26 (23/47 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ζακχαίου 11 (3/6 επ., 8 μπλοκ), Κονόμη-λ (38% υπ.- 19% αρ.) / Κακουράτου, Γιώτα, Τοτσίδου 1 (1/3επ.)

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το παιχνίδι, στο olympiacossfp.gr: «Ήταν ένα πολύ δύσκολο και καλό παιχνίδι. Ίσως ένα από τα καλύτερα, ποιοτικά, παιχνίδια του πρωταθλήματος. Ήμασταν καλύτεροι στο ξεκίνημα του αγώνα. Μετά το δεύτερο σετ, δεν είναι ότι δεν ήμασταν καλοί αλλά χάσαμε την επιθετικότητα μας και έτσι ο ΠΑΟΚ μείωσε. Επιστρέψαμε στο τέταρτο σετ και κάναμε μια πολύ καλή νίκη. Μια νίκη που φυσικά είναι αφιερωμένη στη μνήμη των θυμάτων της Θύρας 7».

Η Τζίνα Λαμπρούση από την πλευρά της δήλωσε στο olympiacossfp.gr: «Ξεκινήσαμε το ματς πολύ συγκεντρωμένες κάνοντας το 2-0 στον αγώνα. Στο τρίτο σετ έπεσε η συγκέντρωση μας και χάσαμε το σετ, παρόλα αυτά θέλαμε να φύγουμε με τους τρεις βαθμούς και αυτό κάναμε . Τώρα στρέφουμε όλη μας την προσοχή στον αγώνα της Τρίτης για το Κύπελλο».